Coldplay

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 0 fanoušků
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů
Hodnocení
100% (1 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Coldplay Upravit životopis

Coldplay je britská kapela z Londýna hrající alternativní rock, která vznikla v roce 1997. Je známá svými rockovými melodiemi a introspektivními texty. Někdy bývají zařazováni do škatulky "Piano-rock", nebo Pop. Kepela během svého působení získala několik cen, včetně šesti Brit Awards — z toho třikrát za nejlepší kapelu, čtyři MTV Video Music Awards, a 7 prestižních cen Grammy (z celkem dvaceti nominací). Coldplay jsou jednou z nejprodávanějších kapel světa - celosvětově prodali přes 50 milionů nahrávek a jejich nezapomenutelné koncerty bývají permanentně vyprodané.

Složení

Historie skupiny

Coldplay jsou britská alternative-rocková kapela, kterou založil v roce 1996 její frontman Chris Martin se spolužákem Johnym Bucklandem během studií na londýnské University College. Původně si chtěli říkat Pectoralz, ale když se ke kapele po pár týdnech přidal Guy Berryman jakožto baskytarista, přejmenovali se na Starfish. Multiinstrumentalista Will Champion se připojil ke skupině jako poslední, pro potřeby kapely se naučil hrát na bicí během několika týdnů, a uzavřel tak celou sestavu. Jejich manažer Phil Harvey je často označován jako neoficiální pátý člen Coldplay. Toto jméno 4 mladíci přijali v roce 1998, těsně před natočením a vydáním tří EP; Safety z roku 1998, singl Brothers and Sisters z roku 1999 a The Blue Room v tom samém roce. Do podvědomí posluchačů se ovšem dostali až po upsání se britské nahrávací společnosti Parlatone.

Celosvětové slávy dosáhli vydáním singlu "Yellow" v roce 2000, následovaným jejich prvním studiovým albem jménem Parachutes, které bylo nominováno na cenu Mercury. Druhé album, nazvané A Rush of Blood to the Head (2002), bylo velmi očekávané a tomu také dostálo, Coldplay s ním měli velmi pozitivní ohlasy a vyhráli i několik cen, včetně ceny NME Album roku. X&Y, třetí album, se stalo nejprodávanějším roku 2005. Recenze a názory na něj byly sice především pozitivní, ale mluvilo se o stereotypnosti skladeb. Čtvrté album, Viva la Vida or Death And All His Friends z roku 2008 bylo produkováno věhlasným Brianem Eno a setkalo se s nadšenými kritikami. Získalo několik nominací i výher na 51. ročníku udělování cen Grammy. 24. října 2011 vydali po dlouhých třech letech své prozatím poslední album, Mylo Xyloto, se kterým momentálně obrážejí svět na permanentně vyprodaných koncertech.

Zdroj: Wikipedia.org

Členové skupiny Coldplay

Fotky Coldplay (326)

Videoklipy Coldplay (119)

Písně Coldplay (387)

Všechny písně Coldplay (387) »

Diskografie Coldplay (24)

TOPlist