Festivalový deníček Karlovy Vary - den čtvrtý!

04.07.2013

Delegace Showbiz.cz sthla čtyři filmy a zažila první zklamání na projekci půlnočních filmů! Zatímco maďaská a rumunská kinematografie nás potěšila, Karel Roden v hlavní roli hororu Frankensteinova armáda nás naopak pěkně znechutil ...

army
Karel Roden jako Viktor Frankenstein
Foto: kviff.com

 

Rumunské drama Pozice dítěte vyhrálo v letošním roce Zlatého medvěda na berlínském festivalu a je důkazem toho, že tamní porotci vybírali opravdu pečlivě. Film ve stylu snímku 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny je přesně tím dílem, o němž se dá říct, že má silný příběh a nezní to jako fráze ...

O co jde? Mladík Barbu srazí autem čtrnáctiletého kluka, který krátce po nehodě umírá. Na scénu vstupuje Barbuova matka Cornelia, rozhodnutá zasáhnout a pomoci svému synovi vyhnout se vězení. Její kampaň za záchranu nezná hranic. Cornelia věří, že úplatky jsou tou správnou cestou, aniž bere na vědomí fakt, že apatický syn o její pomoc nestojí ...

Pozice dítěte - trailer!

 

Ač se film posunuje spíše pomocí dialogů, než obrazů, jde o výborně vystavěná drama založené na uvěřitelném scénáři a minimalistické režii. O něčem takovém si většina českých filmů může nechat zdát ... Navíc je film zajímavým vhledem do rumunské vyšší společnosti, avšak bez nutných klišé o zlých bohatcích a hodných chuďasech. Tohle stojí za vidění!

Adria Blues - trailer!

 

Slovinská "komedie" Adria Blues vypráví příběh stárnoucího bosenského rockera jménem Toni Riff, který již dvacet let nenapsal jedinou píseň. Hudebník se utápí v depresi a finančně ho podporuje manželka, která se rozhodne učinit poslední pokus k záchraně Toniho talentu i jejich manželství.

Tragikomedie Miroslava Mandiće se podle festivalového katalogu "dotýká následků války v bývalé Jugoslávii" (v čem, proboha?), ale ve skutečnosti je to tuctová, nevtipná a rozplizlá záležitost televizního ražení, v níž hodinu a půl přemlouvají uraženého rockera, aby zazpíval, pak mu dají přes držku a on něco zabrnká ... Nudááá!

Velký sešit - trailer!

 

Soutěžní maďarský snímek Velký sešit je adaptací kontroverzní románové prvotiny maďarské spisovatelky Agoty Kristofové o třináctiletých dvojčatech nucených strávit poslední léta druhé světové války po boku kruté babičky kdesi v pohraničí.

Drsné drama, v němž se to hemží mrtvolami a krvavými modřinami, je podle nás jasným favoritem na zisk Křišťálového glóbu, minimálně za herecké výkony obou chlapů a herečky Pirosky Molnár (krásné jméno!) v roli babičky.

Mimochodem, Piroska Molnár vypadá jako babi Homolková jen s tím rozdílem, že tahle do sebe klopí jednu flašku kořalky za druhou a svým vnukům říká parchanti ... Ale jinak jsou usmolení maďarští Jánošíci, kteří se "zocelují likvidací nespravedlivých", prostě k sežrání!

Frankensteinova armáda - trailer!

 

Americko-nizozemský horor Frankensteinova armáda je hyperdebilné hororové céčko, které se nezabývá logikou a kde jde především o to zneuchutit diváky scénami plnými krvavého ultranásilí.

Pro české publikum má ovšem tahle slátanina jisté kouzlo, protože se natáčela v loňském roce v dole Mayrau nedaleko Karlových Varů a v roli šíleného vědce září Karel Roden.

Doktor Viktor Frankenstein ve filmu pokračuje ve svém hrůzném díle a s pomocí mrtvých lidských těl vytváří mechanické obludy, které mají místo hlavy vrtule nebo místo rukou srpy. No, a pokud vám nevadí, že za druhé světové války sovětští i němečtí vojáci mluví anglicky, tak je to film pro vás! 

Mimochodem, slavný český herec se sice objeví až v poslední třetině filmu, ale stačí mu i těch dvacet minut, aby si šťourání v mozcích komunistických a nacistických vojáků pořádně užil!

Stuart Hample

Fandím
13 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Karel Roden

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
Celebrity, herečky, americké herečky, Zahraniční celebrity, britské celebrity, zahraniční herečky, karlovy vary, herci, zahraniční herci, američtí herci, americké filmy, britské herečky, američtí režiséři, zahraniční režiséři, karlovarský festival, křišťálový glóbus, rumunské filmy, slovinské filmy, MFF Karlovy Vary 2013
TOPlist