Festival dokumentů o lidských právech dnes začíná v Praze!

06.03.2012

Letošní 14. ročník festivalu Jeden svět má motto "Protesty, nepokoje, revolta"! Diváci mají možnost zhlédnout některý z více než stovky dokumentů v pražských kinech až do 15. března.

jeden
Foto: Jeden svět

Organizátoři festivalu chtějí upozornit na neklid, který přiměl lidi na celém světě, aby vyšli do ulic, i když k tomu mají z různé důvody. Nebudou tak chybět snímky z Řecka nebo Španělska, ale také z místa bouří jako Sýrie či Egypt a diváci též mohou vidět exotické snímky z Grónska nebo Malediv a nepřijdou ani o nejnovější české dokumenty.

Filmy z arabských zemí a budou pro české publikum jedinečnou příležitostí vidět nedávné události zpracované v kvalitních dokumentárních filmech, a ne jen ve formě televizních zpravodajských vstupů. Snímky ukážou, že ačkoli cíle a prostředky protestních akcí od Bahrajnu, přes Řecko až po USA jsou rozdílné, všechny pojí společný prvek: odhodlaní mladí lidé, kteří žádají změnu zavedených pořádků.

Hlavní tematická kategorie nazvaná Protesty, nepokoje, revolta se však zdaleka nevěnuje pouze arabským revolucím. Nesouhlas se soudobým stavem společnosti dávají mladí lidé najevo také v zavedených demokraciích. Tam jejich akce směřují proti stávajícím sociálně-ekonomickým systémům a jsou zkouškou síly demokratických hodnot a otevřenosti místních vlád.

Tato filmová kategorie tak vedle mediálně známých arabských revolucí představí mladé Japonce, kteří zcela proti zvyklostem své země vyšli do ulic po havárii ve Fukušimě, či radikální americké ekology, kteří skončili ve vězení pro teroristy.

Dalšími filmovými kategoriemi Jednoho světa 2012 budou Spolu navzdory se sociální tematikou a Tak zvaná civilizace nabízející environmentálně zaměřené dokumenty. O hlavní ceny festivalu se budou ucházet snímky zařazené do Hlavní soutěže a kategorie Máte právo vědět.

Jeden svět 2012 se uskuteční 6. – 15. března 2012 v Praze a následně v dalších 40 českých a moravských městech. Kromě více než stovky snímků festival divákům již tradičně nabídne možnost diskutovat o filmech s jejich tvůrci a zúčastnit se panelových debat s odborníky.

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
praha, youtube, youtube video, festivaly, youtube com, Filmové festivaly, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, kino atlas, kino světozor, Jeden svět, Jeden svět Praha, Jeden svět festival, Jeden svět film, Jeden svět filmy, Jeden svět program, Jeden svět dokumenty, Jeden svět dokumentární filmy, Jeden svět snímky, Jeden svět ceny, Jeden svět ocenění, Jeden svět zahájení, Jeden svět zakončení, Jeden svět lidská práva, lidská práva, kino Lucerna, kino Evald, pražská kina, Člověk v tísni, zahraniční dokumenty, divadlo Archa, Jeden svět 2012
TOPlist