Karlovy Vary: Křišťálový glóbus získal izraelský film Restaurátor!

10.07.2011

Ve velkém sále hotelu Thermal byly rozdány ceny letošního 46. ročníku MFF v Karlových Varech! Hlavní cenu obdržel izraelský snímek Restaurátor a v hereckých kategoriích zvítězili americký herec David Morse (Spoluautor) a dánská herečka Stine Fisher Christensen (Neviditelná).


Restaurátor
Foto: kviff.com

Izraelský film režiséra Josepha Madmonyho z prostředí malé restaurátorské dílny, jíž hrozí krach, údajně patřil mezi favority soutěžní sekce, a tak jeho vítězství nebylo překvapením. Porota v čele s maďarským režisérem Istvánem Szabó rovněž předala cenu za režii francouzskému režisérovi Pascalovi Rabaté za film Prázdniny u moře, kterou ovšem za něj převzal francouzský velvyslanec.


Restaurátor - trailer!

Nejlepší mužský herecký výkon vytvořil ve snímku Spoluautor herec David Morse, známý z filmů Dvanáct opic, Zelená míle, Tanec v temnotách nebo ze seriálu Dr. House. Americká hvězda se pro cenu speciálně vrátila ze zámoří. David Morse sice film uvedl osobně a po světové premiéře odjel domů, ale když se dozvěděl, že dostane cenu za herecký výkon, opět do Varů přiletěl. A to se cení!


David Morse ve filmu Spoluautor!
Foto: kviff.com

Nejlepší herečkou byla vyhlášena dánská umělkyně Stine Fisher Christensen, která si zahrála hlavní roli v německém filmu Neviditelná, který byl považován za německou obdobu dramatu "Černá labuť". Herečka se bohužel předávacího ceremoniálu nemohla zúčastnit, neboť jí údajně neuvolnila produkce filmu, který zrovna natáčí.


Stine Fisher Christensen ve filmu Neviditelná!
Foto: kviff.com

Jediný český, resp. česko-slovenský zástupce v soutěži - film Cigán Martina Šulíka - získal čtyři ocenění - dvě od nestatutárních porot a dvě zvláštní ceny, které obdržel představitel hlavní role Ján Mižigár a také sám režisér. Zvláštní uznání dostala také Jocelyn Pook za hudbu k snímku Pokoj 304.


John Turturro s Cenou prezidenta festivalu!
Foto: kviff.com

Americký herec John Turturro, který je znám z filmů Barton Fink, Big Lebowski nebo ze série Transformers, dostal Cenu prezidenta festivalu a všem pochopitelně vřele poděkoval. Herec uvedl v pátek na festivalu nesoutěžní snímek Někde dnes večer.

Porota sekce Na východ od západu udělila zvláštní uznání tvůrcům ruského filmu Generation P režiséra Victora Ginzburga a hlavní cenu makedonsko-srbskému snímku Punk's Not Dead. Nezávislou kamerou získal kanadský pseudodokument o vodičích maňásků s názvem Sunflower Hour. V kategorii dokumentů zvítězil dánský snímek Dobrý život (filmy do 30 minut) a polský titul Deklarace nesmrtelnosti (filmy nad 30 minut).


Generation P - trailer!

Cenu diváků převzal režisér Matej Mináč za slovensko-český koprodukční dokument s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina, který byl jako bonus zařazen před půlnocí do Letního kina. Festivalou přehlídku uzavřela projekce romantické komedie amerického režiséra Woodyho Allena Půlnoc v Paříži.

V závěru ceremoniálu oznámil prezident festivalu Jiří Bartoška, že 47. ročník se v Karlových Varech uskuteční od 29. června do 7. července 2012. Budeme se těšit, Jiří ...

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Martin Šulík, David Morse, Judi Dench, Jiří Bartoška

Filmy:
Generation P, Cigán

Interpreti:
Jocelyn Pook

Kategorie:
Filmy, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, herečky, americké herečky, Zahraniční celebrity, britské celebrity, zahraniční herečky, karlovy vary, herci, zahraniční herci, Oscar, američtí herci, britské herečky, američtí režiséři, zahraniční režiséři, oscarové herečky, karlovarský festival, křišťálový glóbus, MFF Karlovy Vary, MFF Karlovy Vary 2011, Restaurátor, Neviditelná, Spoluautor, Prázdniny u moře, Pokoj 304, Stine Fisher Christensen, Karlovy Vary zakončení, Pascal Rabaté, Ján Mižigár
TOPlist