Byzantium: Bizarní příběh dvou upířích prostitutek!

13.11.2013

Atmosférická fantasy řeší klasické dilema živých mrtvých hrdinů - láska nebo věčný život? Ve snímku Byzantium, který natočil irský držitel Oscara Neil Jordan, září začínající hollywoodské hvězdy Gemma Arterton a Saoirse Ronan.

byza
Foto: EEAP Film Distr.

Eleanor a Clara, dvě tajemné mladé ženy, hledají útočiště v chátrajícím pobřežním letovisku a pokoušejí se sehnat peníze a ubytování. Clara si začne vydělávat jako prostitutka a brzy se setká se stydlivým Noelem, který jim poskytne útočiště v opuštěném penzionu jménem Byzantium.

Clara, která vždy myslí na budoucnost, ho promění v dům neřesti. Mladší Eleanor najde spřízněnou duši ve Frankovi a prozradí mu své tajemství. Narodila se v roce 1804 a Clara je její matka, přestože je jen o několik let starší. Přiznává, že k tomu, aby zůstaly naživu, potřebují pít lidskou krev ...

Irský režisér Neil Jordan (53), který patří mezi nejvýznamnější tvůrce ze Zeleného ostrova, natočil během své kariéry řadu kvalitních snímků jako Mona Lisa (1986), Zázrak (1991), Michael Collins (1996), Snídaně na Plutu (2005) nebo Ondine (2009). 

Jeho nejznámějším dílem ale zůstává drama Hra na pláč (1992), za nějž režisér získal Oscara v kategorii nejlepší původní scénář a v kategorii režii byl na cenu Akademie nominován.

Jeho poslední celovečerní snímek Byzantium, který je adaptací stejnojmenné divadelní hry Moiry Buffini, navazuje žánrově spíše na jeho starší film Interview s upírem (1994), protože jeho hrdinkami jsou dvě upírky snažící se přežít v dnešní době.

Film se zvláštní melancholickou atmosférou jistě nezklame ani příznivce Neila Jordana, ani milovníky upírských thrillerů ... Ale pozor - žádný naivní Twilight to rozhodně není!

Britsko-americko-irské drama Byzantium má v českých kinech premiéru 14. listopadu 2013. 

Fandím
4 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Neil Jordan, Saoirse Ronan, Gemma Arterton, Daniel Mays, Uri Gavriel, Gabriela Marcinková

Filmy:
Byzantium

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, britské celebrity, zahraniční herečky, herci, zahraniční herci, americké filmy, zahraniční filmy, britské herečky, zahraniční režiséři, režiséři, britské filmy, britští herci, irské celebrity, evropské filmy, irské filmy, irští režiséři, Neil Jordan film, Neil Jordan režie, Neil Jordan Byzantium
TOPlist