Em a On: Xavier Baumaxa jako podvratná alternativa hudební scény!

18.11.2011

Dokument HBO z cyklu Bez cenzury je věnován "dvojici" nonkonformních umělců ze severočeského Litvínova! Film Vladimír Michálka EM a ON by se dal označit za pozoruhodnou výpověď o sympaticky podvratné alternativě naší komerční scény, kterou Xavier Baumaxa bezesporu je!

em
Foto: HBO

Xavier Baumaxa, vlastním jménem Lubomír Tichý (38) je litvínovský písničkář a kytarista, který však v dokumentu Em a On vystupuje jako jakási schizofrenní osobnost. První si říká EM Rudenko, prohlašuje se za alkoholika a bývalého ukrajinského dělníka a je autorem absurdních básní, plných záměrných nonsensů. Druhý - užívající právě pseudonym Xavier Baumaxa je originální písničkář, jenž svou tvorbu zakládá na parodiích zprofanovaných žánrů, karikaturách celebrit a zesměšňování předsudků.

Režisér Vladimír Michálek sledoval "aktéry" svého snímku více než dva roky a přiblížil řadu jejich veřejných i soukromých vystoupení. Zazní v nich nejznámější Baumaxovy songy - groteskní „etno“ Pozitiff peopula, protinacistická balada Nazijazz, či parodický Ozajstný hip-hop. Nechybějí ani ukázky Baumaxovy účasti na pantomimické performanci, výňatky z jeho ironické show Opičan Havel, či fragmenty vystoupení s elitními hosty.

Vladimír Michálek (55) je znám především jako režisér hraných filmů (Amerika, Zapomenuté světlo, Anděl Exit, Babí léto nebo O rodičích a dětech) a seriálů (Záchranáři, Okno do hřbitova). Jeho válečné drama Je třeba zabít Sekala dodnes drží rekord v počtu Českých lvů a mezi deseti soškami se v roce 1999 našla také cena za režii pro samotného režiséra. Snímek Em a Ona je jeho prvním celovečerním dokumentem.

V rozhovorech během putování po severočeské krajině režisér pátrá i po rodinném zázemí a sociálních kořenech obou protagonistů. Výsledkem je neučesaná koláž plná drsného humoru, necenzurovaných zpovědí a troufalých mystifikací.

Dokumentární "dvojportrét" poodhaluje nejen pravé podoby jeho aktérů, skryté za jejich rozháranou autostylizací, ale zároveň je zajímavým svědectvím o problematickém regionu severních Čech a jeho unikátní reflexi. A pokud jste fanoušky tohoto svérázného písničkáře, není co řešit! Zapískejte si nacijazzíček a jděte do kina!

Český dokument Em a On je v českých kinech k vidění od 11. listopadu 2011.

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Xavier Baumaxa, Vladimír Michálek

Filmy:
Em a On

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, youtube, české filmy, youtube video, youtube com, hudebníci, čeští hudebníci, čeští režiséři, režiséři, český film, muzikanti, Právě v kinech, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, dokumentaristé, čeští dokumentaristé, český dokument, dokumentární film, Em a On trailer, Em a On ukázka, Em a On video, Em a Ona foto
TOPlist