Carlos Santana

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Kytarista, skladatel

Věk: 76 let

Datum narození: 20.07. 1947

Výška: 177 cm

Člen skupiny: Santana Blues Band

Žánry: rock , klasický rock , 80-tá léta , klasická , blues

Hodnocení Carlos Santana

Přitažlivost
95% (2 hlasů) 2308.místo
Talent
100% (2 hlasů) 1013.místo
Inteligence
90% (2 hlasů) 7016.místo
Vtipnost
90% (2 hlasů) 6464.místo

Fotky Carlos Santana (17)

Videoklipy Carlos Santana (163)

Písně Carlos Santana (243)

Všechny písně Carlos Santana (243) »

Diskografie Carlos Santana (39)

Životopis Carlos Santana Upravit životopis

Carlos Santana, celým jménem Carlos Augusto Alves Santana, známý však jednoduše i jako Santana (* 20. července 1947 v Autlanu, Mexiko, matka Španělka, otec mexický Indián) je mexicko-americkým hudebníkem, kytaristou a zpěvákem, který rozhodujícím způsobem ovlivnil rockovou hudbu svým svérázným stylem. Je pokládán za jednoho z nejlepších kytaristů světa.

Význam

Santana se proslavil koncem 60. let 20. století spolu se svou skupinou Santana Blues Band (též často zkráceně jen Santana), kdy prorazili novým stylem, skládajícím se z prvků salsy, rocku, blues a jazzu. Nápadné byly jeho čisté kytarové kompozice, kontrastující s doprovodem latinskoamerických instrumentů jako timbales a conga. Santana u své fúze rocku s latinskoamerickou (a částečně africkou) hudbou zůstal, stal se jeho prvním představitelem a založil dodnes známý latin rock nebo latinský rock.

Santana si udělal jméno v hudebním světě nejen jako virtuozní kytarista, spolu se svou skupinou ovlivnil i mnoho dalších hudebníků v pozdějších letech. Koncem 90. let se mu podařil comeback, koncertní turné pořádá dodnes. Odhaduje se, že celosvětově prodal kolem 80 milionů alb.

Hudební kariéra

Již jako pětiletý přišel do styku s hudbou – jeho otec, sám hudebník, ho učil hrát na housle. Santana se však brzo začal zajímat o hru na kytaru a orientoval se zprvu na hudebníky jako B. B. King, John Lee Hooker a T-Bone Walker. V roce 1952 se rodina přestěhovala do Tijuany. Po přistěhování do San Franciska v roce 1961 založil roku 1966 skupinu, ke které patřil Tom Frazier (kytara), Mike Carabello (perkuse), Rod Harper (bicí), Gus Rodriguez (basová kytara) a Gregg Rolie (varhany a zpěv), která vstoupila ve známost jako The Santana Blues Band.

Skupiny si brzy všiml promotér Bill Graham, který jim roku 1968 umožnil debut ve velice známé a legendární síni Fillmore v San Francisku. Významný pro jeho kariéru byl rok 1969: v srpnu vystoupil na festivalu ve Woodstocku a slavil tam úspěchy (legendární byla jeho jedenáctiminutová instrumentální skladba Soul Sacrifice), v téže době pak vydal své první album Santana, která dva celé roky patřilo mezi pět nejprodávanějších desek (prodej: přes 2 miliony alb).

Jeho další album Abraxas z počátku 70. let obsahuje mimo jiné i několik klasiků jako je Samba Pa Ti, Oye Como Va a Black Magic Woman, jeho prodej dosáhl čtyř milionů kusů. Následovaly koncerty a alba, krátkodobě se Santana se svou skupinou rozešel (a 1972 opět spojil), vystoupil společně s Buddy Milesem; téhož roku vychází čtvrté album, Caravanserai, kde je, podobně jako na další desce Welcome, znatelná tendence k jazzu, a získalo cenu platinového alba. V roce 1973 pod vlivem kytaristy Johna McLaughlina přijal indické jméno Devadip (Světlo boží lampy), praktikoval jógu a hudebním vzorem mu byl John Coltrane. Během 70. a 80. let následovaly další úspěchy, za sólovou desku Blues for Salvador z roku 1987 získal cenu Grammy za rockový instrumentální výkon. V 90. letech se Santanova kariéra zdála být u konce.

Roku 1999 se však Santanovi podařil jeden z nejvýznamnějších comebacků hudebních dějin: jeho album Supernatural slavilo úspěch na celém světě, při udělování ceny Grammy roku 2000 zaznamenalo s celkem devíti vyznamenáními nový rekord (mimo jiné Album roku, Píseň roku). Později získal další ceny. Song Smooth, který nazpíval společně s Robem Thomasem se stal jedním z nejúspěšnějších v historii pop music.

Nejnovější turné, které Santana podnikl, se jmenovalo (podle jeho posledního alba) All That I Am Tour 2006; převážná většina koncertů se konala v Evropě a zejména v Německu. Na všech celkem 24 vystoupeních hrál jako tzv. opening band (tedy skupina, která vystupuje před hlavním koncertem) Salvador Santana Band, kterou vede syn Carlose Santany Salvador Santana.

Santana: sólo, se skupinou, s hosty

Santana byl jako hudebník velkým individualistou a v mnoha obdobích vystupoval také sám. Pokud vystupoval se svou skupinou Santana Blues Band, hrál jednoznačně vedoucí roli, což se odráží i ve skutečnosti, že složení skupiny se často a radikálně měnilo.

Mnoho koncertů (a také studiových nahrávek) uskutečnil Santana ve spolupráci s jinými hudebníky, mezi které patřil mimo jiné Herbie Hancock, Buddy Miles, Eric Clapton, The Fabulous Thunderbirds a mnoho dalších.

Santana soukromě

Carlos Santana a jeho bývalá žena Deborah (má s ní dvě dcery a syna, rozvedli se v roce 2007) se již dlouhou dobu angažují v různých dobročinných projektech v sociální oblasti. K takovým akcím patří např. koncerty ve prospěch různých událostí jako Blues for Salvador, San Francisco Earthquake Relief, Tijuana Orphans, Rights of Indigenous Peoples, podpora výuky ve spolupráci s Hispanic Media & Education Group; roku 1998 zakládá se svou ženou nadaci Milagro Foundation se stejným účelem. Roku 2003 věnoval Santana výtěžek svého turné Shaman tour (přibližně 2,5 až 3 miliony dolarů) boji proti AIDS. Provozuje síť mexických restaurací Maria Maria, pojmenovanou podle hitu z alba Supernatural.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Carlos Santana (1)

Carlos Santana se bude podruhé ženit! Na Havaji!

15.10.2010 - Mexický hudebník Carlos Santana si vezme svou přítelkyni Cindy Blackman!

Všechny články o Carlos Santana (1) »
TOPlist