Ang Lee

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Režisér, producent, scénárista

Věk: 67 let

Datum narození: 23.10. 1954

Výška: 170 cm

Hodnocení Ang Lee

Přitažlivost
0% (0 hlasů) Neumístněno
Talent
0% (0 hlasů) Neumístněno
Inteligence
0% (0 hlasů) Neumístněno
Vtipnost
0% (0 hlasů) Neumístněno

Fotky Ang Lee (1)

Životopis Ang Lee Upravit životopis

Ang Lee (* 23. října 1954, Pingtung, Tchaj-wan) je thajwansko-americký scenárista a režisér. Jde o držitele Oscara z roku 2005 za nejlepší režii snímku Zkrocená hora.

V roce 1975 absolvoval studia na National Taiwan College Of Arts, poté odcestoval do USA, kde na University of Illinois vystudoval divadelní režii, na New York University posléze vystudoval i filmovou produkci.

U filmu začínal v roce 1983 ještě jako student, kdy působil v roli asistenta režie, poté se několik let věnoval psaní scénářů. V roce 1992 poprvé režíroval nízkorozpočtový komediální snímek Tlačit rukama. Následující rok 1993 natočil film s homosexuální tématikou Svatební hostina, za který byl poprvé nominován na Zlatý glóbus i Oscara. O rok později natočil snímek Yin shi nan nu (anglicky Eat Drink Man Woman), za který byl opět nominován na Oscara.

Mezi jeho nejznámější snímky patří film Rozum a cit z roku 1995 s Emmou Thopsonovou v hlavní roli (byla i scenáristkou snímku), což je adaptace stejnojmenného románu Jane Austenové. Snímek získal Zlatého medvěda na Mezinárodním filmovém festivalu v Berlíně a celkem 7 nominací na Oscara, Emma Thompsonová zaň získala Oscara za nejlepší adaptovaný scénář.

V roce 1997 natočil další úspěšný snímek Ledová bouře, což byla filmová adaptace románu Ricka Moodyho. Snímek získal hlavní cenu na Filmovém festivalu v Cannes za scénář.

Divácky úspěšný byl i western Jízda s ďáblem z roku 1999. O rok později natočil veleúspěšný oscarový akční fantasy snímek Tygr a drak, který získal Oscara za nejlepší cizojazyčný film, on sám obdržel cenu Zlatý glóbus na nejlepší režii.

V roce 2005 pak přišel do kin film Zkrocená hora, což byl další film s homosexuální tématikou, jenž vyprávěl příběh lásky dvou mužů z amerického venkova.

V roce 2009 natočil hudební film Zažít Woodstock pojednávající o hudebním festivalu Woodstock.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Ang Lee (4)

5 nízkonákladových světových filmů, které se staly kasovními trháky

26.12.2021 - Natáčení světových filmů je nesmírně nákladné a dnes se cenovky těchto snímků často šplhají ke stovkám milionů dolarů.

Film Argo se stal vítězem Oscarů, ale nejvíce sošek má Pí a jeho život!

25.02.2013 - Oscara za nejlepší film získal snímek, jehož tvůrce nebyl nominován v kategorii nejlepší režisér!

Oscarové nominace ovládly filmy Lincoln a Pí a jeho život!

16.01.2013 - Americká filmová akademie opět prokázala jistý konzervatismus ve výběru nejlepších filmů uplynulého roku!

Pí a jeho život: Vizuálně opojné soužití kluka a tygra!

17.12.2012 - Film vypráví příběh chlapce, který po ztroskotání lodi přežívá 227 dní na záchranném člunu v Tichém oceánu!

Všechny články o Ang Lee (4) »
TOPlist