Dan Bárta vydává "smutno-veselou omluvenku" - singl B’Artagnan!

06.12.2013

Deska, ač typicky „bártovsky nemainstreamová“, se už čtvrtý týden ambiciózně drží v TOP 10 nejprodávanějších českých alb, zatímco zpěvák s kapelou má před sebou cílovou rovinku maratonu po koncertních sálech takřka čtyřiceti českých a slovenských měst. Nyní z CD představuje pilotní singl B’Artagnan, který vznikal v několika etapách takřka půl roku.

Dan Bárta
Zdroj: Jakub Klimo

Singl B’Artagnan vznikal po částech a v několika fázích, jak říká zpěvák "dohromady tak půl roku práce". Skladba, která nejen svým názvem odkazuje na mušketýrský smysl pro čest a spravedlnost, je podle Dana Bárty jakousi vztahovou promluvou.

„Někdy se to mušketýrství trochu vymkne kontrole, člověk má tendenci být přespravedlivělý a brát se zbytečně vážně. Pak je samozřejmě poněkud směšný, ví to, ale neumí s tím v danou chvíli nic udělat. A B’Artagnan je takovou omluvou, prosbou o nadhled a pochopení ve smyslu – vždyť mě znáš, vydrž to se mnou, časem se zase srovnám,“ nechává zpěvák nahlédnout pod pokličku poetiky skladby.

Celé album Maratonika je výjimečné tím, že na něm Dan Bárta, známý svým mimořádným jazykovým talentem a uměním hry se slovy, nefiguruje coby výhradní textař, ale jako "textařku" přizval Alžbětu Plívovou, která mu pomohla s anglickými texty.

Že však nešlo o počin z úbytku inspirace, dokazuje nová kniha Žvaniti fér, která je jakousi „sebranou korespondencí“ Dana Bárty s novinářem Petrem Skočdopolem. Jejich „rozhovor“ plný slovních hříček, drobných doznání i jiných výlevů vychází v nakladatelství Druhé město.

maratonika
Obal alba Maratonika

Desku Maratonika natočil Dan Bárta v pozměněném, staronovém složení skupiny Illustratosphere. V sestavě ho doprovází Filip Jelínek (klávesy, trombón, perkuse), Robert Balzar (kontrabas, basa), Miroslav Chyška (kytara) a Jiří Slavíček (bicí).

Album vyšlo 1. listopadu 2013 v Taita Records a je v distribuci Supraphonu. A nezpomeňme, že turné kapely po českých a slovenských městech končí 16. prosince 2013 koncertem v Hlinsku.

Fandím
2 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Dan Bárta

Interpreti:
Dan Bárta & ILLUSTRATOSPHERE

Kategorie:
Hudba,

Tagy:
Celebrity, České celebrity, zpěváci, čeští zpěváci, Dan Bárta foto, Dan Bárta fotky, Dan Bárta píseň, Dan Bárta nové album, Dan Bárta nová deska, Dan Bárta B’Artagnan, Dan Bárta Maratonika, Dan Bárta nový singl, Dan Bárta kapela, Dan Bárta zpěv, Dan Bárta klip, Dan Bárta video, Dan Bárta videoklip
TOPlist