Filmový festival v Benátkách překvapivě vyhrál dokument Sacro Gra!

09.09.2013

Zlatého lva z jubilejního 70. ročníku slavné přehlídky si odnesl italský režisér Gianfranco Rosi! Dokument s názvem Sacro Gra, který je podle kritiků zajímavou sociální sondu do italské společnosti, se stal vítězem i přesto, že nepatřil k hlavním favoritům festivalu.

gian
Gianfranco Rosi
Foto: wikipedia.org

Dokument Sacro Gra, který popisuje život lidí v blízkosti římské dálnice Grande Raccordo Anulare, vznikal tři roky a podle svého tvůrce má tento netradiční snímek velkou šanci konkurovat i klasickým filmům. 

Pořadatelé festivalu zařadili dokumentární snímky do hlavní soutěžní sekce historicky poprvé, a tak díky tomu se dokument stal poprvé v historii soutěže vítězem benátského festivalu. Česká kinematografie zde svého zástupce - již tradičně - opět neměla.

O tom, že vítězství dokumentu nikdo nečekal, svědčí i skutečnost, že se žádný z jeho protagonistů festivalu v Benátkách nezúčastnil. Sám režisér Gianfranco Rosi byl sice z vítězství také překvapen, ale nakonec přišel a prestižní sošku mu předal předseda poroty, slavný italský režisér Bernardo Bertolucci.

Stříbrného lva pro nejlepšího režiséra získal řecký tvůrce Alexandros Avranas za snímek Miss Violence, který je "znepokojivým pohledem na sexuální násilí a zneužití spáchané prarodičem". Za hlavní roli v tomto filmu získal ocenění pro nejlepšího herce Themis Panou.

Celebrity:
Gianfranco Rosi

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, zahraniční režiséři, režiséři, italské celebrity, mezinárodní filmový festival, zlatý lev, filmový festival benátky, italští režiséři, Benátky 2013, Sacro Gra Benátky, Sacro Gra film, Sacro Gra vítězství, Sacro Gra video, Gianfranco Rosi Benátky, Gianfranco Rosi Zlatý lev, Gianfranco Rosi Sacro Gra, Gianfranco Rosi foto, Gianfranco Rosi fotky, Gianfranco Rosi cena, Gianfranco Rosi ocenění, Gianfranco Rosi festival
TOPlist