Dnes začíná festival dokumentů Jeden svět!

08.03.2011

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět dnes startuje v Praze! Filmová přehlídka proběhne v několika pražských kinech a potrvá až do 17. března.


Foto: jedensvet.cz

Soutěžní festival Jeden svět 2011, jehož organizátoři vybírali z 1600 přihlášených filmů, uvede v tomto roce 104 dokumentů z téměř 40 zemí světa. Zahajovacím snímkem je německý dokument Na stupních vítězů, který ukazuje pětici hrdinů ve věku mezi osmdesáti lety a stovkou, jejichž koníčkem je vrcholová atletika.

Které snímky si zaslouží pozornost? Zajímavý budou určitě portrét bývalého šéfa ropného gigantu Jukos Chodorkovskij, časosběrné dílo Moje reinkarnace, jehož hlavní postavou je syn vysokého tibetského duchovního mistra, Krev v mobilech, kdy se režisér vypravil do jednoho z největších konžských dolů, kde jsou dětská práce a prostituce každodenní realitou, nebo Hiphopová revoluce, patřící mezi nejkontroverznější díla vzniklá na Kubě, anebo německo-íránský film Věznice Írán o deziluzi mladých lidí po zmanipulovaných íránských volbách.


Upoutávka na festival Jeden svět 2011!

Předloňský vítěz Jednoho světa Gianfranco Rosi představí snímek o fungování mexické narkomafie nazvaný El Sicario – pokoj 164. Diváci by však neměli zapomenout ani na Oscara nominované snímky Umění odpadu či Holka z plakátu.


Umění odpadu - trailer!

České dokumentaristy zastoupí Českým lvem oceněná Katka Heleny Třeštíkové, Drnovické catenaccio, film Víta Klusáka o automobilce Hyunday Vše pro dobro světa a Nošovic, dokument o "úchylech" Nebe, peklo nebo nový počin Tomáše Kudrny Po dlouhé noci den o vzpomínkách žen na totální nasazení.

V premiéře bude uveden nový dokument Tři dary Eriky Hníkové, která navíc na festival přispěla snímkem o misi nadace Člověk v tísni v Afghánistánu.


Nebe, peklo - trailer!

Jeden svět uvede také snímek oceněný festivalem Sundance nazvaný Nedokončený film izraelské režisérky Yael Hersonski. Filmařka konfrontuje nalezené propagandistické záběry, které natočili nacisté ve varšavském ghettu, s historickými dokumenty.

Přehlídka dokumentárních filmů zaměřená na lidská práva začne dnes v Praze, ale v následujících dnech se rozletí v rámci akce "Ozvěny Jednoho světa" do dalších 33 měst.

Filmy:
Katka, Umění odpadu, Vše pro dobro světa a Nošovic, Nedokončený film, Na stupních vítězů, Tři dary

Kategorie:
Filmy,

Tagy:
praha, youtube, youtube video, festivaly, youtube com, Filmové festivaly, dokumenty, české dokumenty, kino atlas, kino světozor, Jeden svět, Jeden svět Praha, Jeden svět festival, Jeden svět 2011, Jeden svět film, Jeden svět filmy, Jeden svět program, Jeden svět dokumenty, Jeden svět dokumentární filmy, Jeden svět snímky, Jeden svět ceny, Jeden svět ocenění, Jeden svět zahájení, Jeden svět zakončení, Jeden svět lidská práva, lidská práva, kino Lucerna, kino Evald, pražská kina, Člověk v tísni, dokumentátní filmy, zahraniční dokumenty, divadlo Archa, Nebe peklo, Po dlouhé noci sen, Drnovické catenaccio, Chodorkovskij, Krev v mobilech, Moje reinkarnace, Hiphopová revoluce, Věznice Írán, Holka z plakátu
TOPlist