Dokument Rok konopí zkoumá léčebné účinky marihuany!

18.04.2012

Film hledá hranici osobní svobody každého jednotlivce s právem na zdraví a zrcadlí absurdnost současné reality. Časosběřný snímek se snaží skrze příběhy nemocných lidí léčících se konopím, rozhovory s vědci, politiky i úředníky objektivně mapovat problematiku využití konopí jako léku v České republice.

rok
Foto: Aerofilms

V roce 2009 byl Janu Hrnčířovi diagnostikován nádor v oku. Tehdy se začal intenzivně zajímat a možnosti léčby rakoviny, která ho zavedla až k léčebným vlastnostem konopí. Jako autor námětu a producent dal vzniknout celovečernímu filmu mapující téma konopí, jeho léčebných účinků a legislativního rámce nejen v České republice, ale i ve Světě – zvláště v Izraeli, kde je konopí zkoumáno již desítky let a tolik diskutovaná látka THC zde byla poprvé objevena.

Film sleduje řadu postav, které se věnují tématu konopí z nejrůznějších úhlů. Potkáváme českého vědce Lumíra Hanuše, který konopí vnímá jako přírodní zdroj cenných látek. Rozmlouváme s objevitelem THC profesorem Raphaelem Mechoulem a dozvídáme se o boji lékaře a konopného aktivisty Dušana Dvořáka.

Po dva roky sledujeme časosběrnou metodou nemocné s diagnózou rakoviny nebo roztroušené sklerózy. Konopí a legislativní rámec České republiky komentují politické a policejní špičky, adiktologové, účastníci konference v parlamentu, příznivci Million Marihuana March a další.

Rok konopí natočil jako svůj celovečerní debut režisér Petr Slabý (49), který začínal jako asistent režie ve Filmovém studiu Barrandov, kde se podílel například na filmech Vesničko má středisková či S tebou mě baví svět. V roce 2001 na natočil profil jazzového hudebníka Luďka Hulana a podílel se na scénáři o Mejlovi Hlavsovi. 

Režisér dále spolupracoval na pořadech ČT Trip, Šedesátka nebo Artefakta. Od roku 2005 pracuje pro multikulturní magazín ČT Kosmopolis či pro cyklus City Folk. Pro nakladatelství Argo natočil v roce 2007 čtyřicetiminutový portrét amerického spisovatele Roberta Fulghuma.

Ačkoliv téma dokumentu je pro mnohé diváky kontroverzní, film podle prvních diváků naštěstí nenechává zaznívat jen alternativní názory (jak to vypadá podle traileru) a poctivě pracuje s konfrontací argumentů. Fakt, že z tohoto souboje jako vítězové vycházejí spíše ti, kdo marihuanu obhajují, je už věc jiná ... Peace!

Český dokumentární film Rok konopí je ve vybraných českých kinech k vidění od 19. dubna 2012.

Filmy:
Rok konopí

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, české filmy, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, dokumenty, české dokumenty, dokumentární filmy, Rok konopí trailer, Rok konopí film, Rok konopí foto, Rok konopí fotky, Rok konopí video, Rok konopí dokument, Rok konopí premiéra, Rok konopí ukázka, Petr Slabý režie, Petr Slabý film, Petr Slabý Rok konopí, Petr Slabý dokument, Petr Slabý marihuana
TOPlist