7 zajímavostí z natáčení nenáviděného Batmana a Robina

23.10.2018

V dnešní době se to všude superhrdinskými filmy jen hemží. Každý rok jich můžete v kinech zhlédnout hned několik a je proto jasné, že jsou mezi nimi lepší i horší filmy. Když se ale zeptáte jakéhokoliv fanouška komiksových sešitů na to, který z mnoha superhrdinských filmů je tím nejhorším, většinou dostanete tu samou odpověď.

Téměř bez výjimky označí snímek Batman a Robin z roku 1997. Tvůrci tohoto filmu totiž učinili několik velmi podivných rozhodnutí, která fanouškům netopýřího ochránce fiktivního města Gotham rozhodně „nesedla“. Ať už za to mohly trapné pokusy o humor, přehrávání přeplacených herců nebo nechvalně proslulé Bat-bradavky, film se zkrátka nelíbil.

Přesto však máme za to, že je na místě, abychom si připomínali i takové „klenoty“ světové kinematografie. Přeci jen tento film vyšel ještě před obrovským boomem komiksových filmů, který způsobil první Iron Man v roce 2008, a tak může poměrně hezky sloužit jako jakýsi odstrašující příklad.

Pokud vás zajímá, jaké okolnosti za vznikem tohoto superhrdinského filmu stály, rozhodně se pusťte do dnešního článku. Bude to totiž šílená jízda.

7. Další, prosím!

George Clooney (57) byl v pořadí už třetím představitelem Bruce Wayna, charizmatického miliardáře, který po nocích bojuje se zločinem v netopýřím obleku. Ve filmu z roku 1989 se do této role vtělil Michael Keaton (67), kterého později vystřídal Val Kilmer (58). Právě ten se měl stát Batmanem i pro snímek Batman a Robin, jenže jeho neustálé hádky s režisérem Joelem Schumacherem (79) ho však o roli připravily.

Kilmer se při natáčení přechozího filmu s názvem Batman navždy s režisérem dohadoval téměř o všem. Nebylo proto velkým překvapením, že ani jeden z nich už s tím druhým nechtěl spolupracovat. Kilmerův odchod měl však ještě více důvodů. Přijal totiž roli v obdobně špatném (ne-li dokonce horším) Ostrově Dr. Moreau, kde si zahrál po boku herecké ikony Marlona Branda.

Schumacherovi tehdy řekl, že je pro něj Ostrov Dr. Moreau příležitostí, kterou nemůže odmítnout, což znamenalo jediné. Byl potřeba nový Batman. Na Clooneyho padla podle režiséra volba poté, co si Schumacher vzal jeho fotografii z Od soumraku do úsvitu a přes obličej mu nakreslil ikonickou masku netopýřího bojovníka se zločinem. Později však svůj výrok změnil a zásluhy za nového Batmana připsal jednomu z producentů Warner Brothers.

6. Démon jménem kostým

Superhrdinské kostýmy jsou jedním z nejdůležitějších aspektů těchto filmů. Jejich oblékání a nošení je však pro herce velmi nepohodlné. Pouhý nános make-upu často trvá i několik hodin a oblékání složitých kostýmů zabírá několik dalších. Jen když si vezmete převlek, který pro film musel nosit Arnold Schwarzenneger (71), je obdivuhodné, že byl schopen hrát alespoň tak, jak hrál.

Musel mít modrý make-up po celém těle a na sobě oblek, který vážil desítky kilogramů. Ani George Clooney nebyl se svým kostýmem úplně spokojený. Oblékání do něj bylo velmi nepohodlné a trvalo poměrně dlouho. Clooney se proto netajil, že místo toho, aby si oblek sundával, když potřeboval „na malou“, raději chodil v něm. Ano, čtete správně. George Clooney si ulevoval do svého batmanovského kostýmu.

5. Efektový průkopník

Aby to nevypadalo, že se film snažíme jen pomluvit, je potřeba zmínit i nějaké jeho dobré stránky. Věděli jste například, že byl Batman a Robin prvním filmem, který využil počítačové efekty pro nahrazení kaskadérů v některých scénách?

Některé komplikovanější scény proto nevyužívaly skutečných herců, ale celé byly vygenerované v počítačích. Tato technologie byla tehdy ještě poměrně „v plenkách“, takže není tak obtížné tyto počítačově vytvořené scény identifikovat. Zkrátka a dobře nevypadají zrovna pěkně. Přesto je to však jeden z mála úspěchů, které se filmu z roku 1997 nedají upřít.

4. Nominace, kam se podíváš!

To, že Batman a Robin obdržel rekordních 11 nominací na slavná filmová ocenění, vás pravděpodobně šokuje. Když se však dozvíte, že jde o anticeny pro nejhorší filmy s názvem Zlatá malina, začne tento počet dávat smysl. Pokud se zaměříme na Oscary, je potřeba říct, že byl Batman a Robin prvním filmem ze série, který nezískal jedinou nominaci na tuto zlatou sošku.

Z jedenácti anticen však film „vyhrál“ pouze jednu. Jediný, kdo si Zlatou malinu domů odnesl, byla Alicia Silverstone (42), která ve filmu ztvárnila Batgirl. Kromě ceny za nejhorší herečku ve vedlejší roli Batman a Robin žádnou další anticenu nevyhrál, což byl poměrně velký úspěch.

Jednu skutečnou cenu však snímek vyhrál. Tou byla Grammy pro Smashing Pumpkins, kteří k filmu složili jednu z písní soundtracku s názvem The End Is the Beginning Is the End. Ani k tomuto ocenění málem nedošlo, jelikož se frontman kapely Billy Corgan (51) obával, že ke komiksovému filmu nedokáže složit píseň. Své obavy však nakonec naštěstí zažehnal, což mu vyneslo Grammy za nejlepší hardrockovou píseň roku.

3. Příběh hraček

Jedna z hlavních věcí, která byla filmu vyčítána, byl celkový důvod pro jeho natočení. Je z něj totiž na první pohled cítit, že většina rozhodnutí, která během natáčení padla, byla zvolena kvůli větším prodejům hraček.

Studiu Warner Brothers totiž moc nešlo o celkovou kvalitu snímku či dobrý příběh, hlavně se totiž zaměřovali na to, aby k filmu mohla vyjít celá řada hraček pro děti. Právě z toho důvodu vzniknul pro film nový Batmobile, proto je Arnoldův oblek tak propracovaný a svítivý a kvůli hračkám vznikla i celá scéna s bruslícími hrdiny.

Právě přílišné soustředění na plány prodeje parádních hraček byly jedním z hlavních problémů, které pošlapaly veškeré naděje na vznik kvalitního filmu.

2. Honorář či bolestné?

Přestože Schwarzenegger má ve filmu snad tu nejhorší roli, ve které kolem sebe neustále plive slovní hříčky spojené s ledovou tématikou, neustále kouří ledové doutníky (které mu mimochodem ve skutečnosti věnoval zpěvák Jon Bon Jovi) a celkově nepodává moc dobrý herecký výkon, dostal za svou roli neskutečných 25 milionů dolarů. Možná vám přijde, že je to za pouhou půlhodinku na scéně trochu moc, ale až se dozvíte, čím si musel Arnold projít, možná mu to odpustíte.

Už jsme vás seznámili s nepohodlností Clooneyho obleku, to však není nic proti tomu, jakými muky si musel projít právě Schwarzenneger. Kromě těžkého kostýmu a celotělového make-upu měl totiž jeho převlek jednu věc, která byla dokonce životu nebezpečná.

V ústech měl totiž umístěné modré diody, které mu měly osvětlovat zuby modrou barvou. Tyto diody však nebyly původně zamýšlené pro „vnitřní užití“, a tak se často stávalo, že jejich povrch rozpustily Arnoldovy sliny. To znamenalo, že mu do úst vytékala kyselina z jejich baterií. Požití takové kyseliny je velmi nebezpečné a troufáme si říct, že ani její přítomnost v ústech není zrovna vyhledávanou kratochvílí.

1. Mrzí nás to.

Chabé kvality tohoto filmu nebyly žádným tajemstvím ani pro herce, kteří se natáčení účastnili. Chris O’Donnell (48), který hrál ve filmu Robina, prohlásil, že byl Batman Navždy mnohem lepším filmem a to jak z hlediska natáčení, tak diváckého požitku. Clooney se zase obviňoval za to, že sérii o Batmanovi vlastnoručně zabil tím, že v roli nepodal dobrý výkon.

To, že svých rolí litují herci, není zase takovou novinkou. To, že se však za film omluví i samotný režisér, je v Hollywoodu poměrně nevídané. Přesto však Schumacher natáčení Batmana a Robina lituje a několikrát se za snímek i veřejně omluvil. „Mrzí mě, že jsem zklamal tolik fanoušků, rozhodně jim dlužím omluvu,“ prohlásil režisér v červnu loňského roku v rozhovoru pro internetový časopis Vice.

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
George Clooney, Joel Schumacher, Chris O'Donnell, Val Kilmer, Alicia Silverstone, Marlon Brando, Michael Keaton

Filmy:
Batman a Robin, Batman navždy, Iron Man

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
TOPlist