Charles Aznavour

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Zpěvák, Ostatní

Věk: 100 let

Datum narození: 22.05. 1924

Místo narození: Francie, Paříž

Člen skupiny: Les Enfoirés

Žánry: francouzská , autoři vlastních písní , kabaret , šansón , francouzský šanson

Hodnocení Charles Aznavour

Přitažlivost
70% (6 hlasů) 11926.místo
Talent
79% (8 hlasů) 12218.místo
Inteligence
70% (6 hlasů) 12451.místo
Vtipnost
65% (2 hlasů) 12969.místo

Fotky Charles Aznavour (49)

Videoklipy Charles Aznavour (540)

Písně Charles Aznavour (1003)

Všechny písně Charles Aznavour (1003) »

Diskografie Charles Aznavour (176)

Životopis Charles Aznavour Upravit životopis

Charles Aznavour (arménsky: Շառլ Ազնավուր, * 22. května, 1924 Paříž) je arménsko-francouzský šansoniér, zpěvák, písničkář, textař, herec, diplomat a podnikatel. Hrál nebo vystupoval v 60 filmech, složil přes 1000 písní a prodal přes 100 milionů hudebních nosičů.

Životopis

Narodil se jako syn arménských uprchlíků Míši a Kédar Aznavurjanových, kteří se usídlili v Paříži asi rok před jeho narozením. Tatínek vedl restauraci, maminka zpívala po pařížských kabaretech, barech a šantánech. Mladý Charles se na svoji divadelní a hudební dráhu připravoval v divadelních a baletních kurzech. První začátky své profesionální kariéry prodělal neúspěšně s pianistou Pierrem Rochem. Intenzivně pracoval pro Édith Piaf, které psal písňové texty i celé písničky, ta mu pak roce 1945 velice pomohla k prvnímu americkému a kanadskému turné. Roku 1950 se Charles definitivně osamostatnil, nejprve působil jako textař a písničkář, psal pro jiné známější zpěváky a šansoniéry. Teprve později začal zpívat sám. Jeho charakteristický hlas má své chraplavé zabarvení způsobené nedomykavostí hlasivek, na které si posluchači kritika museli dost dlouho zvykat. Později se proslavil i jako velmi úspěšný filmový herec. Je také velmi úspěšným podnikatelem, vlastní své vlastní velké hudební vydavatelství a koncertní agenturu. Dodnes právem patří mezi největší hvězdy světového šansonu.

Charles Aznavour je často označován za „Franka Sinatru Francie“, často zpíval o lásce. Psal muzikály, kolem tisíce písniček, stovku desek a objevil se v šedesáti filmech. Jeho nejslavnější rolí je asi role ve filmu Střílejte na pianistu Francoise Truffauta. Aznavour zpíval v mnoha jazycích (samozřejmě francouzsky, pak anglicky, italsky, španělsky, německy, rusky, arménsky, portugalsky), což mu nakonec pomohlo dostat se až na jednu z nejslavnějších scén světa - newyorskou Carnegie hall a na další přední špičkové scény po celém světě. Velkým Aznavourovým hudebním počinem je písnička Que C'est Triste Venise. Jejím autorem je arménský hudebník 18. století Sayat Nova a Aznavour ji zpíval v několika jazykových mutacích: Francouzsky, italsky (Com'è Triste Venezia), španělsky (Venecia Sin Ti), anglicky (How Sad Venice Can Be) a německy (Venedig im Grau). Tahle písnička je jedna z nejznámějších vícejazyčných písniček Charlese Aznavoura.

V roce 1970 Charles Aznavour zaznamenal obrovský úspěch ve Velké Británii, když jeho písnička She obsadila první místo britských hitparád. Další dobře známou písničkou na britských ostrovech je potom Dance in the Old Fashioned Way.

Aznavour je velkým obdivovatelem kanadského Quebecu, kde hrál v montrealských kabaretech před tím, než se proslavil. Pomohl také k úspěchu quebecké textařce Lyndě Lemay ve Francii.

Po ničivém zemětřesení v „jeho“ Arménii v roce 1988, založil Aznavour charitativní spolek Aznavour pro Arménii, se kterým vybíral peníze pro zemětřesním postižené oblasti. Se svým švagrem, Georgesem Garvarentzem, napsali písničku Pour Toi, Armenie, která okupovala první místa hitparád po třináct týdnů. Zisky z prodeje této písničky šly do Arménie. V Yerevanu v Arménii je po Aznavourovi pojmenované náměstí. V roce 1995 byl Charles Aznavour jmenován jako Vyslanec a Stálý zástupce při UNESCO v Arménii. Aznavour je také členem Armenia Fund International Board of Trustees. Tato organizace poskytla více než 150 milionů dolarů na humanitární pomoc a rozvoj infrastruktury v Arménii po roce 1992. V roce 1997 dostal Aznavour nejvyšší francouzské státní vyznamenání - Řád Čestné legie.

V anketě americké zpravodajské televizní stanice CNN a internetového deníku Time Online byl Charles Aznavour v roce 1998 zvolen za Největšího umělce století na celém světě. Hlasovalo pro něj 18 % lidí, předčil i Elvise Presleyho nebo Boba Dylana. Poté, co zemřel Frank Sinatra je Charles Aznavour považován za posledního z tzv. „Velkých“.

Jeho písničky zpívalo mnoho osobností světové hudby - od Freda Asteira a Binga Crosbyho po například Raye Charlese nebo Lizu Minnelli (s tou Charles Aznavour nazpíval duet Mon emouvant amour). V roce 1974 nahrál americký jazzman Jack Jones album celé sestavené z písní Charlese Aznavoura nazvané "Write Me A Love Song, Charlie", které bylo znovu vydáno v roce 2006. Pro film Notting Hill nahrál zase britský hudebník Elvis Costello slavnou Aznavourovu skladbu "She". Písničky Charlese Aznavoura také často zpívá jeho dobrý přítel, španělský tenor Placido Domingo. Především pozoruhodnou a výjimečnou verzi Ave Maria z roku 1994, která se řadí k Aznavourovým vrcholům.

Na začátku podzimu 2006 Aznavour zahájil své rozlučkové turné koncerty v Kanadě a USA, doprovázen nadšenými ohlasy diváků i kritiků. Rok 2007 Aznavour zahájil turné v Japonsku a Asii. V druhé polovině roku 2007 viděla Paříž návrat Aznavoura na prkna Kongresového paláce, kde odehrál celkem 20 představení. Tyto koncerty byly dlouho dopředu beznadějně vyprodané. Následovaly koncerty v Holandsku a Belgii a po zbytku Francie. Aznavour se tak loučil se svými posluchači. Jeho rozlučkové turné má trvat do roku 2010. Aznavour se ve svých 84 letech těší vynikajícímu zdraví, stále zpívá v mnoha jazycích bez pomoci techniky, která zobrazuje text tak, aby to neviděli diváci (jak je dneska obvyklé).

30. září 2006 měl Aznavour koncert v Jerevanu, hlavním městě Arménie jako začátek "kulturní sezóny" "Arménie mon amie" ve Francii.

V roce 2006 odcestoval 82-letý Aznavour na Kubu, kde společně s Chucho Valdesem nahrál své zatím poslední album Color ma vie, ovlivněné latinsko-americkými rytmy. Toto album pak představil na koncertě v Moskvě v dubnu 2007. Později, v červenci 2007, Aznavour zpíval na koncertě na slavném francouzském festivalu Vieilles Charrues Festival, kde zahrál své největší hity.

V únoru 2008 Aznavour dokončil turné v Portugalsku. V lednu 2008 se zúčastnil hudební soutěže francouzské televize Star Academy, kde si s jedním soutěžícím zazpíval jeho obrovský hit Emmenez-Moi. Na jaře 2008 se Aznavour vydal do Jižní Ameriky, kde měl velké množství koncertů v Argentině, Brazílii, Chille a Urugayi. Bohužel, Česká republika na seznamu jeho zastávek při rozlučkovém turné není.

7. února 2009 byl jmenován arménským velvyslancem ve Švýcarsku, kde zemi zastupuje také u OSN v Ženevě a dalších mezinárodních organizací.

Ceny a uznání

1971 - Zlatý lev na Benátském filmovém festivalu za italskou verzi písničky Mourir d'aimer
1971 - Edison Award
1995 - Velká medaile Francouzské akademie
1995 - Posel dobré vůle a stálý zástupce pro Arménii při UNESCO
1996 - Uveden do Síně slávy - jako autor
1997 - Cena "Victorie" v kategorii Muži (francouzské výroční hudební ceny)
1997 - César (národní filmová cena Francie)
1997 - Řád čestné legie (nejvyšší francouzské státní vyznamenání)
2004 - Národní hrdina Arménie (nejvyšší arménské státní vyznamenání)
2006 - Ocenění na 30. filmové festivalu v Cairo.


Zdroj: Wikipedia.org

Články o Charles Aznavour (0)

Všechny články o Charles Aznavour (0) »
TOPlist