Agnieszka Holland bude prezidentkou poroty na karlovarském festivalu!

03.05.2013

V čele mezinárodní poroty 48. ročníku MFF Karlovy Vary stane mezinárodně proslulá polská scenáristka a režisérka! Agnieszka Holland (64), jejíž tři filmy byly nominovány na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, patří mezi filmaře s hlubokým vztahem k české kultuře.

agnieszka
Agnieszka Holland
Foto: HBO

Agnieszka Holland (65), která je absolventkou pražské FAMU, se nechala slyšet, že je pro ni poctou předsedat porotě karlovarského filmového festivalu. Varšavská rodačka vysokou školu navštěvovala na konci šedesátých let, a díky tomu měla možnost zažít v bývalém Československu vzrušenou atmosféru Pražského jara 1968.

Čtěte také

Jako asistentka režie začínala s těmi nejlepšími – pracovala s velikány polské kinematografie Andrzejem Wajdou a také Krzysztofem Zanussim. Její celovečerní debut Venkovští herci (1980) se stal jedním z klíčových titulů tzv. " kina morálního neklidu” a získal na festivalu v Cannes v roce 1980 Cenu mezinárodní kritiky.

Po vyhlášení výjimečného stavu v Polsku odchází režisérka do emigrace, ale i zde se věnuje ožehavým společensko-politickým a morálně naléhavým tématům současnosti i nedávné minulosti, často s židovskou problematikou.

Tři její filmy z období druhé světové války - Bittere Ernte/Hořká sklizeň (1985), Evropa, Evropa (1990) a V temnotě (2011) byly dokonce nominovány na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film.

Čtěte také

Agnieszka Holland v současnosti pracuje nejen v rodném Polsku, v USA a v Kanadě, ale za filmovou prací se vrací i do České republiky, kde vytvořila velký třídílný seriál pro produkci HBO Hořící keř.

Vysoce emotivní drama, věnované okolnostem upálení Jana Palacha, patří k filmovým událostem roku. V rámci karlovarského festivalu budou mít diváci poprvé možnost vidět Hořící keř na velkém filmovém plátně.

Fandím
0 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Agnieszka Holland

Kategorie:
Celebrity, Zahraniční celebrity,

Tagy:
Celebrity, Zahraniční celebrity, polské celebrity, režisérky, zahraniční režisérky, Filmové festivaly, polské režisérky, Agnieszka Holland film, Agnieszka Holland Hořící keř, MFF Karlovy Vary 2013, Agnieszka Holland foto, Agnieszka Holland fotky, Agnieszka Holland Karlovy Vary, Agnieszka Holland filmový festival, Agnieszka Holland karlovarský festival, Karlovy Vary 2013, Agnieszka Holland porota, Agnieszka Holland předsedkyně poroty, Karlovy Vary mezinárodní porota
TOPlist