Festival dokumentárních filmů začal v Jihlavě!

26.10.2011

V Jihlavě včera začal 15. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava 2011. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představí 229 filmů z 41 zemí. Organizátoři je vybrali z 2500 přihlášených snímků a více než dvě desítky z nich budou uvedeny ve světové premiéře.

jihlava
Foto: dokument-festival.cz

Festivalový program tvoří čtyři soutěžní sekce - Opus bonum je určena pro světové dokumenty, sekce Mezi moři uvede nejkvalitnější snímky ze zemí střední a východní Evropy, Česká radost nabídne nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace se soustředí na experimentální dokument.

V sekci Průhledné bytosti návštěvníci uvidí retrospektivními profily významných filmařů. Mimochodem, za přínos světovému filmu bude na festivalu oceněn italský režisér Vittorio De Seta.

Festival zahájí nový snímek 24 z dílny čtyřiadvaceti předních českých dokumentaristů. Film, který vznikl v produkci brněnského studia České televize, zachycuje 24 hodin všedního českého dne, pokaždé očima jiného autora. Na snímku, který bude na festivalu uveden v premiéře, se podíleli například dokumentaristé Helena Třeštíková, Olga Sommerová, Robert Sedláček nebo Linda Jablonská.

Režiséři mohli natočit jakýkoliv námět, rámcovaný pouze časem vybrané hodiny dne. Výsledný minidokument trvá vždy dvě minuty. Snímek se bude vysílat po festivalu i na obrazovkách České televize, ale termín vysílání zatím není znám.

Na jubilejní patnácté Jihlavě bude premiérově uveden také nový film Vladimíra Michálka EM a ON, který bez cenzury a autocenzury zachycuje vyjádření básníka Em Rudenka a hudebníka Xaviera Baumaxy k situaci v severních Čechách. Festivalovým centrem jihlavského festivalu budou opět prostory Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici.

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
youtube, youtube video, festivaly, youtube com, Filmové festivaly, dokumenty, české dokumenty, jihlava, Člověk v tísni, dokumentátní filmy, zahraniční dokumenty, Jihlava 2011, Mezinárodní festival dokumentárního filmu, Mezinárodní festival dokumentárního filmu 2011, festival dokumentárního filmu, Mezinárodní festival dokumentárního filmu Jihlava
TOPlist