Český snímek Alois Nebel byl vyhlášen nejlepším evropským animovaným filmem!

02.12.2012

Tuzemský počin získal Evropskou filmovou cenu v kategorii nejlepší animovaný snímek! Film z prostředí moravských Sudet Alois Nebel soutěžil o tento titul se dvěma díly - španělským dramatem Vrásky z domova důchodců a britskou komedií Piráti.

alois
Foto: aloisnebel.cz

Film Alois Nebel režiséra Tomáše Luňáka byl natočen podle trilogie komiksů, které vytvořil spisovatel Jaroslav Rudiš spolu s výtvarníkem Jaromírem Švejdíkem. Snímek, který vznikl kombinací hraného a kresleného filmu - tzv.  metodou rotoskopie, by letos na jaře oceněn třemi Českými lvy - za hudbu, výtvarný počin a zvuk.

Čtěte také

Je to bezesporu velký úspěch pro českou kinematografii! Na Evropskou filmovou cenu totiž dosud dosáhli jen dva čeští tvůrci. Miloš Forman si v roce 1997 odnesl ocenění za film Lid versus Larry Flynt a v roce 2008 zvítězil v kategorii nejlepší dokument René, který natočila režisérka Helena Třeštíková.

Vítězem letošního ceremoniálu Evropských filmových cen, jež se konal v maltské Valletě, se stal francouzský film rakouského režiséra Michaela Hanekeho s názvem Láska, který nedávno získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Drama o starém manželském páru si z ceremoniálu odneslo celkem čtyři ceny - za nejlepší film, režii a ženský a mužský herecký výkon.

Prestižní ocenění za přínos evropské kinematografii si převzala britská herečka Helen Mirren a italský režisér Bernardo Bertolucci. Evropské filmové ceny se udělují v sedmnácti kategoriích včetně hlavní určené pro nejlepší evropský film.

Celebrity:
Tomáš Luňák

Filmy:
Alois Nebel

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, youtube.com, youtube, české filmy, české herečky, herci, youtube video, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, Evropské filmové ceny, Alois Nebel video, Alois Nebel film, Alois Nebel ukázka, Tomáš Luňák režie, animované filmy, Tomáš Luňák film, Tomáš Luňák Alois Nebel, Alois Nebel foto, Alois Nebel fotky, Alois Nebel ocenění, Tomáš Luňák cena, Alois Nebel Evropská filmová cena
TOPlist