Dny evropského filmu zahájí cenami ověnčená Královská aféra!

12.04.2012

Koprodukční snímek vyznamenaný cenami z berlínského festivalu zahájí dvetenáctý ročník přehlídky evropských filmů! Dánský herec a držitel Stříbrného medvěda za nejlepší mužský herecký výkon Mikkel Boe Folsgaard uvede film Královská aféra osobně ve čtvrtek večer v pražském kině Světozor.

sfera
Královská aféra
Foto: eurofilmfest.cz

Dánsko-český historický snímek Královská Aféra získal dva Stříbrné medvědy na letošním MFF v Berlíně, a to za scénář (Rasmus Heisterberg a Nikolaj Arcel) a hlavní mužský herecký výkon (Mikkel Boe Følsgaard). Jde o příběh zakázané lásky, která změnila v 18. století celý dánský národ.

Film, který byl vyroben v české koprodukci a byl natáčen převážně v Čechách, uvede na slavnostním zahájení sám držitel Stříbrného medvěda Mikkel Boe Følsgaard. Zahájení se také osobně účastní Marian Crişan, režisér snímku Morgen.

Královská aféra - trailer!

Pražskou část festivalu zakončí snímek Coriolanus - moderní adaptace jedné ze Shakespearových her, kterou si vybral režisér Ralph Fiennes jako svůj vůbec první režisérský počin.

Snímky na festivalu jsou rozděleny do několika sekcí. Sekce Národní liga představí aktuální nebo loňské favority jednotlivých zemí ucházející se o nominaci na Oscara za nejlepší cizojazyčný film (Dýchat, Simonův vesmír, Circus Fantasticus, Dopisy Andělě).

Coriolanus - trailer!

Sekce K věci je sestavena ve spolupráci se Zastoupením Evropské komise v ČR a je věnována Evropskému roku aktivního stárnutí a mezigenerační solidarity, kterým byl vyhlášen rok 2012. Zahájí ji turecký film Italsky snadno a rychle se sigňorou Enricou, kde si hlavní roli střihla legendární Claudia Cardinal.

Italsky snadno a rychle se siňorou Enricou - trailer!

Výběr toho nejzajímavějšího za poslední dva roky najdou diváci v sekci Best Of - patří sem v Cannes oceněný snímek Velikáni nebo polský dokumentární film Lékaři. Pozornost si zasluhuje i španělský snímek A také déšť, ve kterém Gael García Bernal coby mladý režisér natáčí v Bolívii film o Kryštofu Kolumbovi.

Novinkou je sekce Media – Cesta časem, která uvede filmy, jež vznikly s podporou programu Media. Diváci tak zhlédnou deset mimořádných filmů z uplynulých let jako jsou Control, Distrikt!, Kurz negativního myšlení, Trio z Belleville, Turínský kůň nebo Valčík s Bašírem.

A také déšť - trailer!

Dny evropských filmů budou trvat v pražských kinech Světozor a Lucerna do 19. dubna a poté v brněnském kině Art od 20. do 26. dubna. Diváci budou moci zhlédnout na čtyři desítky filmů z více než pětadvaceti kinematografií.

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mads Mikkelsen

Filmy:
Simonův vesmír, Královská aféra, Sněhy Kilimandžára

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
praha, herečky, Zahraniční celebrity, České celebrity, youtube, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, youtube video, youtube com, dánské celebrity, Filmové festivaly, dánské herečky, dánští herci, kino světozor, kino Lucerna, Dny evropského filmu, Dny evropského filmu Praha, Dny evropského filmu Česko, kino Bakala, filmové přehlídky, zahajovací film, Dny evropského filmu 2012, DEF, DEF 2012, Královská aféra film, Královská aféra trailer, Královská aféra DEF, Umění milovat, Italsky snadno a rychle se siňorou Enricou
TOPlist