7 zajímavostí z natáčení posledního Harryho Pottera

07.09.2018

Série o mladém čarodějnickém učni je i dnes zcela bezpochyby obrovským fenoménem, který i deset let od vydání poslední knihy a sedm let po premiéře posledního dílu stále oslňuje mladé čtenáře po celém světě. Jen málokteré dítě nikdy nezatoužilo dostat zvací dopis do Školy čar a kouzel v Bradavicích, vyzkoušet si kouzelnickou hůlku nebo neviditelný plášť.

Filmové zpracování úspěšné knižní série spisovatelky J. K. Rowling (53) na sebe proto nenechalo moc dlouho čekat. Veškerou magii se velmi úspěšně podařilo dostat na stříbrná plátna, ale i celý téměř desetiletý proces natáčení osmi snímků také skrýval nějaká ta kouzla.

My vám proto dnes přinášíme seznam sedmi největších zajímavostí z natáčení posledního dvojdílného filmu s podtitulem Relikvie smrti. Připravte si zaklínadla, zapněte pamatováček a pošlete sovy svým přátelům, jelikož vás čeká článek plný kouzel.

7. Filmaři využívali digitálního modelu Bradavic

První kouzlo, se kterým vás dnes seznámíme, sice nebude žádným zaklínadlem, ale přesto nemusíte smutnit. Jde totiž o počítačovou magii. Pro natáčení některých scén totiž nešly použít pouze tradiční praktické záběry, ale občas se muselo využít moderních technologií.

Nejvíce byla tato potřeba zjevná při natáčení závěrečné bitvy o Bradavice. Na té se začalo pracovat dokonce několik let před tím, než šly Relikvie smrti do kin. Některé záběry však byly tak komplikované, že by tradičními metodami zkrátka natočit nešly.

Právě kvůli těmto požadavkům musel vzniknout digitální 3D model Bradavic, který byl využit v situacích, kdy reálné záběry nestačily. Právě díky tomuto speciálnímu modelu je konečný souboj mezi dobrem a zlem tak působivý a efektní.

6. Oba filmy se točily zároveň

Spousta fanoušků Harryho Pottera byla naštvaná, když se dozvěděla o rozdělení poslední knihy do dvou filmů. Relikvie smrti byly totiž jedním z prvních hollywoodských trháků, které na tento princip přistoupily. Těžko říct, jestli za touto volbou stála obsáhlost poslední knihy či touha studia Warner Brothers vydělat na oblíbené sérii co nejvíce peněz. Rozhodně bychom se ale nebáli hádat.

Celá situace je ještě více k naštvání, když zjistíte, že se oba filmy točily prakticky naráz. Jen díky tomu byla mezi premiérami obou částí pouze roční prodleva. Jinak by tvorba filmu trvala určitě mnohem déle.

Natáčecí dny obou filmů se dokonce často prolínali. Herci jeden den točili záběry k „jedničce“ a druhý den zase pracovali na druhém dílu. Tato provázanost způsobila dobrou kontinuitu a návaznost mezi oběma díly, ale herci samotní z ní byli často zmatení. Takovým příkladem je i Helena Bonham Carter (52), která si během jednoho z mnoha rozhovorů k propagaci filmu nemohla vzpomenout, který ze dvou filmů obsahuje některé z jejích nezapomenutelných scén.

5. Představitel Crabbea byl v době natáčení ve vězení

O tom, že byl jeden z Malfoyových nohsledů pro poslední dva díly nahrazen jiným hercem ví asi každý, kdo sérii sledoval. Ovšem důvod jeho absence v sedmém a osmém díle už každému známý není. Poměrně nepřekvapivě se ho totiž Warner Brothers snažili držet pod pokličkou.

Jamie Waylett (29), který v sérii hrál Vincenta Crabbea, byl totiž v době natáčení posledních dílů za mřížemi. V roce 2009 byl totiž zatčen, když v jeho autě policie objevila bojový nůž a osm balíků marihuany. Na to konto se vyšetřovatelé vydali i do jeho domu, kde objevili několik rostlin, na kterých tato v Anglii zakázaná návyková látka rostla.

To však nebyl jediný Waylettův křížek se zákonem. V roce 2006 byl obviněn za užívání kokainu a v roce 2011 byl znovu zatčen za házení zápalné lahve při londýnských nepokojích v roce 2011. Na základě toho mu policie znovu prohledala dům a opět objevila několik zakázaných rostlin. Inu jednou Zmijozel, vždycky Zmijozel.

4. Rupert Grint byl vyhozen z natáčení lechtivé scény

Pokud máte pocit, že sedmý ani osmý díl Harryho Pottera neobsahoval žádnou lechtivou scénu, vzpomeňte si na moment, kdy se Harry s Ronem snaží zničit zmijozelský medailon. V tu chvíli se totiž Ronovi zjeví obraz nahých a líbajících se Harryho a Hermiony.

Tato vážná scéna však neměla ten zamýšlený vliv na Ronova představitele. Rupert Grint (30) se totiž při natáčení této scény zkrátka nemohl udržet a vždy propukl v nezastavitelný smích. To dovedlo režiséra Davida Yatese (54) k tomu, že Grinta z natáčení této scény zkrátka vyhodil.

Grint ale nakonec nebyl jediným, kdo se natáčení vášnivého líbání Ronových nejlepších přátel nemohl zúčastnit. Yates se totiž rozhodl, že bude scéna uzavřená a budou k ní připuštěni jen nezbytně důležití lidé. Pro Radcliffea (29) a Watson (28) totiž muselo být natáčení velmi nepříjemné, jelikož byli oba nahoře bez a pokrytí stříbrnou barvou, takže si nakonec pravděpodobně oddechli.

3. Ralph Fiennes neustále měnil Voldemortův proslov

Ralph Fiennes (55) ztvárnil svou roli vyšinutého kouzelnického vraha s touhou po nekonečné moci opravdu dokonale. To vám potvrdí snad každý fanoušek této dobrodružné série. Skvěle zvládl zkombinovat jeho děsivost s přirozeným respektem, což je u plešaté a beznosé postavy poměrně obdivuhodný výkon.

O tom, že z jeho výkonu měli respekt i jeho herečtí kolegové, víme především díky Jasonu Isaacsovi (55), který ve filmech hraje Luciuse Malfoye. Ten se v jednom z rozhovorů svěřil, že při posledním Voldemortově proslovu, kdy mluví k celé bradavické škole byl herec „vypuštěn ze řetězu, a proměnil se v něco naprosto děsivého.“

Ralph totiž neustále měnil svůj monolog a udržoval ostatní herce v neskutečném napětí, jelikož každou chvíli oslovoval někoho jiného. Své terče měnil zdánlivě náhodně a nikdo před ním nebyl v bezpečí. Ve chvíli, kdy měl navíc Voldemort za to, že svého dlouholetého nepřítele konečně porazil, navíc předvedl svůj hrůzostrašný škleb a nezapomenutelný maniakální smích, ze kterého nám dodnes vstávají chlupy hrůzou.

2. Radcliffe studoval své kolegy pro scénu s mnoholičným lektvarem

Začátek prvního ze dvou dílů se odehrává v domě u Dursleyových, kam přijede spousta Harryho přátel, aby ho pomohla dopravit na bezpečné místo. Aby své nepřátele skutečně zmátli, si všichni přihnou z mnoholičného lektvaru, který je všechny promění v Harryho kopie.

To v praxi znamenalo, že Radcliffe nehrál jednu roli, ale vyzkoušel si jich hned sedm. Mnoholičný lektvar totiž sice mění zevnějšek všech, kdo se ho napijí, ale osobnost jim zůstane stejná. Radcliff proto studoval své herecké kolegy, jejich postoj, gestiku a chování, aby byl každý z Potterů rozlišitelný.

Jeho práce navíc se mu vážně vyplatila, jelikož na první pohled dokážete říct, který Harry je ve skutečnosti Ron, Hermiona, Fred/George, Fleur nebo Mundungus. Stejně tak postupovala i Helena Bonham Carter, která zase trávila mnoho času s Emmou Watson, kvůli scéně v bance u Gringottových, kam  Hermiona jde v přestrojení za děsivou Belatrix Lestrange.

1. Vzniklo přes pět set kouzelnických hůlek

Harry Potter je série plná roztodivných předmětů a osobností, takže pro její filmy musel vzniknout nespočet různorodých rekvizit. Jelikož se navíc různé rekvizity často rozbijí nebo ztratí, spousta předmětů měla několik svých kopií. To platilo mnohonásobně více právě u kouzelnických hůlek.

Přestože na place probíhaly poměrně přísné kontroly, právě hůlky byly tím, co si herci nejraději odnášeli domů, jako vzpomínku na natáčení této osmidílné série. Navíc byly často velmi křehké a lámání hůlek bylo prakticky denním chlebem.

I z toho důvodu vznikla pro filmy více než pětistovka různých hůlek. Přestože je nejznámější ta bezová, věřte, že každá postava měla svůj individuální design hůlky. Od hlavních postav po řadové smrtijedy, každý se mohl pyšnit svou vlastní.

(tod)

Fandím
14 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Daniel Radcliffe, Jamie Waylett, Ralph Fiennes, Rupert Grint

Filmy:
Harry Potter a Fénixův řád, Harry Potter a Relikvie smrti - část 1, Harry Potter a Relikvie smrti - část 2

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
britské filmy, Jamie Waylett vězení, fantasy filmy, Harry Potter série, zajímavosti z natáčení, Lord Voldemort, Daniel Radcliffe filmy, kultovní fantasy filmy, Daniel Radcliffe zajímavosti, Harry Potter novinky, Lord Voldemort herec, Lord Voldemort zajímavosti, britské fantasy filmy, Harry Potter hůlky, Bradavice model, Bradavice Harry Potter, Harry Potter postavy
TOPlist