Franz Ferdinand

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů
Hodnocení
0% (0 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Franz Ferdinand Upravit životopis

Franz Ferdinand je skotská indie rocková hudební skupina, založená v roce 2001 v Glasgow. Kvartet pojmenovaný po rakouském arcivévodovi Františkovi Ferdinandu d’Este tvoří – Alex Kapranos (zpěv, kytara), Nick McCarthy (kytara), Bob Hardy (basová kytara) a Paul Thomson (bicí).

Obě jejich desky byly velmi úspěšné, debutové album bylo oceněno prestižní Mercury Prize. V roce 2005 triumfovali na udílení britských cen BRIT Awards a NME Awards. Mezi jejich nejznámější písně patří „Take Me Out", „This Fire", „Do You Want To" a „The Fallen".

Historie

Členové kapely se potkali na umělecké škole v Glasgow, všichni už měli zkušenosti z předchozích kapel (Alex Kapranos a Paul Thomson společně působili v Yummy Fur). Nedlouho po svém vzniku se upsali labelu Domino Records, v roce 2003 vyšla jejich první nahrávka - EP Darts of Pleasure (obsahovala písně „Darts Of Pleasure" , „Shopping for Blood", „Van Tango" a „Tell Her Tonight"). Poté se přestěhovali do Malmö, kde spolu s producentem The Cardigans Tore Johanssonem nahrávali debutové album. Chuť úspěchu ochutnali poprvé v lednu 2004, když singl „Take Me Out" bodoval třetím místem v britské hitparádě. Ve stejném roce vydali dalších 5 singlů, které se umístily na předních místech nejen britských hitparád.

Většinu roku 2005 strávila kapela v nahrávacím studiu, kde připravovala nové album s názvem You Could Have It So Much Better, které vyšlo v říjnu 2005 a sklidilo velký obdiv od kritiky i fanoušků. Během prvního týdne se ho prodalo více než 100 000 kopií, největší úspěch zaznamenaly singly „Do You Want To" , „Walk Away" a „The Fallen". Franz Ferdinand vystoupili v létě 2006 na festivalu Love Planet v Praze. Vydání třetího studiového alba bylo ohlášeno na říjen 2008, avšak po četných odkladech bylo vydáno až 26. ledna 2009.

Zdroj: Wikipedia.org

Členové skupiny Franz Ferdinand

Fotky Franz Ferdinand (266)

Videoklipy Franz Ferdinand (92)

Písně Franz Ferdinand (399)

Všechny písně Franz Ferdinand (399) »

Diskografie Franz Ferdinand (13)

TOPlist