Je to jen vítr: Jeden den ze života rómské rodiny!

14.09.2012

Koprodukční film oceněný Velkou cenou na letošním Berlinale byl inspirován skutečnými událostmi! Drama maďarského režiséra Benedeka Fliegaufa zachycuje jeden den ze života romské rodiny v atmosféře strachu z útoků neonacistů, při kterých bylo zabito šest lidí, včetně žen a dětí a desítky dalších bylo zraněno.

jen
Foto: ArtCam

Chudá rómská rodina žije kdesi na okraji malého městečka. Otec je za prací v Kanadě. Matka má dvě zaměstnání a stará se o svého nemocného otce. Dcera chodí do školy a syn se toulá po okolí. Všechny spaluje napětí, způsobené množícími se útoky. Nad městem padá tma a nocí se nesou podivné zvuky. Je to jen vítr?

Maďarský režisér a miláček kritiky Benedek Fliegauf (37) debutoval snímkem Houština (2003), proslulost si vydobyl zejména drogovým dramatem Dealer (2004), experimentálním filmem Mléčná dráha (2007) a dramatem s prvky sci-fi Lůno (2010). 

Děj jeho nejnovějšího, už pátého celovečerního snímku Je to jen vítr založen na skutečném případu rasových útoků na romskou komunitu a na zprávách, které o těchto událostech vycházely v aktuálním tisku. Všichni protagonisté filmu byli ve skutečnosti neherci.

Režisér radikálně převrací to, jak jsme zvyklí romské etnikum ve filmu vídat a plně se soustředí na vykreslení napětí, které ve společnosti vládne a na fakt, že ohrožení jsou všichni bez ohledu na to, jestli pracují a nevyvolávají konflikty nebo jestli zneužívají sociální systém a nechtějí se přizpůsobit.

Divák tak sám získává pocit, který člověk zažívá, když jemu a jeho rodině hrozí nebezpečí, jehož jediným původcem je nenávist a pokládá si otázku, kam až jsme ochotní v toleranci násilí a rozviřování vášní zajít. Už jen proto stojí film za vidění ...

Maďarsko-německo-francouzské drama Je to jen vítr/Csak a szél má v českých kinech 13. srpna 2012.

Filmy:
Je to jen vítr

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Zahraniční celebrity, zahraniční herečky, zahraniční herci, zahraniční filmy, zahraniční režiséři, maďarské celebrity, francouzské filmy, evropské filmy, maďarští režiséři, německé filmy, Benedek Fliegauf film, Benedek Fliegauf režie, maďarské filmy, maďarští herci, maďarské herečky, Je to jen vítr foto, Je to jen vítr fotky, Je to jen vítr film, Je to jen vítr trailer, Je to jen vítr premiéra, Je to jen vítr ukázka, Je to jen vítr video, Je to jen vítr drama, evropské celebrity, Je to jen vítr snímek, Benedek Fliegauf Jen to jen vítr
TOPlist