Alanis Morissette

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvačka, Režisér

Věk: 49 let

Datum narození: 1.06. 1974

Výška: 163 cm

Žánry: alternativní , rock , pop , kanadská , autoři vlastních písní

Hodnocení Alanis Morissette

Přitažlivost
78% (6 hlasů) 10092.místo
Talent
82% (6 hlasů) 11242.místo
Inteligence
83% (6 hlasů) 9741.místo
Vtipnost
70% (6 hlasů) 12065.místo

Fotky Alanis Morissette (420)

Alanis Morissette nahé fotky (1)

Videoklipy Alanis Morissette (124)

Písně Alanis Morissette (167)

Všechny písně Alanis Morissette (167) »

Diskografie Alanis Morissette (32)

Under Rug Swept ( 13 Nov 2003)
Celá diskografie Alanis Morissette (32) »

Životopis Alanis Morissette Upravit životopis

Alanis Nadine Morissette známá jako Alanis Morissette (* 1. červen 1974, Ottawa, Ontario) je kanadsko-americká zpěvačka, textařka, skladatelka a hudební producentka. Příležitostně také účinkuje jako herečka. Její kariéra začala v mládí, kdy natočila dvě taneční alba Alanis (1991) a Now Is the Time (1992), obě desky byly vydány společností MCA Records.

Na mezinárodní scéně debutovala s albem Jagged Little Pill (1995). Této rockově pojaté desky se prodalo přes 30 milionů kusů a stala se tak nejprodávanějším albem od ženské interpretky v historii.

Po úspěchu Jagged Little Pill se Morissette rozhodla produkovat svá následující díla, Supposed Former Infatuation Junkie (1998), Under Rug Swept (2002) a So-Called Chaos (2004), sama. Žádné však nepředčilo Jagged Little Pill ani v prodejnosti ani v hodnocení recenzantů. V roce 2006 vyšla zatím poslední deska Alanis Morissette: Flavours of entelegamnet.

Biografie

1974-1990: Narození a první úspěchy

Alanis Morissette, celým jménem Alanis Nadine Morissette se narodila 1. června 1974 v kanadské Ottawě. Jejím otcem je francouz Alan Richard Morissette a matka maďarka Georgia Feuerstein. Pojmenována byla po svém otci řeckou variantou jména Alanna. Má staršího bratra Chada, a bratra dvojče Wada. Od 6 let hrála na klavír a v deseti letech napsala svoji první píseň „Fate Stay With Me“. V roce 1986 poprvé účinkovala v dětské televizní show You cant do that on television. Peníze, které si za roli vydělala, použila na vydání singlu „Fate Stay With Me“. Během studování střední školy vystupovala s několika méně známými hudebními skupinami, až v roce 1988 vyhrála populární americkou soutěž Star Search. Jako vítězka soutěže podepsala nahrávací smlouvu s MCA Publishing.

1990-1993: Alanis a Now is the Time

Debutové album Alanis Morissette vydalo MCA Records v roce 1991 pod názvem Alanis. Zpěvačka celou dobu spolupracovala při skládání písní s producentem Lesliem Howem. Album bylo popově a tanečně zaměřené, jeho hlavní singl „Too Hot“ dosáhl 20. příčky v hitparádě. Další singly byly například „Walk Away“, „Feel Your Love“ nebo „Plastic“. V roce 1992 vyhrála svou první cenu Grammy za nejlepší ženskou zpěvačku roku.

Její život však nešel pouze úspěch za úspěchem. Od svých 14 do 18 let prodělala anorexii a bulimii, čemuž negativně přispělo profesionální vytížení a tvrdé manažerské požadavky při nahrávání prvního alba. V 17 letech podstoupila terapii a z nemoci se úspěšně vyléčila.

V roce 1992 vydala opět ve spolupráci s Howem a MCA svoje druhé album Now is the Time, které bylo hodně baladově zaměřené. Album nebylo úspěšné tak jak se očekávalo a Alanis ztratila kontrakt s MCA.

1993-1995: Přestěhování do Los Angeles

Po dostudování střední školy se Alanis přestěhovala nejdřív do Toronta, poté do Los Angeles v rámci usilovného hledání kvalitního skladatele a producenta, který by vyhovoval jejím představám. Její průzkum ji zavedl až ke Glenu Ballardovi. (napsal hit „Man in the Mirror“ pro Michaela Jacksona). Hned jakmile se potkali, začali kreativně experimentovat. Ballard povzbuzoval Alanis k výraznějšímu vyjadřování svých emocí. V roce 1995 podepsala smlouvu s Maverick Records.

1995-1998: Jagged Little Pill

Maverick Records vydali Jagged Little Pill jako mezinárodní debutové album Alanis Morissette. Už před vydáním očekávalo studio úspěch, ale zdaleka ne takový, jaký přišel. První singl z téhto desky „You Oughta Know“ okamžitě vylétl na přední místa světových hitparád následován hity „All I really Want“ a „Hand in My Pocket“. To nejlepší však přišlo až potom, a to byla její celoživotně nejúspěšnější píseň „Ironic“. Dalšími hity byly skladby jako „You Learn“ nebo „Head over Feet“. Album se stalo bestsellerem, prodalo se ho až 40 mil. kopií po celém světě a stalo se tak nejprodávanějším debutovým albem na světě.

Zpěvaččin úspěch přispěl novým zpěvákům a skupinám jako Avril Lavigne nebo Pink. V roce 1996 získala Alanis 6 ocenění Juno: konkrétně za album roku, singl roku, nejlepší rokové album, zpěvačka roku, skladatelka roku a 4 ocenění Grammy za nejlepší rockovou píseň („You oughta Know“), nejlepší rockové album, album roku a nejlepší zpěvačka. Dále v roce 1997 vyhrála cenu Grammy, za nejlepší píseň roku („Ironic“) a v roce 1998 za nejlepší hudební video.

Během účinkování na turné prohlásila, že je unavená z neustálého cestování, rychlým navazováním vztahů a partami zdrogovaných lidí. Rozhodla se odjet do Indie a začala se věnovat józe.

V roce 1998 společně s Ballardem vydala své 4. album Supposed Former Infatuation Junkie. Z tohoto alba je známá například píseň „Unsent“, která představovala tradiční způsob její tvorby, čili jednohlasá melodie kterou Alanis zpívá na prozaické texty připomínající spíše dopis. Album nebylo příliš úspěšné, dá se říct, že si jím Alanis odvrátila velké množství fanoušků. Přesto byla kritika na něj pozitivní a hlavní singl „Thank U“ byl nominován na mnoho cen. Videa „Unsent“ a „Thank U“ získala ocenění za nejlepší videa (na videu „So Pure Alanis“ tancuje spolu se svým přítelem).

V témže roce Alanis účinkovala na albu Ringo Starra Vertical man („Don´t drink tle Water a Spoon“, „Drift Away“)

1999-2000

V roce 1999 účinkovala na projektu The Prayer circle s Jonathanem Eliasem. Ve stejných letech také vydala akustické album Alanis Unplugged během svého účinkování v televizní show MTV Unplugged. Znovu nahrála své skladby ze starších alb a přidala k nim úplně nové, například „King of Pain“ nebo „That I would be Good“.

2002-2003 Under Rug Sept

V únoru roku 2002 vydala Morissette již své páté album Under Rug Swept. Poprvé v životě se ujala sama role vokalistky, skladatelky i producentky svého alba. Většinu doprovodů hrála její skupina zahrnující Joel Shearer, Nick Lashley, Chris Chaney a Gary Novak. Krátce po natočení desky si však najala úplně jinou hudební skupinu představující Jason Orme, Zac Rae, David Levita a Blair Sinta, kteří s ní zůstali až dosud.

Deska Under Rug Swept se prodala na miliony kusů v čele se singlem „Hands Clean“, který se umístil na 1. pozici v Canadian Singles Chart. Za tuto desku získala Morissette ocenění producent roku. Neméně známým se stal také singl „Precious Illusions“.

V roce 2002 vydala balíček Feast on Scraps, který obsahoval DVD z živého koncertu, komentáře ze zákulisí, CD Under Rug Swept s nově natočenou písní „Simple Together“. V témže roce si Alanis zahrála i na Broadwayi.

2004: So Called Chaos

V květnu 2004 vydala Alanis Morissette svoje šesté album So-Called Chaos. Všechny písně sepsala sama a album koprodukovala se svým starým známým Timem Thorney a Johnem Shanksem. Rockové album se stalo v USA nejméně prodávaným a utržilo smíšené kritiky. Protože první věta vedoucího singlu „Everything“ obsahovala slovo asshole (debil), americké rádio ji odmítlo hrát a Alanis musela slovo změnit na nightmare. I tak ale singl zaznamenal značný úspěch a dostal se mezi nejlepší čtyřicítku. Další singly „Out is Through“ a „Eight Easy Steps“ měly horší komerční úspěch než „Everything“.

V roce 2004 poskytla rozhovor pro časopis The Mirror, kde se zmínila o svých zkušenostech s drogami, závislosti na jídle a pití a svých partnerech. Připustila svou náklonnost k herci Ryanu Reynoldsovi.

2005: Jagged Little pill Acoustic a The Collection

Na oslavu 10. výročí vydání alba Jagged Little Pill Morissette vydala jeho novou akustickou verzi. Prodalo se ho kolem 300 tisíc kopií. K albu přidala video „Hand in My Pocket“.

Největší hitovým albem se stalo až The Collection v roce 2005. Hlavními singly byly nové písně „Seals“ a „Crazy“. Limitovaná edice obsahovala i DVD s dokumenty a videi o dvou nikdy nevydaných písních.

Alanis Morissette věnovala píseň „Wunderkind“ soundtracku k filmu Letopisy Narnie (Lev, Čaroděj a kouzelná skříň)

2006-2007

V roce 2006 účinkovala v mnoha show a poskytla mnoho rozhovorů, hlavně časopisu Rolling Stone, který uvedl, že se chystá vydat nové album. V roce 2007 se rozchází se svým přítelem Reynoldsem a na prvního dubna vydává parodii na The Black Eyed Peas „My Humps“. Hovořilo se o tom, že to byl pravděpodobně aprílový žertík. Zpěvačka z The Black Eyed Peas Fergie jí za to poslala dort ve tvaru „zadní části těla“. Video se dostalo do TOP 40 nejsledovanějších klipů na YouTube.

Alanis Morissette si také zazpívala kanadskou a americkou hymnu na finále Stanley Cupu.

2007: Flavors of Entanglement

24. dubna Morissette vystoupila v Hotel Café v Los Angeles. Oznámila, že společně s producentem Guyem Sigsworthem skládali v posledních měsících písně. Za doprovodu Sigswortha novou skladbu „Not as We“.

14. září prohlásil Sigsworth v interview, že společně s Morissette napsali 25 písní a z toho jich 13 vybrali pro novou desku. Další známou písní, která by se na nové desce měla objevit, je „Underneath“. Alanis také natočila ještě nepojmenované video, na kterém je zachyceno plavání. Nové album vyjde 2. června 2008 a mělo by obsahovat 11 písní.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o Alanis Morissette (10)

Alanis Morissette: nahá a těhotná ve vodě

01.07.2016 - Kanadská zpěvačka Alanis Morissette v únoru oznámila, že je podruhé těhotná. Nyní se připomněla fotkou, na které je ve vysokém stádiu těhotenství pod vodní hladinou a zcela nahá…

Star Search: Talentová soutěž, ve které prohrávaly budoucí hvězdy!

31.12.2013 - V současnosti jsou Justin Timberlake nebo Beyoncé hudebními ikonami, museli však spolknout i hořké porážky.

Alanis Morissette prý psychicky týrala bývalou chůvu svého syna!

30.09.2013 - Kanadská zpěvačka čelí žalobě od své ex-zaměstnankyně, která tvrdí, že jí dávala pěknou sodu!

Alanis Morissette ukázala svou "sexy postavu" v plavkách!

07.05.2013 - Kanadská zpěvačka zjevně neřeší svá nadbytečná kola a hrdě je ukazuje na pláži v bikinách! Tomu se říká odvaha!

Alanis Morissette se přiznala, že trpěla poporodní depresí!

24.08.2012 - Kanadsko-americká zpěvačka měla problémy s přijetím svého dnes již dvouletého syna Evera!

Začíná čtyřdenní festival Colours of Ostrava!

12.07.2012 - Mezi největší hvězdy letošního ročníku patří Bobby McFerrin a Alanis Morissette!

Všechny články o Alanis Morissette (10) »
TOPlist