Drama o Janu Palachovi Hořící keř má první trailer!

13.12.2012

Třídílný film, jež pro HBO realizovala světově uznávaná režisérka Agnieszka Holland, bude mít premiéru 27. ledna 2013! Drama se vrací do klíčového údobí našich novodobých dějin, které v hraném filmu dosud nebylo zpracováno!

KER
Foto: HBO

Film začíná rekonstrukcí alarmujícího činu Jana Palacha, který se 16. ledna 1969 zapálil na protest proti sovětské okupaci. Na příběhu mladé právničky, která se ujala zastupování Palachovy matky a bratra ve sporu s významným komunistickým funkcionářem, sleduje proměnu tehdejší československé společnosti: od tichého vzdoru, vrcholícího masovou demonstrací během Palachova pohřbu, přes rostoucí rezignovanost, po ostudné kolaborantství pod tlakem sovětského diktátu ...

Čtěte také

Dobová kronika, jejíž scénář napsal mladý historik Štěpán Hulík, vypráví o následcích Palachovy oběti a počátcích normalizace v posrpnové ČSSR. Jeho hlavní postavou je skutečně existující advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která zastupovala Palachovu matku Libuši (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze.

Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta se stalo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba), který Palachův čin zlehčoval lživým prohlášením o takzvaném „studeném ohni“.

Třídílný film připomíná i sebeobětování Jana Zajíce z února 1969. Zobrazuje také dění ve studentských kruzích a zlovolné aktivity příslušníků StB, jež se Palachův odkaz snažili vymazat z národního povědomí.

Spletitý příběh, odehrávající se před více než čtyřiceti lety, je unikátní i po řemeslné stránce. Úvodní sekvence Palachova sebeupálení, se natáčely ve Střešovické vozovně a byly dotvořeny pomocí triků ve studiu UPP. Film nápaditě pracuje s archivními dokumenty, včetně záběrů masových shromáždění během Palachova pohřbu.

Drama Hořící keř se opírá o špičkové herecké výkony (důležité party v něm ztvárnili Ivan Trojan, Vojtěch Kotek, Ivana Uhlířová, Alois Švehlík, David Novotný, Igor Bareš, Miroslav Krobot a řada dalších českých a slovenských herců) a jistě si najde své diváky. Premiéra úvodní části bude v neděli 27. ledna ve 20:00 na HBO!

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Agnieszka Holland

Filmy:
Hořící keř

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Celebrity, polské celebrity, režisérky, HBO, polské režisérky, Jan Palach, upálení Jana Palacha, Hořící keř film, Hořící keř natáčení, film HBO, Agnieszka Holland film, Agnieszka Holland režie, Agnieszka Holland Hořící keř, Agnieszka Holland HBO, Hořící keř trailer, Hořící keř ukázka
TOPlist