Do Karlových Varů přijede hvězda první velikosti - John Travolta!

18.06.2013

Hollywoodská superstar si na festivalu převezme Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii! John Travolta (59), držitel dvou nominací na Oscara, ale také muž obviňovaný ze styků se scientologickou církví a z náklonnosti k masérům, při této příležitosti osobně uvede snímek Sezóna zabíjení, v němž vytvořil jednu z hlavních rolí.

John Travolta
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

John Travolta, který směřoval k herecké kariéře již od mládí, na sebe poprvé upozornil v televizním sitcomu Welcome back, Kotter. Dva roky nato již přichází první příležitost, která z mladého herce vytvořila skutečnou hvězdu - úloha tanečníka Tonyho Manera ve snímku Horečka sobotní noci (1977), v níž dokázal zúročit spojení hereckého talentu a pohybového nadání.

Čtěte také

Kromě mimořádné popularity bylo výsledkem nominace na Oscara a Zlatý globus. Postavení hvězdy upevnila vzápětí role v divácky úspěšném muzikálu Pomáda (1978), za niž byl podruhé nominován na Zlatý globus.

Role ve filmu Městský kovboj (1980) pak utvrdila publikum i kritiku, že John Travolta není jen tváří pro kasovní trháky, ale hercem, který má všestranné nadání.

John Travolta v muzikálu Pomáda!

Po několika letech se na výsluní popularity vrací v komediálni trilogii Kdopak to mluví a jako zásadní pro další směřováni jeho herecké kariéry se pak ukázala spolupráce s Quentinem Tarantinem na filmu Pulp Fiction - Historky z podsvětí (1994).

Za ztvárnění zabijáka Vincenta Vegy získal další nominace na Oscara a Zlatý globus, ale hlavně díky této roli našel novou polohu svého herectví.

Čtěte také

John Travolta se dále proslavil rolí mafiána Chiliho Palmera z krimikomedie Chyťte ho (1995), za niž získal Zlatý globus a nebo postavami z akčních filmů režiséra Johna Woo Operace: Zlomený šíp (1996) a Tváří v tvář (1997).

Souběžně však do své filmografie přidává emotivně působivé i náročné psychologické role jako je zemitý anděl z komedie Michael (1996), automechanik, který v sobě objeví nečekané schopnosti ve filmu Fenomén (1996), nebo propuštěný pracovník muzea z dramatu Město šílenců (1997).


John Travolta ve filmu Pulp Fiction!

Střídání různých typů rolí napříč žánry je příznačné pro celou současnou hereckou kariéru Johna Travolty, díky čemuž si připisuje další dvě nominace na Zlatý globus za výkony ve volební satiře Barvy moci (1998) a v komedii Hairspray (2007).

Čtěte také

V posledních letech se vrací k oblíbeným " bad guys" rolím, jimž propůjčuje přitažlivý nadhled - třeba v akčním thrilleru Swordfish: Operace hacker, krimidramatu Únos vlaku 1 2 3, či krimikomedii Divoši, kterou natočil pod vedením dalšího hosta letošního ročníku, režiséra Olivera Stonea.

Snímek Sezóna zabíjení, který bude při příležitosti ocenění Johna Travolty uveden na karlovarském festivalu, spojuje dvě velké herecké osobnosti – Johna Travoltu a Roberta De Nira v napínavém souboji, na jehož počátku stály dávné válečné události a traumata, která nelze potlačit.

Fandím
8 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
John Travolta

Kategorie:
Celebrity, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, americké celebrity, herci, zahraniční herci, John Travolta foto, američtí herci, karlovarský festival, John Travolta film, John Travolta fotky, Karlovy Vary 2013, John Travolta host festivalu, John Travolta karlovarský festival, John Travolta Sezóna zabíjení, John Travolta superstar, John Travolta Česká republika, John Travolta Karlovy Vary, John Travolta Česko, John Travolta host, John Travolta filmový festival, Karlovy Vary hosté
TOPlist