Radiohead

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 1 fanoušek
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor
Hodnocení
0% (0 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Radiohead Upravit životopis

Radiohead je britská alternativní rocková skupina z Oxfordshire. Skupinu tvoří Thom Yorke (hlavní vokály, rytmická kytara, klavír, elektronika), Jonny Greenwood (hlavní kytara, další nástroje), Ed O'Brien (kytara, doprovodné vokály), Colin Greenwood (basová kytara, syntezátor) a Phil Selway (bicí, perkuse). Radiohead vydali od roku 1993 sedm studiových alb. Do roku 2007 jich skupina prodala přes 25 milionů kusů.

Pablo Honey, The Bends, OK Computer

Radiohead vydali svůj první singl Creep v roce 1992. Jejich debutové album Pablo Honey následovalo v roce 1993. Píseň Creep nebyla zpočátku příliš úspěšná, celosvětovým hitem se stala až po dotisku o rok později a kapela začínala být označována jako skupina jednoho hitu. Popularita Radiohead se ve Velké Británii zvýšila s vydáním druhého studiového alba The Bends (1995). Album, jehož vyvážená atmosféra, naplněná zvukovou barevností kytar a Yorkovým falzetem, bylo vřele přijato jak kritiky, tak především fanoušky. Třetí deska OK Computer (1997) skupině zajistila celosvětovou slávu. Album s prvky rozpínavého zvuku a tématem odcizení se v moderním světě je označováno jako zásadní mezník v hudbě 90. let.

Kid A, Amnesiac, Hail to the Thief, In Rainbows

Vydáním alb Kid A (2000) a Amnesiac (2001) dosáhli Radiohead vrcholu slávy, ačkoli se na tato dvě alba snášely velmi rozdílné ohlasy. V tomto tvůrčím období prochází Radiohead změnou hudebního stylu. Do své hudby začínají více začleňovat elektronickou hudbu, prvky krautrocku a jazzu. Hail to the Thief (2003), míchající kytarovou hudbu s elektronickou, bylo jejich posledním albem vydaným pod hlavičkou společnosti EMI.. Heptalogii alb zatím uzavírá deska In Rainbows (2007). Skupina toto album umístila na internet a potencionální kupci za něj mohli zaplatit libovolnou částku. I přes to, že si ho mohli stáhnout zcela zdarma, většina z nich za něj zaplatila. Tento počin zaznamenal úspěch jak u kritiků, tak u fanoušků.

Členové

  • Thom Yorke - zpěv, kytara, klávesy
  • Ed O'Brien - kytara, zpěv
  • Jonny Greenwood - kytara, klávesy
  • Colin Greenwood - baskytara
  • Phil Selway - bicí

Zdroj: Wikipedia.org

Členové skupiny Radiohead

Fotky Radiohead (291)

Videoklipy Radiohead (224)

Písně Radiohead (439)

Všechny písně Radiohead (439) »

Diskografie Radiohead (58)

TOPlist