Bolek Polívka

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 7 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor

Povolání: Herec, Režisér

Věk: 68 let

Datum narození: 31.07. 1949

Výška: 187 cm

Hodnocení Bolek Polívka

Přitažlivost
65% (69 hlasů) 12348.místo
Talent
80% (88 hlasů) 11934.místo
Inteligence
66% (71 hlasů) 12770.místo
Vtipnost
79% (88 hlasů) 10610.místo

Fotky Bolek Polívka (189)

Životopis Bolek Polívka Upravit životopis

Boleslav Polívka (* 31. července 1949, Vizovice) je významný český herec, mim, dramatik a scenárista valašské národnosti. Vystudoval brněnskou JAMU a v roce 1972 spoluzaložil Divadlo Husa na provázku, jehož se stal jednou z nejvýznamnějších osobností. V roce 1993 si v Brně založil své vlastní Divadlo Bolka Polívky. Patří k nejvýraznějším představitelům české i světové pantomimy. Ztvárnil mnoho divadelních, filmových a televizních rolí.

Život

Ve svých autorských pantomimických inscenacích, které si sám režíroval a vytvářel v nich hlavní role (Am a Ea, Pezza versus Čorba, Pépe, Trosečník, Poslední leč, Šašek a královna), se inspiroval klauniádou, komedií dell'arte i filmovou groteskou, ale užívá i slova a záměrně překračuje hranice žánru směrem k totálnímu herectví. Specifický styl jeho autorského divadla získal obdiv a uznání po celém světě. Se zahraničními divadly a umělci také často spolupracuje.

Za ztvárnění postavy faráře Holého ve filmu Zapomenuté světlo získal Českého lva a cenu za herecký výkon na MFF Karlovy Vary v roce 1997. Druhého Českého lva dostal za roli ve filmu Jana Hřebejka Musíme si pomáhat. Film byl také nominován na Oscara. Účinkoval v několika filmech Věry Chytilové, např. v komedii Kalamita (1981), ve filmovém přepisu vlastní divadelní hry Šašek a královna z roku 1987 nebo v komedii Dědictví aneb Kurvahošigutntag (1992). V televizi uvádí vlastní pořady Manéž Bolka Polívky a Bolkoviny.

Bolek Polívka rád jezdí na koni. Na své farmě v Olšanech (u Vyškova) pořádá happeningy a recesní akce, např. mistrovství světa v házení flinty do žita. Česká televize odtud na přelomu milénia vysílala cyklus recitálů zejména folkových formací s názvem Zpívání na farmě.

Jedna jeho scénka z Manéže z roku 1993, kdy sám sebe pasoval na doživotního valašského krále, stála u zrodu veleúspěšného projektu pro podporu cestovního ruchu Valašské království založeného Tomášem Harabišem. Bolek Polívka byl též dlouhou dobu tváří tohoto projektu.

Je otcem šesti dětí. Nejstarší je dcera Kamila (maminkou je Stanislava Polívková), následuje Anna, která je také herečkou (maminkou je česká herečka Evelyna Steimarová), syn Vladimír (narozený ze svazku s francouzskou herečkou Chantal Poullain). Poslední partnerkou je Marcela Černá, se kterou má syny Jana, Františka Antonína a dceru Marianu.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Bolek Polívka (33)

Bolek Polívka natáčí pro Primu seriál Černé vdovy

05.09.2017 - Bolek Polívka (68) si zahraje v novém seriálu televize Prima Černé vdovy a bude opět za kriminalistu.

Tak tahle „lysohlávková“ reklama našeho operátora se nikdy nevysílala! Podívejte se, co jsme pro vás objevili

11.12.2014 - O jistém našem operátorovi se nyní hodně mluví v souvislosti s reklamou, která naštvala Poláky.

Bolek Polívka se převtělil do jednookého hrdiny! Od Jana Žižky je k nerozeznání! A to vše kvůli Chantal!

30.10.2014 - Dovedete si představit Bolka Polívku (65) jako charakterního hrdinu, náš národní symbol ze středověku?

Syn Bolka Polívky a Chantal se potatil! Hraje v novém filmu

19.09.2014 - Mohl být Vladimír Polívka (25) něčím jiným? S rodiči, kterými jsou herci Chantal Poullain (58) a Bolek Polívka (65), to šlo asi těžko.

Dědictví 2 aneb Kurvaseneříká přijde do kin na jaře příštího roku!

01.08.2013 - Pokračování legendární komedie s hlavní roli s Bolkem Polívkou bude mít opět "velmi kontroverzní název"!

Revival aneb Rockoví důchodci se vrací na pódia!

08.07.2013 - V hlavní roli české komedie září čtveřice Bolek Polívka, Miroslav Krobot, Karel Heřmánek a Marián Geišberg!

Všechny články o Bolek Polívka (33) »
TOPlist