50 Cent

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším
2 antifanoušci
Napiš názor 0 názorů

Povolání: Zpěvák, Rapper

Věk: 46 let

Datum narození: 6.07. 1975

Výška: 183 cm

Člen skupiny: G-Unit

Žánry: rap , funk , gangsterský rap , East Coast rap , East Coast

Hodnocení 50 Cent

Přitažlivost
88% (19 hlasů) 6589.místo
Talent
88% (25 hlasů) 9039.místo
Inteligence
84% (23 hlasů) 9477.místo
Vtipnost
87% (21 hlasů) 7973.místo

Fotky 50 Cent (359)

Videoklipy 50 Cent (320)

Písně 50 Cent (375)

Všechny písně 50 Cent (375) »

Diskografie 50 Cent (32)

Celá diskografie 50 Cent (32) »

Životopis 50 Cent Upravit životopis

Curtis James Jackson (* 6. červenec 1975, Queens, New York), známý spíše pod pseudonymem 50 Cent, je americký gangsta rapper, který se proslavil alby Get Rich Or Die Tryin' a The Massacre. Celosvětově prodal dohromady 22 milionů nosičů těchto multiplatinových alb, čímž se řadí mezi nejúspěšnější rappery všech dob. V roce 2000 na něj byl spáchán pokus o vraždu, při kterém byl devětkrát zasažen projektilem ráže 9 mm, z útoku se však zotavil, díky čemuž si vysloužil přezdívku Bulletproof ("Neprůstřelný"). V současnosti je jedním z nejbohatších rapperů světa a mimo hudbu se čile věnuje herectví a podnikání v nejrůznějších oborech.

Dětství

Narodil se v roce 1975 v newyorské čtvrti South Jamaica, Queens. Jeho matka (Sabrina Jackson) byla drogovou dealerkou, zavraždili ji, když mu bylo osm let. Se svým otcem se nikdy nesetkal a ani neví, kdo jím je. Po smrti své matky vyrůstal ve sklepě bez oken, v domě svých prarodičů. Od jedenácti let začal boxovat a zhruba od dvanácti prodávat crack, pod přezdívkou "Boo Boo". V boxu byl tak úspěšný, že se v druhé polovině 80. let 20. století účastnil "juniorských olympijských her". Ovšem stejných úspěchů se nedočkal na střední škole. Navštěvoval “Andrew Jackson High School”, z které byl ovšem brzy vyloučen za držení cracku a zbraně, za což byl i uvězněn. V roce 1994 byl dvakrát zatčen a poslán na sedm měsíců do ústavu pro mladistvé delikventy. Po těchto zkušenostech začal používat přezdívku 50 Cent, jako symbol svého přerodu. Tuto přezdívku si zvolil podle brooklynského zloděje Kelvina “50 Cent” Martina.

Hudební kariéra

Počátky

50 Cent se poprvé hudební scéně představil v roce 1998, a to díky, tehdy již legendárnímu, Jam Master Jayovi, ze skupiny Run-D.M.C., který ho upsal na svůj label a naučil ho vše okolo psaní textů. Poprvé se objevil na písni skupiny Onyx – "React". O rok později opustil label po nabídce od profesionálního dua producentů Trackmasters, kteří ho uvedli ke Columbia Records. Při nahrávání alba zvládl vytvořit třicet šest písní během dvou týdnů. Ty nejlepší byly sestaveny na album Power of the Dollar, které mělo vyjít během roku 2000. Ovšem po útoku z dubna 2000, při kterém byl devětkrát postřelen, Columbia Records rozvázala kontrakt a album nikdy nevyšlo. Album obsahovalo singl "How to Rob (ft. The Madd Rapper)", což byl disstrack na padesát osobností tehdejší hudební scény. Druhým singlem byla píseň "Thug Love (ft. Destiny's Child)". Údajným podnětem k útoku na 50 Centa byla kontroverzní píseň "Ghetto Qu’ran".

Get Rich or Die Tryin‘

Po dubnovém útoku se uchýlil do exilu v Kanadě, kde nahrál mixtape Guess Who’s Back, který si v té době poslechl i rapper a producent Eminem. Ten tuto nahrávku přehrál šéfu labelu Aftermath Entertainment Dr. Dremu, který se nakonec rozhodl 50 Centa upsat. Poté, se záštitou labelů Shady Records, Aftermath Ent. a Interscope Rec. nahrál své nové debutové album. Ještě před vydáním alba se zpropagoval na Eminemově soundtracku k filmu 8. míle a na propagačním LP “24 Shots”. Také vydal dva mixtapy se svou skupinou G-Unit, kterou tím představil svým posluchačům. Jeho album Get Rich Or Die Tryin' se stane obrovským úspěchem. Alba se prodá 872 000 kopií jen v prvním týdnu v USA, celosvětově se ho nakonec prodá přes dvanáct milionů. Vedoucími singly jsou písně "In Da Club", "Wanksta" a "21 Questions (ft. Nate Dogg)".

Během roku 2003 ještě vydal společné album skupiny G-Unit, kterou upsal pod svůj label "G-Unit Records", který spadal pod Interscope.

The Massacre a soundtracky

Roku 2005 vydal své druhé album The Massacre, kterého se celosvětově prodalo přes 10 milionů kusů. Alba se v USA prodalo přes milion kusů během prvního týdne, čímž se stalo jedním z nejrychleji se prodávaných alb historie. Produkci zajistili Dr. Dre, Eminem, ale i další. Úvodními singly jsou písně "Disco Inferno", "Candy Shop" a "Just a Lil’ Bit".

Ke konci roku vydal společně s G-Unit a dalšími členy G-Unit Records soundtrack ke svému prvnímu filmu Get Rich or Die Tryin'. Alba Get Rich or Die Tryin' OST se celosvětově prodalo okolo tří milionů. Singly z alba jsou písně "Hustler’s Ambitions", "Window Shopper" a "Best Friend (ft. Olivia)". Společně s ním vydal i soundtrack ke své první konzolové hře nazvané Bulletproof. Tento stejnojmenný soundtrack ovšem příliš komerčních úspěchů nezaznamenal.

Curtis

V září 2007 vydal své třetí studiové album nazvané Curtis. Kvůli problémům s datem vydání (album se odkládalo více jak půl roku), obvinil label Interscope ze sabotáže. Navíc rozpoutal sázku s Kanye Westem o to, kdo prodá za první týden více alb. Vyhrál Kanyeho Graduation. Album Curtis představily singly "I Get Money", "Ayo Technology (ft. Justin Timberlake)" a "I’ll Still Kill (ft. Akon)". Alba se prodalo okolo dvou a půl milionu kopií celosvětově.

Before I Self Destruct

Album s názvem Before I Self Destruct mělo vyjít ještě před Curtisem, ale 50 Cent dal přednost konceptu alba, který splňoval spíše Curtis. A tak album, kvůli dalším odkladům vyšlo až v listopadu 2009, i když mělo původně vyjít v prosinci 2008. Before I Self Destruct je atmosférou prequelem alba Get Rich Or Die Tryin'. Ta se liší od minulých alb svou temnou podobou. Alba se prodalo okolo půl milionu. Ústředními singly jsou písně "Ok, You’re Right", "Baby By Me (ft. Ne-Yo)" a "Do You Think About Me (ft. Governor)".

Páté studiové album

Na začátku roku 2010 získal prestižní cenu Grammy za spolupráci na Eminemově písni "Crack a Bottle". V roce 2010 oznámil, že začíná pracovat na novém albu nazvaném Black Magic, album by mělo být v klubovém hudebním stylu Eurodance. Dříve ovšem oznámil, že vydání tohoto alba odkládá a začíná pracovat na hip-hopovém albu s pracovním názvem The Return of the Heartless Monster, avšak ani tento projekt nedokončil. Nyní nahrává písně pro své zatím nepojmenované páté album. Také by chtěl, po splnění smlouvy u Interscope Records, vydat album Before I Self Destruct II. Z jeho pátého alba by měla pocházet píseň "Outlaw", která se umístila na 87. příčce žebříčku Billboard Hot 100, ačkoliv nejde o singl. Také přislíbil beaty od Dr. Dreho. V říjnu oznámil, že nové album výjde v prosinci 2011.

Filmová kariéra

Herectví

I když se poprvé začal objevovat na televizních obrazovkách v různých dokumentech, svou skutečnou hereckou kariéru započal roku 2005. Pro začátek namluvil sám sebe v populárním seriálu Simpsonovi. Poté debutoval v celovečerním snímku Johna Sheridana nazvaném "Get Rich or Die Tryin’" ("Zbohatni nebo chcípni"), který vypráví o životu 50 Centa. O rok později příjme roli v "poválečném" dramatu "Home of the Brave" ("Země zatracených"), v kterém hraje vojáka, který se vrátí z války v Iráku a neumí se vyrovnat s tím, co zažil. Roku 2008 příjme vedlejší roli v thrilleru "Righteous Kill" ("Oprávněná vražda"), kde si zahraje majitele hudebního klubu s kriminální minulostí.

Roku 2009 spoluzakládá filmovou produkční společnost "Cheetah Vision Films", pod kterou chystá, od roku 2010, natáčet okolo pěti filmů ročně. Hraje v jednom díle seriálu "Entourage" ("Vincentův svět"), ve filmu "Streets of Blood" ("Krvavé ulice") – o policejní práci v New Orleans po hurikánu Katherina a také ve filmu britské produkce "Dead Man Running". Největší filmovou zajímavostí roku 2009 ovšem je jeho režisérský a scénáristický debut ve filmu "Before I Self Destruct", ve kterém i hraje. Film vyjde jako bonus ke stejnojmennému CD.

V roce 2010 by měly přijít do kin nebo rovnou vyjít na DVD, filmy “Morning Glory”, “Twelve” a “Caught in the Crossfire”. S vlastní produkční společností začíná natáčet snímky “The Gun” a “Everything’s Alright”.

Režie

Po svém debutu s filmem "Before I Self Destruct" se začal věnovat i režii videoklipů. Nejdříve představil dva "minifilmy" k písním z alba Before I Self Destruct. Od roku 2010 režíruje hudební klipy k mixtapovým písním členů G-Unit – Tony Yaya a Lloyda Bankse.

Scénárista

Scénaristický debut si odbyl v roce 2009 scénářem k filmu "Before I Self Destruct". Roku 2010 napsal příběh k filmu "Gun" a scénář k filmu "Things Fall Apart".

Osobní život a jiné aktivity

Osobní život

 • Roku 1997 se mu narodil syn pojmenovaný Marquise. Jeho matkou je Shoniqua Tompkins.
 • 24. dubna 2000 byl devětkrát postřelen projektilem ráže 9mm před domem svých prarodičů v Queensu.
 • Po úspěchu alba Get Rich Or Die Tryin' si 50 Cent koupil luxusní dům v Connecticutu, v kterém předtím žil boxer Mike Tyson. Tento dům představil v roce 2008 v pořadu “MTV Cribs”, v kterém oznámil, že je na prodej. Mimo tohoto domu vlastní i řadu dalších, svůj prozatím poslední představil v klipu k písni „Hold On“.
 • V Roce 2007 obdržel od starosty symbolický klíč od města Bridgeport v Connecticutu. Starosta John Fabrizi navíc vyhlásil 11. říjen za „50’s Day“.

Obchodní činnost

 • V roce 2003 spustil svou vlastní oděvní značku “G-Unit Clothing Company”, také podepsal smlouvu se spoluprácí se značkou “Reebok”, která roku 2009 skončila.
 • Nakladatelství “MTV Books” mu v roce 2005 vydalo autobiografii "From Pieces to Weight: Once Upon a Time in Southside Queens".
 • V letech 2005 a 2009 vydal dvě konzolové hry pro PlayStation a Xbox nazvané “50 Cent: The Bulletproof” a “50 Cent: Blood on the Sand”.
 • Roku společnost 2007 Coca-Cola odkoupila 50 Centovi akcie společnosti “Glacéau: Vitamin Water”, což mu, spolu s propagací výrobku “Vitamin Water: Formula 50”, vyneslo sto milionů amerických dolarů, a to po zdanění. Tím se stal třetím nejbohatším rapperem na světě.
 • Ke konci roku 2007 představil vlastní edici kondomů nazvaných “Magic Stick”, také spustil vlastní nakladatelství “G-Unit Books”, pod kterým vyšla již řada knih.
 • Roku 2008 spustil své nové kontaktní stránky “ThisIs50.com”, které se staly základnou jeho fanoušků.
 • Také podepsal smlouvu s firmou “RGX”, která vytvořila jeho vlastní tělový sprej “Pure 50 Confidence”. Rok uzavírá svou vlastní reality show na MTV nazvanou “The Money and The Power”.
 • Na začátku roku 2009 spoluzaložil filmovou produkční společnost "Cheetah Vision Films", skrze kterou produkuje své filmy.
 • V roce 2009 také spustil svůj vlastní internetový sdílející portál typu ‘‘YouTube.com‘‘, s názvem „Boo Boo TV“, na adrese „BooBooTV.com“, které může být v budoucnu silný konkurent.
 • Na konci roku představil svůj nový parfém nazvaný „Power by Fifty Cent“, prodávaný v obchodech „Macy’s“.
 • Podle časopisu Forbes vydělal v roce 2006 32 milionů amerických dollarů, v roce 2007 150 milionů, v roce 2008 20 milionů, v roce 2009 8 milionů a v roce 2010 6 milionů. Roku 2007 byl s přehledem nejziskovějším rapperem světa.
 • V roce 2010 získal $200 milionovou smlouvu s filmovou produkční společností "Lionsgate". Do svých filmů investuje i vlastní peníze.
 • Na začátku roku 2011 plánoval vydat vlastní edici sluchátek "Sleek by 50 Cent" u společnosti Sleek Audio. Tato spolupráce však byla ukončena. Poté přešel s nápadem na vlastní sluchátka k firmě SMS Audio, kde budou v listopadu 2011 uvedena na trh sluchátka pod názvem "SMS by 50".
 • Dle časopisu Forbes jeho celkové jmění v roce 2011 činilo 100 milionů amerických dollarů.

Charitativní činnost

 • Po úspěchu v roce 2003 založil charitativní organizaci "G-Unity Foundation", skrze kterou podporuje rozvíjející aktivity v chudinských čtvrtích.
 • V listopadu 2008 otevřel nový veřejný park, do kterého investoval peníze skrze svou nadaci „G-Unity Foundation“. A to v rámci projektu „New York Restoration Project“, který vede Bette Midler. Park v Queensu dostal jméno “The Curtis '50 Cent' Jackson Community Garden“.
 • Roku 2009 zdarma vystoupil společně s G-Unit na “Forever Young Day”, který pořádaly školy z Queensu. Mimo to skrze svou nadaci “G-Unity Foundation” rozdal školám řadu učebních pomůcek.
 • V roce 2011 společně s firmou Pure Growth Partners vytvořil Energy drink nazvaný "Street King". Část ze zisku má jít na pomoc hladovějícím v Africe. Takto chce v následujících pěti letech pomoci miliardě Afričanům.
 • V září 2011, se záštitou G-Unity Foundation, vystoupil v Norsku na benefičním koncertě na podporu pozůstalým obětí útoků z července 2011 na ostrově Utøya.

Spory (Beef)

Počátky (”How to Rob”, Ja Rule a Murder Inc.)

V roce 1999, vydal píseň “How to Rob”, ve které dissoval na padesát osobností, např.: rappery, zpěváky a umělce jako jsou: Jay-Z, Busta Rhymes, Timbaland, Will Smith, Bobby Brown, Whitney Houston, Mariah Carey, Puff Daddy, Missy Elliott, DMX, R. Kelly, Mike Tyson nebo Wu-tang Clan.

Nejstarším sporem je rozepře s rapperem, který si říká Ja Rule. Spor se táhne již z dob, kdy 50 Cent nebyl příliš známý. Ja Rule obvinil 50 Centa z krádeže šperků, to vyústilo v pobodání 50 Centa. Již na albu Power of the Dollar je disstrack “Life’s on the Line”. Na soundtracku “8. Míle” i albu Get Rich Or Die Tryin' jsou poté skvělé disstracky “Wanksta” a “Back Down”. Album The Massacre obsahuje diss “Piggy Bank” a album Get Rich or Die Tryin' OST zase diss “Window Shopper”.

O trochu kratším je spor s hudební společností “Murder Inc.”. Společnost vede “Irv Gotti”, u kterého se prokázaly spojitosti s podsvětím. Na labelu byl upsán i Ja Rule. 50 Cent měl ovšem problém s přítelem Irva Gottiho - Kennethem “Supreme” McGriffem, drogovým bossem. Toho si podal v písni “Ghetto Qu’ran” a podle mnohých právě tato píseň vedla k postřelení 50 Centa v roce 2000. V roce 2011 Ja Rule potvrdil, že byl beef urovnán a tím ukončen.

Newyorský beef (Fat Joe, Nas, Diddy, D-Block a Dipset)

Fat Joe si vysloužil nenávist 50 Centa účastí na písni Ja Rula “New York”. Proto ho zahrnul do svého dissu “Piggy Bank”. V roce 2008 50 Cent spolu s G-Unit vydal mixtape plný disstracků na Fat Joea nazvaný “Elephant In the Sand”.

V roce 2005 vedl spor i s rappery Nasem a Diddym. Ovšem tyto spory brzy vyprchaly. Nas se 50 Centovi znelíbil kvůli jeho sympatiím k vyhozenému Gameovi a Diddy kvůli nejasnostem v kontraktu rappera Mase, který se začal spojovat s G-Unit Records. Na každého 50 vydal jen jeden diss. Nase zahrnul do dissu „Piggy Bank“ a Diddyho pomluvil v dissu „Hip Hop“.

Jadakisse a jeho skupinu D-Block 50 Cent zavrhl ve svém newyorském dissu “Piggy Bank”. Jadakiss pobouřil 50 Centa, když přijal, stejně jako Fat Joe, spolupráci na tracku Ja Rula "New York". Jadakiss a D-Block prakticky fungovali jako protiváha k 50 Centovi a G-Unit. Nesmyslný spor byl v roce 2009 ukončen , kdy se stali 50 Cent s Jadakissem přáteli a společně vystupovali na prvním ročníku festivalu ThisIs50.

V roce 2007 vypukl spor se zakladatelem skupiny The Diplomats – Cam'ronem. 50 Cent vydal disstrack "Funeral Music" a dále ho dissoval na písni rappera Young Bucka "Hold On". Ještě během roku 2007 ukončil beef se zbývajícími členy The Diplomats. V roce 2009 ukončil spor i s Cam'ronem. Členové skupiny The Diplomats Jim Jones a Juelz Santana také vystoupili na festivalu ThisIs50.

Jižanský beef (Lil’ Wayne, DJ Khaled, Rick Ross a Triple C's)

Rok 2007 přinesl také spor s rapperem Lil’ Waynem, kterému 50 věnoval píseň “Part Time Lover”. O rok později Wayne odpověděl v písni “Louisianimal”. Po dalším roce 50 vydal disstrack “Play This on the Radio”. Také Wayne zmínil v písni “Officer Ricky Go Ahead (Try Me)“. Tento diss obsahoval řádky i na DJ Khaleda. Na Khaleda natočil i kontroverzní video “A Psychic Told Me”, které ovšem brzy vymazal z internetu. Nepřímo v něm vyhrožoval zabitím Khaledovi matky.

Rapper Rick Ross nahrál na 50 Centa diss “Mafia Music” za to, že se na něj křivě podíval. 50 odpověděl dissem "Officer Ricky Go Ahead (Try Me)", v kterém odhalil Rossovu minulost u policie. Následoval diss "Tia Told Me", v kterém se svěřuje, co mu prozradila jedna z matek Rossových dětí Tia Kemp. Na ThisIs50.com zveřejňuje posměšnou sérii videí "Saturday Cartoon", v které si dělá legraci z Ricky Rosse, dále sérii "Pimpin' Curly", která zesměšňuje dvojici Pimpin Ken a Foxy Brown, která kritizovala 50 Centa kvůli písni "Officer Ricky". S G-Unit nahrává diss „I’ll be the Shooter“, na který natočí i klip. Ross odpoví dissy „Valley of the Death“, „In Cold Blood“, "Push 'Em Over The Edge", "Don't Count The Boss Out" a „Mafia Music (remix) (ft. The Game, Ja Rule a Fat Joe)“. Poté, co 50 Cent zesměšní prodeje Rossovi skupiny Triple C’s (12 000 kusů v prvním týdnu), ho začínají dissovat i nepříliš známí členové této skupina, na ně 50 Cent doposud nezareagoval.

K beefu s Rossem se vyjádřil i 50ho bratranec Two Five, který na Rosse nahrál disstrack "The Hustle", dále Lloyd Banks s dissem "Officer Down", Tony Yayo s písní "Somebody Snitch", Mazzaradi Fox s písní "Deep Cover", The Game, který Rossovi jasně vzkázal, že pokud se neobrátí s žádostí o pomoc na něj tak ho 50 Cent bezmilosti zničí a rapper Maino, který prohlásil, že se mu na Rossovi nelíbí že všem lhal. Nejnověji se do beefu přimotal i pornoherec Brian Pumper, který narapoval diss právě na Rick Rosse.

Beef s bývalými členy G-Unit (The Game a Young Buck)

Roku 2005 byl The Game vyhozen z Unit. 50 Cent ho ještě téhož roku stihl zesměšnit na konci klipu k dissu “Piggy Bank”. Také v Deluxe vydání alba The Massacre nahradil remix Gameovi písně “Hate it or Love it” remixem k písni “Outta Control (ft. Mobb Deep)”. Game sice započal s kampaní nazvanou “G-Unot”, ale 50 Cent brzy odkoupil práva na tuto “značku” a tak ji dále Game nemohl používat. Naopak G-unit začala používat slogan “Game Over”. Spor s Gamem je nejplodnější na disstracky. Nejnovějším je “So Disrespectful” na albu Before I Self Destruct. V roce 2009 Game oficiálně ukončil beef s 50 Centem, doposud se však 50 Cent k tomuto vývoji nevyjádřil.

Ve smutnou situaci vyústil spor s dlouholetým členem G-Unit, Young Buckem, 50 Cent zveřejnil roku 2008 záznam hovoru, ve kterém se Buck omlouvá 50 Centovi a prosí ho, aby ho vzal zpět do Unit. Young Buck okamžitě reaguje zraňujícím disstrackem "Taped Conversation" a později "Terminate on Sight", "Laugh Now Cry Later" "My Whole Life" a "I'm Out Here", 50 Cent prohlásil, že Buck může zůstat u G-Unit Rec., ale to Buck rezolutně odmítl a začal se spojovat s The Gamem. Jenže 50 Cent tvrdí, že Buck je stále oficiálně upsán. I jemu patřil diss na albu Before I Self Destruct “So Disrespectful”.

Zdroj: Wikipedia.org

Články o 50 Cent (15)

50 cent prý nemá ani cent! Slavný rapper ohlásil bankrot

15.07.2015 - Slavný rapper 50cent, jeden z nejvlivnějších a nejlépe vydělávajících amerických umělců, má prý dluhy ve stejné výši jako je jeho majetek, a proto se rozhodl ohlásit bankrot.

Rapper 50 Cent se prý podílel na krádeži šperků za čtvrt milionu dolarů!

11.05.2015 - Tak tohle je opravdu vážné obvinění! Rapper 50 Cent a jeho hoši se prý zmocnili drahých šperků v hodnotě čtvrt milionu dolarů!

50cent pořídil dvouletému synkovi Mercedes!

02.09.2014 - Rapové hvězdy jsou tradičně těmi, které jsou nejzpovykovanější a které milují luxus nade vše. A také se jím rády pochlubí.

Jay-Z a Kaney West: válka se rozhořela! West nemůže zapomenout jeho neúčast na veselce!

12.06.2014 - O tom, že je rapperské prostředí extrémně konkurenční, není pochyb. Přesto se někteří rappeři uznávají a chápou, že alespoň na venek je spolu lepší spolupracovat, než bojovat.

Beyonce podezřívala svého manžela, že má aféru s mužem, rapperem 50centem!

05.06.2014 - Dost podivné události se dějí kolem jednoho z nejznámějších párů showbyznysu, který byl doposud považován za příkladný.

50 Cent obviněn z domácího násilí vůči své bývalé přítelkyni!

05.07.2013 - Americký rapper Curtis "50 Cent" Jackson může strávit až 5 let za mřížemi.

Všechny články o 50 Cent (15) »
TOPlist