Chris Cooper

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herec

Věk: 69 let

Datum narození: 9.07. 1951

Místo narození: USA, Kansas City, Missouri

Výška: 178 cm

Člen skupiny: Pale Saints

Hodnocení Chris Cooper

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Chris Cooper (57)

Životopis Chris Cooper Upravit životopis

Christopher William "Chris" Cooper (* 9. července 1951, Kansas City, Missouri, USA) je americký herec, který se stal známý na konci 90. let 20. století ztvárněním několika vedlejších postav v celovečerních hollywoodských filmech jakými byly Americká krása, Capote, Království, Syriana, Seabiscuit a Adaptace, za nějž obdržel Oscara za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli, stejně tak i Zlatý glóbus. Hlavní roli špióna Hannsena si zahrál v Osudovém selhání, thrilleru natočeném na motivy skutečné události.

Životopis

Narodil se v největším missourijském městě Kansas City do rodiny hospodyně Mary Annové a Charlese Coopera, lékaře sloužícího u Letectva Spojených států amerických a vlastníka ranče. Má staršího bratra Chucka. Rodina žila v texaském Houstonu a Kansas City, kde od mala hrál ochotnické divadlo v herecké společnosti Barn Players, založené v roce 1955. Po ukončení střední školy Stephens College pokračoval na Missourijské univerzitě dvěma obory zemědělstvím a dramatickým uměním. Po absolutoriu odjel do New Yorku, kde zahájil hereckou kariéru.

Jeho prvním filmem se v roce 1987 stal Matewan, režírovaný Johnem Saylesem; roku 1989 následovala role v seriálu Osamělá holubice a další léto snímek Thousand Pieces of Gold.

Ve všeobecné povědomí vstoupil až roku 1999 vedlejší rolí v pětioscarovém dramatu Americká krása. Další rok se objevil ve snímcích Patriot po boku Mela Gibsona a Já, mé druhé já a Irena vedle Jima Carreyho. Zahrál si v úspěšné trilogii o agentu Bourneovi a road movie Interstate 60. Nejvýraznější rolí je dosud postava Johna Laroche v komedii z roku 2002 Adaptace s Nicolasem Cagem a Meryl Streepovou v hlavních rolích, za níž získal řadu nominací a ocenění, včetně Oscara a Zlatého glóbu. V roce 2007 se objevil v roli agenta FBI Roberta Hanssena, pravděpodobně největšího amerického špióna pracujícího pro Sovětský svaz a Rusko. Thriller zachycující poslední fázi před jeho dopadením nese název Osudové selhání.


Soukromý život

S manželkou Mariannou Leoneovou Cooperovou se oženil v roce 1983. Žijí společně v massachusettském Kingstonu. Roku 1987 se jim narodil syn Jesse Lanier Cooper. V dětství jej postihlo krvácení do mozku a následně byla diagnostikována dětská mozková obrna. 3. ledna 2005 na komplikace onemocnění zemřel. Na jeho počest vznikla Nadace Jesseho Coopera.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Chris Cooper (2)

Robert Redford musí dodržovat Pravidla mlčení, jinak bude zle!

17.04.2013 - Americký herec a režisér přichází do kin se svým novým filmem, v němž si dokonce střihl titulní roli!

Mupeti: Americký loutkový fenomén se vrací na scénu!

11.02.2012 - Bizarní postavičky v čele se slečnou Piggy nás tentokrát pobaví v celovečerním filmu!

Všechny články o Chris Cooper (2) »
TOPlist