Antonie Nedošínská

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Herečka

Věk: 65 let

Datum narození: 26.06. 1885

Místo narození: Praha, Rakousko Uhersko

Datum úmrtí: 17.07.1950

Místo úmrtí: Československo Poděbrady

Hodnocení Antonie Nedošínská

Přitažlivost
87% (3 hlasů) 7222.místo
Talent
90% (3 hlasů) 7478.místo
Inteligence
85% (2 hlasů) 9351.místo
Vtipnost
93% (3 hlasů) 4276.místo

Fotky Antonie Nedošínská (35)

Životopis Antonie Nedošínská Upravit životopis

Antonie Nedošinská, rozená Antonie Valečková (26. června 1885, Praha – 17. července 1950, Poděbrady) byla česká herečka.

Životopis

Narodila se v Praze, nejprve se začala učit švadlenou, ale již tehdy hrála ochotnicky divadlo a navštěvovala soukromě herecké kurzy u Karla Želenského. Profesionálně začínala hrát s kočovnými hereckými společnostmi (společnost K. Faltyse, A. Sedláčka, R. Morávka), a to i přes nevůli svých rodičů. Později se provdala za herce Jiřího Nedošinského, s nímž se vrátila do Prahy a stala se členkou smíchovského Švandova divadla (1919 až 1928) . Od roku 1928 až do roku 1940 byla členkou Národního divadla v Praze. Zde ztvárnila celou řadu krásných charakterních rolí. Hostovala rovněž v dalších divadlech, např. Dělníckém divadle na Kladně, v pražském Intimním divadle, v Divadle na Vinohradech, v Plzeňském a Východočeském divadle.

Největší slávu jí však přinesl až film, od roku 1916 si zahrála nejprve v 38 němých filmech, už v nich se stala výraznou představitelkou bodrých žen z lidu, citlivých a dobrosrdečných maminek. Byla velice oblíbená pro svůj neokázalý civilní herecký projev. Největší slávu jí však zajistily snímky, kde byl jejím hereckým partnerem Theodor Pištěk, ve většině filmů spolu hráli manžele. Stali se tak vlastně historicky prvním slavným filmovým párem našeho filmu. Kromě této herecké polohy se však dokázala dobře uplatnit v rolích dramatických a psychologicky komplikovaných, uměla hrát i zlé a nesnášenlivé ženy. Za svůj život si zahrála bezmála ve stovce českých filmů, v roce 1946 dokonce obdržela čestný titul Průkopnice českého filmu, jíž zůstala bezesporu až do dnešních dob.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Antonie Nedošínská (0)

Všechny články o Antonie Nedošínská (0) »
TOPlist