Kim Ki-duk získal v Benátkách Zlatého lva za nejlepší film!

10.09.2012

Hlavní cenu si z letošního filmového festivalu v Benátkách odvezl jihokorejský režisér Kim Ki-duk! Vítezný snímek Pieta vypráví násilný příběh o lichváři, jenž se setká se záhadnou ženou prohlašující se za jeho matku.

kim
Kim Ki-duk
Foto: kviff.com

Porota pod vedením amerického režiséra Michaela Manna vybrala z celkem osmnácti soutěžních filmů a Pieta byla už před vyhlášením cen považována za favorita letošního ročníku. Snímek totiž figuroval v čele hodnocení 23 kritiků, jejichž názory každý den shrnoval festivalový deník Venezia News.

Kromě jihokorejského snímku kritici favorizovali také film The Master (Mistr) amerického režiséra Paula Thomase Andersona, který nakonec získal "jen" Stříbrného lva za nejlepší režii a také cenu pro nejlepšího herce.

Ocenění pro nejlepšího herce si rozdělili Philip Seymour Hoffman a Joaquin Phoenix, kteří ve filmu Mistr ztvárnili hlavní role. Snímek mimochodem líčí začátky scientologické církve v 50. letech a tisk po udělení cen začal hned řešit, že právě kvůli svému "kontorverznímu náboženskému tématu" nezvítězil ...

Jako nejlepší herečku devítičlenná porota ocenila Hadas Jaron, která ztvárnila hlavní role v izraelském filmu Fill the void (Zaplnit prázdnotu).

Cenu za nejlepší scénář si z Benátek odváží francouzský režisér Olivier Assayas, který na festivalu představil snímek Květen je pryč. Zvláštní cenu poroty pak dostal cynický film rakouského režiséra Ulricha Seidla o sexu a náboženství s názvem Ráj: Víra.

Zlatého lva za celoživotní dílo obdržel italský režisér Francesco Rosi, jenž je podepsán pod filmy jako Ruce nad městem (1963), za který v Benátkách získal Zlatého lva v roce 1963, nebo Zapomenout na Palermo (1990).

Celebrity:
Ki-duk Kim

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, zahraniční režiséři, režiséři, jihokorejské celebrity, mezinárodní filmový festival, zlatý lev, filmový festival benátky, Ki-duk Kim foto, Ki-duk Kim fotky, Ki-duk Kim film, Ki-duk Kim režie, Ki-duk Kim filmový festival, Ki-duk Kim Benátky, Ki-duk Kim Pieta, jihokejští režiséři, Ki-duk Kim cena, Ki-duk Kim ocenění, Ki-duk Kim kontroverze, Ki-duk Kim Zlatý lev, Ki-duk Kim nejlepší film
TOPlist