Chinaski

profil
Fotku nahrál uživatel.
Fandím 2 fanoušci
Nesnáším 0 antifanoušků
Napiš názor 0 názorů
Hodnocení
77% (11 hlasů) Neumístněno

Popis interpreta Chinaski Upravit životopis

Chinaski je česká pop rocková skupina, která v letech 2005 a 2007 vyhrála cenu Anděl, udělovanou Akademií populární hudby.

Historie

Skupina vznikla v roce 1987 jako Starý hadry, dali ji dohromady Pavel Grohman a Michal Novotný (později Malátný). Do kapely v roce 1989 přichází dva spolužáci Michala Novotného z DAMU, dlouholetý frontman Petr Rajchert a Jiří Seydler. Rok 1994 přináší kapele změny – pod vlivem Charlese Bukowského se přejmenovávají na Chinaski a vychází jim stejnojmenné debutové album (vydané společností KaB Music). V září 1995 byl k písni Pojď si lehnout natočen první videoklip skupiny. Jeho režie se ujal Jan Hřebejk.

Druhá deska Dlouhej kouř (1997), jejíž stejnojmenný singl je nejhranější písní v rádiích, přináší kapele velkou popularitu i několik nominací na Ceny akademie. V roce 1997 se točí druhý videopklip Chinaski Podléhám a režie se tentokrát ujal Vladimír Michálek. 25. května 1998 obdrželi Chinaski zlatou desku za 27 tisíc prodaných alb Dlouhej kouř.

1. signální, Originál

V dubnu roku 1999 vychází pilotní singl z nové desky. Jmenuje se 1. signální. V roce 2000 odešel Petr Rajchert a za mikrofonem ho nahradil Michal Malátný. Skupina je nominována na Výroční cenu České akademie populární hudby jako skupina roku, ale je těsně třetí. Chinaski natáčí další desku, už čtvrtou v pořadí, která se jmenuje Na na na a jiné popjevky. Singlovka Klára je po prvním týdnu 14. nejhranější skladbou v českých rádiích.

V hlasování Cen Akademie obsazují 2. místo za Monkey Business a před Lucií. Český Slavík 2001 - opět 5. místo, Klára je 7. nejhranější česká píseň uplynulého roku. V září roku 2002 vychází CD Originál, křtěné lyžařkou Katkou Neumannovou a skupinou No Name. Singl Můj Svět je na 1. místě v IFPI TOP 40 objevuje se i animovaný videoklip písně Můj svět. Chinaski rozjíždí koncertní šňůru, kterou dohromady vidělo téměř 43 tisíc diváků.

Originál je během dvou týdnů druhou nejprodávanější deskou v ČR. V prosinci téhož roku probíhá koncert Na Vlastních Nohou pro děti ze škol postižených letními povodněmi. Nový singl Láskopad zajistil českou mediální kuriozitu - dva singly Chinaski v TOP 20. V prosinci 2002 dochází k předání zlaté a platinové desky. V anketě Český Slavík Chinaski obsazují opět 5. místo.

Láskopad je v lednu 2003 na 7. nejhranější česká píseň. Na hudebních cenách Anděl 2003 Chinaski vítězí v kategorii píseň roku s hitem 1970. Připravuje se vydání desky Best of… a prosazuje se i singl "Dobrák od Kosti". V období červenec – srpen pokračují festivalová vystoupení, zahrnující i výlet do USA do Chicaga. V září vrcholí letní koncerty – skupina vystupuje v amfiteátru na zámku Konopiště společně s Lenkou Dusilovou a hudebním projektem Maya. V říjnu vychází výběr pod názvem "Premium 1993 - 2003", pokřtěný v Lucerna Music Baru. V anketě Český Slavík 2003 Chinaski bodují čtvrtým místem.

Premium 1993 - 2003

Píseň "1970" se objevuje na špici žebříčku IFPI. V březnu 2004 začíná turné Premium Best of koncertem v Ústí nad Labem. Jedná se o největší šňůru v historii kapely, objíždějí se pouze velké sportovní haly, účinkuje také předkapela Peha. Koncerty jsou obohaceny o projekci a světelnou show. V dubnu končí turné koncertem v Chomutově a vychází nový singl "Možná". V období červen – srpen probíhá letní šňůra Open Air koncertů a vystoupení na festivalech.

V listopadu vycházejí dětské Autopohádky, jejichž autorem je Jiří Marek, a jejichž výroby se kromě Chinaski účastnili i Jiří Lábus a Lucie Bílá. To vše proběhlo pod taktovkou Jana Jiráně. Deska obsahuje tři pohádky, namluvené členy kapely a zmíněnými hosty, a také 8 nových písní. 15. listopadu vychází DVD "Docela vydařenej den", mapující jarní Premium Best of turné a představuje členy kapely v jiném světle než jsme byli doposud zvyklí a navíc vychází nový singl "Láska a jiná násilí". 9. prosince probíhá křest obou nových desek v pražské Lucerně. Český Slavík 2004 přináší historický úspěch, 2. místo v kategorii skupina roku a 27. místo pana Michala Malátného v kategorii zpěvák roku.

Music Bar

V lednu 2005 skupina proměňuje dvě nominace ze čtyř na hudebních cenách Allianz Deska Roku. V březnu začíná turné k desce Autopohádky. Chinaski získávají některé České Internetové Hudební Ceny: vítězství v kategoriích kapela, DVD a web roku ceny časopisu iReport Žebřík 2004, Připravuje se nová deska. Singl Tabáček se pouhý měsíc od vydání stal nejhranější písní v českém éteru. V září 2005 vyšlo v pořadí šesté řadové album Chinaski s názvem Music Bar. Pouhý den po oficiálním uvedení na trh se album Music Bar stalo s více než třiadvaceti tisíci prodanými nosiči platinovým, po pouhém týdnu se stala nejprodávanější deskou v České republice. Tato deska a píseň Tabáček obsadila první místa v několika hitparádách.

V listopadu startuje zatím největší turné v historii skupiny Chinaski, které vrcholí koncertem v pražské T-Mobile aréně. Music bar tour vidělo odhadem přes 70 000 diváků. Host turné Zuzana Smatanová získává slovenského Zlatého slavíka. 10. prosince 2005 získávají zlatého Českého slavíka i Chinaski.

30. ledna 2006 se Album Music Bar stalo nejprodávanější deskou roku 2005: 57 506 kupujících. Chinaski tak vyhráli nejen v kategorii hudebních skupin, ale i v celkovém pořadí prodejnosti za rok 2005. V únoru jsou nominováni na výroční ceny akademie populární hudby: v kategoriích Skladba roku, Skupina roku a Nejlepší rocková deska. Music bar vychází pod názvem Movie bar doplněný o DVD se záznamem Music bar tour a spoustu bonusového materiálu.

V květnu skupina vyráží na Chinaski Music Bar Tour po Slovensku, hostem je skupina Cirkus. Chinaski pak odlétají na dvoutýdenní turné po USA. V září se píseň Vedoucí stala absolutně nejhranější písní v českém rozhlasovém éteru. Chinaski opět vyrazili do Londýna, aby 28. října vystoupili ve vyprodaném klubu Cargo. 21. října pokřtili Chinaski mládě žirafy v pražské ZOO. Začíná Chinaski Music Club Tour – turné po těch nejlepších českých klubech. Posledního chybějícího Slavíka si Chinaski doplnili do sbírky 9. prosince 2006, kdy získali bronzového Českého slavíka v kategorii skupin. Po vánocích skupina opět odletěla do USA, kde bylo naplánováno další americké klubové miniturné.

Rok 2007

Rok 2007 zahájili Chinaski koncertem v Chicagském Euro Clubu, na kterém jako host vystoupila i Zuzana Norisová. Se svým klipem Vedoucí bodují Chinaski v hitparádě MTV European's World Chart Express. V cenách Akademie populární hudby "Deska roku 2006" Chinaski získali cenu pro nejhranějšího interpreta v českých rádiích. Vrcholí přípravy na natáčení nové desky s pracovním názvem „07“ (jde o sedmou řadovou desku v diskografii Chinaski). Celkově je připraveno 36 písní, ze kterých do finále postupuje šestnáct. V

07.07.2007 v 07:07 odvysílala Evropa 2 v premiéře nový singl Zadarmo. První týdny vysílání doprovázela kuriózní situace, kdy naprosto běžné slovo “jebe” podlehlo cenzuře a bylo “vypípáno”. Startuje i nový oficiální fanklub Chinaski. Chinaski vystupují na českých a slovenských festivalech, mj. na Rock for People v Hradci Králové. Po několika týdnech se singl Zadarmo stává nejhranější českou písní v rádiích. 17. září 2007 vyšlo nové CD s názvem 07 (Nula sedum). Od 12. května probíhá příprava DVD z Tour 2007.

V roce 2007 byla kapela vyhlášena na festivalu Rock for people nejhorší aktivní poprockovou kapelou z ČR. Nekompromisní hodnocení fanoušků kritizovalo především texty a infantilní muziku.

Rok 2008

Dne 25. července 2008 zemřel ve věku 38 let při dopravní nehodě na motorce bubeník skupiny Pavel Grohman. Chinaski přesto podnikají svojí šňůru nazvanou Space Tour a na post bicích zasedl jako speciální host David Koller.

Nástrojové obsazení

  • Michal Malátný (Novotný) (kytara, zpěv)
  • František Táborský (sólová kytara, zpěv)
  • Ondřej Škoch (kytara, baskytara)
  • Štěpán Škoch (saxofon, zpěv)
  • Petr Kužvart (trumpeta, zpěv)
  • Otakar Petřina (bicí)

Zajímavosti

  • Mluvilo se o nich i v sitcomu Comeback, když je Ozzák měl ve svém abecedním systému pod N, což vysvětlil takhle: „N jako Nýmandi.“

Zdroj: Wikipedia.org

Členové skupiny Chinaski

Fotky Chinaski (23)

Videoklipy Chinaski (192)

Písně Chinaski (469)

Všechny písně Chinaski (469) »

Diskografie Chinaski (19)

07 - Bonus verze ( 4 Dec 2007)
Movie bar ( 25 Sep 2006)
Celá diskografie Chinaski (19) »
TOPlist