Alois Nebel: První plnohodnotný český komiksový film!

27.09.2011

Jeden z nejočekávanějších filmů roku vstupuje do českých kin! Snímek Alois Nebel, který si vydobyl uznání na filmovém festivalu v Benátkách a ČFTA jej už poslala za Česko do oscarového klání, natočil debutující režisér Tomáš Luňák.

nebel
Foto: Aerofilms

Příběh filmu začíná na podzim roku 1989 na železniční stanici Bílý Potok v Jeseníkách, kde slouží jako výpravčí Alois Nebel (Miroslav Krobot). Nebel je tichý samotář, kterého čas od času přepadne podivná mlha. Nejčastěji se mu v ní zjevuje Dorothe (Tereza Voříšková), oběť násilného odsunu Němců po 2. světové válce. Šedivé dny na nádraží v Bílém Potoce na sklonku socialismu líně plynou, výhybkář Wachek (Leoš Noha) společně se svým otcem (Alois Švehlík) kšeftují s důstojníky sovětské armády.


Čtěte také


Poklidnou atmosféru naruší jednoho dne Němý (Karel Roden), který překročí hranice se sekyrou v ruce, aby pomstil svoji matku. Halucinace nakonec Nebela přivedou do blázince a přijde o místo výpravčího. Vydá se do Prahy hledat jinou práci u dráhy a na Hlavním nádraží najde svou životní lásku, toaletářku Květu (Marie Ludvíková). Nebel se rozhodne vrátit zpátky do hor, aby se znovu setkal s Němým a souboj s temnými stíny minulosti dovedl do konce.

Debutant Tomáš Luňák (37), který studoval animovaný film na filmové škole ve Zlíně a na pražské FAMU, natočil několik krátkých filmů (Akrobat) a režíroval hudební videoklipy pro skupiny The Ecstasy Of Saint Theresa, Priessnitz a Here. Pro svůj celovečerní debut si zvolil adaptaci třídílného komiksu Alois Nebel autorů Jaroslava Rudiše a Jaromíra 99. 

Režisér se rozhodl zachovat poetiku komiskové předlohy a film vytvořil technikou tzv. rotoskopie, což znamená, že nejprve vznikly hrané záběry s živými herci, které pak byly dodatečně animovány.


Čtěte také


Zatímco Česká filmová a televizní akademie film bez připomínek poslala jako reprezentanta České republiky na příštích Oscarech, filmoví kritici při jeho hodnocení tak jednoznační nejsou. Oceňují, že černobílý film má jedinečnou atmosféru jako žádný jiný český snímek z poslední doby, ale upozorňují na jistou nesrozumitelnost (i tak jednoduchého příběhu) pro zahraniční publikum.

Na čem se však shodují všichni, je skutečnost, že vznikl opravdu netradiční snímek, který by mohl zaujmout i v zahraničí právě díky svému technickému ztvárnění - což se ostatně na festivalu v Benátkách také stalo. Snad to nebyl poslední úspěch ...

Český film Alois Nebel je v kinech k vidění od 29. září 2011!

Fandím
27 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tereza Voříšková, Václav Neužil ml., Alois Švehlík, Karel Roden, Miroslav Krobot

Filmy:
Alois Nebel

Interpreti:
Tobiáš Jirous

Kategorie:
Filmy, Právě v kinech,

Tagy:
Celebrity, herečky, České celebrity, youtube.com, youtube, české filmy, české herečky, herci, youtube video, čeští herci, čeští režiséři, režiséři, český film, Právě v kinech, Alois Nebel video, Alois Nebel film, Alois Nebel ukázka, Tomáš Luňák režie, animované filmy, Alois Nebel Benátky, Alois Švehlík, Miroslav Krobot, Karel Roden, Václav Neužil ml., Tereza Voříšková, Marie Ludvíková, Leoš Noha, Ondřej Malý, Ján Sedal, Ivan Trojan, Klára Melíšková, Simona Babčáková, Jan Vondráček, Jiří Štrébl, Miloslav Maršálek, Jan Nebeský, Lenka Zogatová, Jan Holík, Marek Pospíchal, Martin Myšička, Thomas Zielinski, Karel Zima, Marek Daniel, Tomáš Luňák, Tomáš Luňák film, Tomáš Luňák Alois Nebel, Alois Nebel premiéra, Alois Nebel foto, Alois Nebel fotky, Alois Nebel Oscar
TOPlist