Metalinda

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 1 názor
Hodnocení
100% (2 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Metalinda Upravit životopis

Z tehdejších populárních slovenských kapel Halušky a Regata se roku 1983 uvolňují čtyři muzikanti- zpěvák Dušan Horecký, kytarista a kapelník Peter Sámel, baskytarista Vlado Suchán a bubeník Janko Lapoš. Jejich cílem je hrát takovou muziku, která se tehdy na Slovensku nehrála. Dávají si název Metalinda (Pěkný cíl). A úspěchy na sebe nenechaly dlouho čekat- totálně vyprodané koncertní sály v Bratislavě a později i v jiných městech dostaly Metalindu do nahrávacího studia OPUS, kde nahrává své první singly - Únik a Klub Milionárov. Povolávací rozkazy na vojnu však kapelu rozdělily.

Začátky

V roce 1986 nahrazuje Dušana Horeckého u mikrofonu Pavol Drapák a kapela nahrává druhý singl Každý chce l'úbiť, ke kterému je natočený i videoklip, a účastní se bratislavské Lyry, kde obsazuje čtvrté místo s písní Lo pre 5 miliárd.
V roce 1989 nahrává kapela debutové album s prostým názvem Metalinda, kterého se prodalo téměř 50 000 kusů. Písně Jan Amos Džínový, VSR, Šanca, Kovový král' a Jago se umisťují na prvních místech hitparád a kapela je oceněna Zlatým Trianglem za nejlepší videoklip J. A. Džínový.

90. léta

V roce 1991 se ke kapele přidávají nejlepší producenti na Slovensku- Jožo Ráž a Julo Kinček. Metalinda nahrává druhé album- Za všetky prachy, z nějž vyniká především píseň Zal'úbená žába. Ve videoklipu k této písni účinkovala česká herečka Anna Gajslerová a režíroval ho Filip Renč. Podletéto písně lidé kapelu poznávají.
V roce 1992 kapela přechází do studia Popron Music, kde vydává třetí album Svetlo na druhom brehu, z nějž vynikla píseň Slnko nevychádzaj.
v roce 1993 kapela pořádá turné po 40 slovenských městech s názvem The Day Before, kde členové otevřeně hlásí, že jsou proti drogám, a hrají píseň Angie, která je věnovaná jejich kamarádce, jenž drogám podlehla.
V roce 1994 se kapela vrací na Slovensko a vydává album Láska holých prenáša. Ovšem nedlouho po vydání alba byly nahrávací společnosti zprivatizovány, a tak kapela zakládá vlastní vydavatelství- Meta Music.
Roku 1995 vychází album Maj May, k jehož titulní písni se natočil velmi úspěšný videoklip.
Roku 1996 se koná koncert Noc s Metalindou, kde mohl zpívat každý, kdo písně znal. Koncert se i zaznamenal na hudební nosiče.
Následují alba Na kolenách (1996), kde vyniká píseň Sila je v nás, a Skús za do mňa zahryznúť(1998)
Ve stejném roce opouští kapelu bubeník Janko Lapoš.
V roce 1999 kapela vydává výběrové album Hitovky, které má výrazný ohlas i v Česku.

21. století

V roce 2000 vydává kapela album Zavesen v prievane, po jehož vydání odchází zpěvák Pavol Drapák. Nahrazuje ho Roman Cief.
Roku 2002 kapela vydává album Tutovky- na prvním CD jsou nové nahrávky a na CD2 výběr dosavadních největších hitů kapely.
V září 2003 se do kapely vrací původní zpěvák Dušan Horecký.
Roku 2005 vychází album Biologia- 12 nových nahrávek a výběr třinácti klipů.
Na podzim 2006 opět odchází zpěvák dušan Horecký, ale zničehonic se objevuje zpěvák Patrik, který byl do kapely přijat.
Roku 2007 vychází již třinácté album kapely s příznačným názvem Metalinda 13.
V roce 2008 opouští kapelu bubeník a baskytarista. Za bicí usedá Peter Kollár a baskytaru přebírá Roman Pecha.
Téhož roku vychází singl Svet Anjelov.

Sestava

Patrik- zpěv
Peter Sámel- kytara
Roman Pecha- baskytara
Peter Kollár- bicí

Bývalí členové

Dušan Horecký- zpěv
Pavol Drapák- zpěv
Vlado Suchán- baskytara
Janko Lapoš- bicí
Roman Cief- zpěv

Zdroj: Wikipedia.org

Fotky Metalinda (9)

Videoklipy Metalinda (80)

Písně Metalinda (204)

Všechny písně Metalinda (204) »
TOPlist