Bob Dylan

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Režisér

Věk: 83 let

Datum narození: 24.05. 1941

Místo narození: USA, Minnesota, Duluth

Výška: 171 cm

Člen skupiny: Traveling Wilburys

Žánry: rock , folk , klasický rock , blues , autoři vlastních písní

Hodnocení Bob Dylan

Přitažlivost
76% (7 hlasů) 10760.místo
Talent
70% (10 hlasů) 13258.místo
Inteligence
64% (7 hlasů) 13350.místo
Vtipnost
64% (7 hlasů) 13030.místo

Fotky Bob Dylan (605)

Videoklipy Bob Dylan (672)

Písně Bob Dylan (1117)

Všechny písně Bob Dylan (1117) »

Diskografie Bob Dylan (177)

Životopis Bob Dylan Upravit životopis

Bob Dylan, vlastním jménem Robert Allen Zimmerman (* 24. května 1941) je americký původně folkový skladatel a zpěvák.

Bob Dylan inspiroval svoji unikátní hudbou, v níž je sám interpretem, autorem, kytaristou i hráčem na foukací harmoniku, naprosto ojedinělým zjevem. Zavedl do popové, folkové a rockové hudby zvláštní frázovitý styl „zpěvu nezpěvu“, který nadchl mnoho dalších interpretů a tvůrců. Jedině díky němu se v rockové oblasti fenomenální kytarista Jimi Hendrix rozhodl také zpívat, inspiroval Micka Jaggera v brilatní rockové frázovitosti písní, podobně Madonnu a Michaela Jacksona, ve folkové oblasti Joan Baezovou, čerpá z něho brilantní irská skupina Frames, která dokonce tvrdí, že když začínala, byl to právě Dylan, který jim pomohl nastartovat jejich hudební dráhu. Přitom začínali na předměstí Dublinu v ulicích.

Říká se, že Dylan má krákoravý hlas, který však v sobě skrývá nesmírně jemnou básnickou poetiku a vidění světa. Když zpívá, některé fráze ani nedozpívá a už rozbrnkává další a do ní zas další a další, přepíná mezi zpěvem, harmonikou, dalšími instrumenty, dokáže vytěžit maximum i z pouhé řeči, která dovede být tichá, přitom naléhavá. Dylan ovlivnil mnohé autory a interprety, z nichž většina se k jeho vlivu otevřeně hlásí např. John Lennon, Paul McCartney, Pete Townshend, Neil Young, Bruce Springsteen, David Bowie, Bryan Ferry, Nick Cave, Patti Smith, Syd Barrett, Cat Stevens, Joni Mitchell, Tom Waits a mnozí jiní. Ukázalo se, že jeho tiché ševelení nebo broukání má pro rockovou hudbu nebývalý a cenný skrytý náboj, skutečné hudební a poetické charisma.


Biografie

Soudobými médii je Dylan glorifikovaný jako „ikona začátku 60. let“ a protestního hnutí (označení zpěvák protest songů Dylan nesnáší od samého počátku kariéry), později prošel výrazným a uměleckým vývojem od folku k elektrifikovanému rockovému zvuku, jímž šokoval návštěvníky Newportského folkového festivalu roku 1965, přes definici country rocku (spolu s The Band a The Byrds) ke konverzi ke křesťansky laděným písním. Srovnatelný umělecký vývoj najdeme u Picassa.

V roce 1988 spoluzaložil pozoruhodnou hudební sestavu Traveling Wilburys, která vznikla během natáčení v jeho studiu v Santa Monice v Kalifornii.

Dylanův přínos pro populární hudbu tkví předevšímm v:

  • básnické kvalitě textů (měl vliv na Donovana, The Beatles, Costella básníka Ginsberga, a mnoho dalších).
  • melodice a novátorským přístupům ke skládání populárních písní
  • neustálém vývoji a snaze o nové postupy, byť v mnohdy velmi tradiční formě a s velmi kolísavou kvalitou

Do roku 2006 nahrál 40 alb, za přelomová lze považovat:

  • Freewheelin’ Bob Dylan (1963)
  • Bringing It All Back Home(1965)
  • Highway 61 Revisited (1965)
  • Blonde on Blonde (1966)
  • Blood on the Tracks (1975)
  • Desire (1976)
  • Time out of Mind (1997)

Zajímavosti

Podle deníku New York Post Bob Dylan občas hraje na kytaru a zpívá v dětské školce, kterou navštěvuje jeho pětiletý vnuk. Rodiče dětí se o tom doslechli poté, co jejich děti vyprávěli o podivínském kytaristovi, který jim zpívá hrůzostrašné písničky.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Bob Dylan (0)

Všechny články o Bob Dylan (0) »
TOPlist