Jiří Bělohlávek

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů
Hodnocení
0% (0 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Jiří Bělohlávek Upravit životopis

Jiří Bělohlávek (* 24. února 1946 v Praze) je český dirigent. Od roku 1995 je také pedagogem na pražské AMU.

Studia dirigování započal na pražské konzervatoři, kde také studoval hru na violoncello, a pokračoval v nich na AMU. V roce 1970 se stal vítězem soutěže mladých dirigentů, v roce 1971 byl finalistou Mezinárodní dirigentské soutěže Herberta von Karajana. Bral mistrovské hodiny od Sergiu Celibidacheho.

Byl dirigentem Státní filharmonie Brno, šéfdirigentem Symfonického orchestru hlavního města Prahy FOK v letech 1977 až 1989 a po Sametové revoluci vyvrcholila jeho dlouholetá spolupráce s Českou filharmonií, u níž působil v letech 1990 až 1992 jako šéfdirigent.

V roce 2004 debutoval v newyorské Metropolitní opeře, kde nastudoval představení Janáčkovy Káti Kabanové. Za nahrávku 3. a 4. symfonie Bohuslava Martinů s Českou filharmonií byl nominován na cenu Grammy za rok 2005.

S Martinů, konkrétně s Řeckými pašijemi také debutoval před orchestrem a diváky Národního divadla. K vlastnímu nastudování dostal na první české scéně premiérovou příležitost s Její pastorkyní Leoše Janáčka v roce 1997. Je hlavním hostujícím dirigentem Národního divadla.

V současné době působí jako šédirigent londýnského BBC Symphony Orchestra, u něhož debutoval v roce 1995 uvedením Eposu o Gilgamešovi Martinů a vysloužil si na pět let roli hlavního hostujícího dirigenta. V roce 2006 se znovu vrátil, nyní již do role šéfdirigenta.

Na konci roku 2007 velmi zaujalo jeho dirigování ojedinělého berlínského uvedení kompletního cyklu symfonických básní Bedřicha Smetany Má vlast, za pultem Berlínských filharmoniků.

V prosinci 2010 byl jmenován šéfdirigentem České filharmonie, funkce se ujme v roce 2012.

Zdroj: Wikipedia.org

Fotky Jiří Bělohlávek (0)

Písně Jiří Bělohlávek (6)

Všechny písně Jiří Bělohlávek (6) »
TOPlist