Bomba! Oliver Stone bude hvězdou karlovarského festivalu!

23.04.2013

Slavný americký režisér a scenárista bude oceněn Křišťálovým glóbem za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii! Oliver Stone (66) tak bude největší hvězdou karlovarského filmového festivalu, který se bude konat od 28. června do 6. července 2013.

Oliver Stone
Zdroj: kviff.com

Oliver Stone (66), který je držitelem tří Oscarů, začínal jako scenárista. Je podepsán pod snímkem Alana Parkera Půlnoční expres (1978), za který dostal Oscara i Zlatý glóbus a podle jeho scénáře natočil Brian De Palma kultovní krvák Zjizvená tvář (1983).

Mezi jeho nejslavnější snímky ovšem patří díla vyrovnávající se v vietnamským traumatem - Četa (1986) a Narozen 4. července (1989), za něž získal své dva Oscary za režii. Občas si však Oliver Stone odskočil i ke komediální laděným filmům jako Takoví normální zabijáci (1994) nebo U-Turn (1997).

Režisérovým častým inspiračním zdrojem je moc ve všech podobách, ať už to byla moc peněz - filmy Wall Street (1987) a volné pokračování Wall Street: Peníze nikdy nespí (2010), nebo moc politická - filmy Nixon (1995), W. (2008) nebo JFK (1991).

Karlovarský festival uvede k poctě režiséra nejen mafiánské drama Zjizvená tvář, ale také dva díly z jeho nového dokumentárního cyklu Skrytá historie Spojených států, který se zaměřuje na společenské události, jež byly ve své době médii podceněny, ale přesto zásadním způsobem utvářely americkou historii v průběhu 20. století.

Třetím uvedeným titulem bude historický velkofilm Alexander Veliký (2004) v nové autorské podobě, kterou budou mít návštěvníci MFF Karlovy Vary možnost vidět jako první v Evropě.

Americký filmař, který zároveň povede na festivalu svůj master class, nebude jediným držitelem čestného Křišťálového glóbu. Stejnou cenu letos dostane i akademický malíř, držitel Oscara za kostýmy k filmu Amadeus, kostýmní výtvarník Theodor Pištěk.

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Oliver Stone

Kategorie:
Celebrity, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, herečky, Zahraniční celebrity, youtube, americké celebrity, herci, zahraniční herci, youtube video, američtí herci, youtube com, americké filmy, američtí režiséři, zahraniční režiséři, režiséři, americký film, Oliver Stone foto, Oliver Stone film, Oliver Stone režie, Oliver Stone fotky, Oliver Stone karlovarský festival, Oliver Stone Česko, Oliver Stone filmový festival, Oliver Stone přehlídka filmů, Oliver Stone Karlovy Vary, MFF Karlovy Vary 2013
TOPlist