Legendární jazzman Sonny Rollins vystoupí v Lucerně!

31.10.2012

Americký hudebník se vrací do Velkého sálu pražské Lucerny na den přesně po dlouhých třiceti letech! Sonny Rollins (82), jehož koncert je povinností snad pro každého jazzového fanouška, vystoupí v Praze ve středu 31. října. 

sony
Sonny Rollins
Foto: Struny podzimu

Sonny Rollins (82), který stále patří k absolutní žánrové špičce, je řazen mezi osobnosti, jejiž tvorba měla základní přínos pro historii moderní hudby a jazzu. Tento saxofonista stál spolu s Charlie Parkerem, Milesem Davisem, Johnem Coltranem, Maxem Roachem a dalšími velikány ve 40. letech 20. století u základů moderního jazzu. Očekávané vystoupení, které nabídne setkání s živoucí historií hudby a jistě i obrovský zážitek, se stane vrcholem letošního sedmnáctého ročníku festivalu Struny podzimu.

Praha jednou z mála zastávek krátkého evropského turné, na kterém se Sonny Rollins obklopil elitní sestavou hvězdných spoluhráčů - kontrabasista Bob Cranshaw, pozounista Clifton Anderson, kytarista Saul Rubin, bubeník Kobie Watkins a perkusista Sammy Figueroa sami o sobě představují extratřídu nejen jazzové hudby. V jejich podání mohou návštěvníci očekávat klasické hity jako St.Thomas, Don't Stop The Carneval nebo Professor Paul.

Sonny Rollins je osobností, která ovlivnila historii celé moderní hudby 20. a 21. století - od swingu a bopu až po rock nebo R’n’B. Etabloval se jako suverénní improvizátor s nepřekonatelnou invencí, který obohatil sbírku klasických jazzových standardů řadou skladeb. O oprávněnosti chvalozpěvů svědčí jeho letošní trojnásobný triumf na Jazz Awards Asociace jazzových novinářů (Jazzman roku, Tenorsaxofonista roku, Album roku).

Největšímu žijícímu saxofonistovi věnovala při příležitosti jeho 80. narozenin britská BBC rozsáhlý dokument Beyond the Notes mapující jeho podivuhodnou hudební dráhu. Stále dynamické a živoucí směřování geniálního saxofonisty napoví i několikagenerační složení jeho hvězdné kapely, jejíž každý člen by mohl být headlinerem jakéhokoli festivalu.

Interpreti:
Sonny Rollins

Kategorie:
Hudba,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, americké celebrity, hudebníci, američtí hudebníci, zahraniční hudebníci, Sonny Rollins foto, Sonny Rollins fotky, Sonny Rollins hudba, Sonny Rollins koncert, Sonny Rollins Praha, Sonny Rollins jazz, Sonny Rollins pražský koncert, Sonny Rollins Lucerna, Sonny Rollins video, Sonny Rollins videoklip, Sonny Rollins Česko
TOPlist