Jako nikdy: Drama o nevyhnutelném konci života!

16.09.2013

Neveselý příběh o umírání natočil jako svůj sedmý celovečerní snímek režisér Zdeněk Tyc! V hlavních rolích psychologického dramatu Jako nikdy podávají mimořádné herecké výkony Petra Špalková, Jiří Schmitzer a Taťjana Medvecká.

jako
Foto: Falcon

Výtvarník Vladimír (Jiří Schmitzer) umírá. Dům v krásné krajině je jeho poslední útočiště, smrt je nevyhnutelná a on nechce umřít v odcizené nemocnici.

Dvě ženy, které jeho nelehkému umírání asistují, jsou jeho současná partnerka Karla (Petra Špalková) - pětatřicetiletá malířka, bohémka, a bývalá milenka Jaruna (Taťjana Medvecká) - vdaná asi pětapadesátiletá zdravotní sestra.

Tato trojice vede marný boj se smrtí, bojují sami se sebou a současně mezi sebou – což přináší každému z nich určité očištění …

Režisér Zdeněk Tyc (57) natočil během své filmařské kariéry několik snímků, jejichž kvalita byla značně nevyrovnaná. Už jeho debut, symbolické podobenství Vojtěch, řečený sirotek (1989) či drama Žiletky (1993) jsou považovány za jedny z nejpozoruhodnější filmů přelomu 80. a 90. let.

Paradoxem je, že za komedii (1995) dostal Plyšového lva, zatímco za drama Smradi (2002) byl nominován na Českého lva v kategorii režie. Jeho další dva snímky - Malé oslavy (2008) a El Paso (2009) - patří spíše k těm slabším v jeho filmografii

Jeho poslední snímek Jako nikdy, k němuž napsala scénář Markéta Bidlasová, se bude podle prvních reakcí řadit do skupiny těch povedenějších děl a možná (i vzhledem k letošní "filmové neúrodě") k favoritům na označení film roku.

Ač hlavním tématem filmu je "zprofanované" téma umírání, depresivně vyhlížejícímu snímku nechybí humor, úspěšně se vyhýbá falešnému patosu a smrt ukazuje jako samozřejmou součást života.

Česko-slovenské drama Jako nikdy je v kinech k vidění od 19. září 2013.

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Marek Němec, Jiří Schmitzer, Taťjana Medvecká, Marek Taclík, Luboš Veselý, Zdeněk Tyc, Petra Špalková, Zdeněk Palusga

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, české filmy, české herečky, herci, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, evropské filmy, slovenské filmy, Zdeněk Tyc film, Zdeněk Tyc režie, Zdeněk Tyc Jako nikdy, Zdeněk Tyc natáčení filmu
TOPlist