Christina Applegate

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 6 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herečka, Zpěvačka

Věk: 49 let

Datum narození: 25.11. 1971

Místo narození: USA, Kalifornie, Hollywood

Výška: 165 cm

Žánry: ženské vokály , Broadway

Hodnocení Christina Applegate

Přitažlivost
83% (42 hlasů) 8457.místo
Talent
80% (28 hlasů) 11289.místo
Inteligence
83% (29 hlasů) 9849.místo
Vtipnost
93% (23 hlasů) 4449.místo

Fotky Christina Applegate (388)

Videoklipy Christina Applegate (1)

Písně Christina Applegate (8)

Všechny písně Christina Applegate (8) »

Životopis Christina Applegate Upravit životopis

Christina Applegate (* 25. listopadu, 1971, Hollywood, Kalifornie, USA) je americká herečka, známá především díky roli Kelly Bundové ze sitcomu Ženatý se závazky natočenému společností FOX a držitelka ceny Emmy.

Poté si začala utvářet kariéru v mnoha filmech, jako například v Farce of the Penguins (video film), Máš padáka!, Zprávař: Příběh Rona Burgundyho, Návštěvníci: Cesta do Ameriky či v Prostě sexy (kde hrála spolu s Cameron Diaz). Applegatová také hrála v několika divadelních produkcích, například v Broadwayském revivalovém muzikálu Sweet Charity.

Dětství a mládí

Narodila se v Hollywoodu, v Kalifornii. Její otec, Robert W. Applegate, byl výkonným producentem nahrávací společnosti a její matka, Nancy Lee Priddyová zpěvačka a herečka. Manželé se ovšem rozešli krátce po jejím narození. Přestože Christina vyrůstala pouze s matkou, měla zároveň dobrý vztah nejen se svým otcem, ale i se svými nevlastními sourozenci Alissou a Kylem z otcova dalšího manželství.

Herecká kariéra

Ve filmových a seriálových rolích hrála již od raného dětství (v seriálu Tak jde čas se objevila ve věku tří měsíců). Poté účinkovala v řadě reklam. Společně se svou matkou se objevila v roce 1979 ve filmu Král Kobra. V roce 1981 následovala účast v Beatlomanii.

V televizi debutovala v roce 1983 ve filmu Grace Kelly v roli mladé Grace. Její kariéra poté pokračovala rolemi v komediích Washigtoon (1985), Father Murphy, Charles in charge, dramatické sérii Heart of the City (1986 - 87). Systematicky začala svou kariéru budovat od svých 17 let, kdy odešla ze školy a začala navštěvovat konkurzy. Díky nim se v roce 1986 objevila v epizodních rolích seriálů jako Neuvěřitelné příběhy, Silver Spoons, Still the Beaver či All Is Forgiven. V roce 1987 ještě natočila epizodní roli v seriálu Family Ties než získala svou nejznámější roli.

Tou nejznámější rolí byla krásná, ale poněkud prostoduchá a promiskuitní blondýnka Kelly Bundová v seriálu Ženatý se závazky. Seriál se začal natáčet v roce 1987 a ukončen byl v květnu 1997. Za deset let své existence se stal celosvětově známým. Christina se v tomto období objevila i v dalších rolích; v seriálech 21 Jump Street (1988), More You Know (1989), ve dvou epizodách spinoff k Ženatý se závazky Top of the Heap (1991) či v MADtv (1995). Z filmových rolí to byly Dance 'til Dawn (1988) či Ulice (1990).

Rok 1991 jí přinesl další roli a s ní i další průlom v její kariéře; ve filmu Neříkejte mamince, že vychovatelka zemřela se poprvé objevila v hlavní roli. Následovaly role ve filmech Divoký Bill a Across the Moon (oba 1995), Vibrations a Mars útočí! (oba 1996). V roce 1997 ještě hrála ve filmu Zkurvená nuda než došlo v květnu k zastavení Ženatého se závazky.

V roce 1998 zahrála roli Claudine Van Doozen ve filmu Nástrahy lásky natočeném v nezávislé produkci. Další role ztvárnila v akční komedii The Big Hit a v mafiánské satiře Mafiósso (1998). V roce 1998 zároveň začala natáčet nový seriál Jesse, ve kterém se objevu v titulní roli Jesse Warnerové. Seriál získal kladné recenze a Christina za něj obdržela People´s Choice Award a TV Guide Award a nominaci na Zlatý glóbus. Přesto byl v roce 2000 seriál Jesse zastaven. Christina se poté více soustředila na filmové role; hrála jednu z hlavních rolí ve filmu Žabí princ v New Yorku a v Návštěvníci: Cesta do Ameriky (2001), což je pokračování série francouzských komedií o Návštěvnících. V něm si zahrála dvojroli šlechtičny z 12. století Rosalindy a jejího potomka z 21. století Julie Malfete. V roce 2002 se objevila po boku Cameron Diazové ve filmu Prostě sexy. Dále se objevila ve filmech Heroes (2002), Grand Theft Parsons, Wonderland masakr a Letuška 1. třídy (2003). Navíc se v letech 2002 - 3 objevila ve dvou epizodách ve vedlejší roli Amy Greenové v úspěšném seriálu Přátelé. Za tuto roli získala cenu Emmy za nejlepší herecký výkon hostujícího herce. V roce 2004 se objevila ve filmech Přežít Vánoce a Zprávař: Příběh Rona Burgundyho v roli televizní moderátorky Veroniky Corningstoneové.

Kromě filmových rolí přijala i roli v divadelní produkci; v roce 2004 debutovala na Broadwayi v muzikálu Sweet Charity v roli Charity Hope Valentine. Za tuto roli byla v roce 2005 nominována na cenu Tony. Její vystupování v muzikálu bylo předčasně ukončeno zlomeninou nohy. Applegateová sice doufala, že se do hry vrátí, ta ale byla koncem roku 2005 stažena z repertoáru.

Kromě jiného se podílela v roce 1995 na vzniku známé dívčí skupiny Pussycat Dolls a v roce 2006 se objevila v hudebním videu Jessiky Simpson A Public Affair.

V lednu 2009 se objevila v show Davida Faustina (svého seriálového bratra Buda z Ženatého se závazky) Starving.

Až do jeho ukončení 18. května 2009 vystupovala v hlavní roli seriálu Samantha Who?. V roce 2009 se objevila ve filmu Everything Is Going to Be Just Fine v roli Elizabeth Montgomery, ženy, která zemřela na rakovinu tlustého střeva.

Soukromý život

V říjnu 2001 se provdala za svého přítele Johnathona Schaecha, se kterým dlouhá léta chodila. Stalo se tak na slavnosti v Palm Springs uspořádané jejich rodinami a blízkými přáteli. V roce 2005 Schaech podal žádost o rozvod z důvodu nesmiřitelných rozdílů mezi ním a Applegatovou. Jejich žádosti o rozvod byly přijaty 10. srpna 2007 u losangelského soudu.

K blízkým přátelům Applegatové mimo jiné patří i Lance Bass (zpěvák ze známém americké chlapecké popové skupině 'N Sync) či Jennifer Anistonová známá ze seriálu Přátelé. 1. července 2008 byl jeden z jejich blízkých kamarádů a zároveň ex-přítel Lee Grivas nalezen mrtvý. Příčinou smrti bylo předávkování drogami.

V současné době žije s hudebníkem Martynem Lenoblem, se kterým se v únoru 2010 na sv. Valentýna tajně zasnoubila a v červenci téhož roku i otěhotněla.Dcera Sadie Grace se narodila 27. ledna 2011.

V soukromí je Christina vegetariánkou a bojovnicí za práva zvířat. V roce 2007 se objevila v kampani organizace PETA.

Rakovina prsu

Další její aktivitou je podíl na kampaních za prevenci rakoviny prsu. To se jí osobně dotklo v srpnu 2008, kdy u ní byla diagnostikována rakovina prsu. V tiskovém prohlášení tehdy napsala, že díky včasnéhu odhalení není rakovina životohrožující. Christina následně prodělala dvojitou mastektomii, i přesto, že rakovina byla diagnostikována pouze v jednom z prsů. Důvodem bylo u ní odhalení dědičné mutace genu BRCA1, genu významně se podílejícím na vzniku rakoviny prsu (rakovinu prsu prodělala i její matka). Po mastektomii se rozhodla pro znovuobnovení prsů pomocí rekonstrukční chirurgie. Před operací si nechala pořídit fotodokumentaci obou svých prsů, aby ...na ně měla památku. Nová prsa si Applegateová chce nechat vytvořit pomocí silikonových implantátů. I díky svému optimistickému přístupu k boji s rakovinou byla časopisem People vyhlášena v květnu 2009 jedničkou v žebříčku nejkrásnějších lidí světa.

Charitativní práce

V roce 1992 vystupila v charitativní akci hollywoodských hvězd ve prospěch dětí. Při akci vystupovala v roli asistentky kouzelníka. V roce 2003 působila ve funkci mluvčí akce Lee National Denim Day kladoucí si za cíl získávání finančních prostředků na prevenci a výzkum rakoviny prsu.

V souvislosti s vlastní zkušeností s rakovinou prsu se objevila v televizním speciálu Stand Up to Cancer jehož cílem bylo získat finanční prostředky na výzkum rakoviny prsu. Hodinový pořad byl vysílán společně na televizních stanicích CBS, NBC a ABC 5. září 2008.

V roce 2009 oznámila, že se chce znovu objevit v roli vyslankyně Lee National Denim Day. Zároveň založila Right Action for Women, nadaci, která se hodlá věnovat prosazování plošného vyšetření na karcinom prsu u žen pomocí magnetické rezonance. Právě tato metoda vyšetření zachránila Applegateové život, když rakovinou prsu onemocněla. Nadace je nyní ve fázi získávání prostředků a svou činnost hodlá zahájit v roce 2010.

Filmové role

Seriálové role

Ocenění

Ceny

  • 2003 Cena Emmy za nejlepší vedlejší roli v komediálním seriálu Přátelé
  • 2008 People's Choice Awards jako nejoblíbenější televizní herečka

Nominace

  • 1999 Golden Globe za nejlepší herecký výkon v televizním komediálním či hudebním seriálu za Jesse
  • 2004 Cena Emmy za nejlepší vedlejší roli v komediálním seriálu Přátelé
  • 2005 Tony Awards za nejlepší herecký výkon v muzikálu Sweet Charity
  • 2008 Golden Globe za nejlepší herecký výkon v televizním komediálním či hudebním seriálu za Samantha Who?
  • 2008 Cena Emmy za roli v seriálu Samantha Who?
  • 2008 Screen Actors Guild Awards za roli v seriálu Samantha Who?
  • 2008 Television Critics Association Awards za roli v seriálu Samantha Who?
  • 2009 Golden Globes za nejlepší herecký výkon v televizním komediálním či hudebním seriálu za Samantha Who?

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Christina Applegate (6)

7 slavných herců, kteří vyhráli svůj souboj s rakovinou

08.07.2018 - Rakovina je zákeřná nemoc, se kterou si ani moderní medicína nedokáže pořádně poradit.

5 herců, kteří později litovali, že se vzdali nabízené role

09.06.2018 - Jako začínající herci jste za vděční za každou hereckou nabídku a okamžitě přijímáte vše, co vám filmaři nabízí.

Christina Applegate se provdala za otce své dcery!

25.02.2013 - Americká herečka známá jako Kelly Bunda ze seriálu Ženatý se závazky vlezla podruhé do chomoutu!

Alvin a Chipmunkové 3: Další dobrodružství ukřičených veverek!

19.12.2011 - Americký animovaný film přináší nové příhody veverčáka Alvina a jeho pána!

Co týden dal: Píchni ho, řízni ho, pusť mu krev!

07.02.2011 - Uplynulý týden byl ve znamení násilí, podvodů a nevěr!

Herečka Christina Applegate porodila dceru!

01.02.2011 - Herečka Christina Applegate (39) porodila svého prvního potomka!

Všechny články o Christina Applegate (6) »
TOPlist