7 úspěšných seriálů s vlastním filmem

30.07.2018

Pro to, aby měl váš seriál úspěch, toho musíte podstoupit poměrně hodně. Musíte si sehnat dobré herce, scénáristy, zaplatit štáb a lokace pro natáčení, musí se vám povést pilotní díl a musí si vás vybrat televize, která váš projekt zaplatí. Touto strastiplnou cestou projde skutečně jen hrstka pořadů a už samotná existence vlastního seriálu je obrovským úspěchem. Ještě větším zázrakem však je, když má váš seriál takový úspěch, že dá vzniknout i samostatnému filmu, který z něj vychází.

Takových případů je hned několik a Showbiz vám nyní představí sedm nejznámějších z nich. Úspěch seriálu však nemusí nutně znamenat úspěch filmového zpracování, a tak se může stát, že z kvalitního seriálu vznikne filmový paskvil. Cílem dnešního článku však není porovnávat kvality těchto děl, ale představit vám ty nejznámější z nich.

A protože některé seriály daly vzniknout hned několika filmům, budeme se držet pravidla jeden film na jeden seriál.

7. Addamsova rodina

Dnes je filmová verze příběhů o této zvláštní rodince možná dokonce známější, než její původní seriál, vysílaný v šedesátých letech minulého století. Ani původní seriálová Rodina Addamsova však nebyla prvním zpracováním příběhů o těchto podivínech. Úplně poprvé se příběhy o Addamsových totiž objevily jako komiks v časopise New Yorker, za kterým stál nadaný malíř Charles Addams.

Addamsova rodina se dočkala hned dvou filmových zpracování, ale jak jsme slíbili v úvodu, představíme vám jen to úspěšnější. Tím se stal první díl z roku 1991, který vypráví příběh o tom, jak se Addamsovi musejí vypořádat se zkorumpovaným právníkem Tullym a rodinou Cravenových, kteří se je snaží připravit o jejich nemalé bohatství.

Po prohrané soudní bitvě se zámožná rodina musí naučit, jak přežít v obyčejném světě. Naštěstí však zanedlouho přijdou s plánem, jak svůj majetek získat zpět.

6. Star Trek II: Khanův hněv

Star Trek je přesně tím seriálem, jehož filmovými zpracováními bychom mohli zaplnit celý dnešní seznam. Pokud jsme správně počítali, filmů z této vesmírné série existuje hned třináct. Kromě moderního rebootu, který v roce 2009 vdechl Star Treku nový život, existuje hned několik filmů, které se točí okolo původní série a několik, které se týkají prvního seriálového spin-offu s názvem Nová generace.

Přestože v kinech nejvíce utržil předposlední díl filmového Star Treku s podtitulem Do temnoty, přišlo by nám jako velký hřích, kdybychom nezmínili v pořadí teprve druhý vyšlý film z roku 1982 s podtitulem Khanův hněv. V podstatě tím vzdáváme hold i Do temnoty, jelikož v obou filmech je zápletka velmi podobná. Oba totiž vypráví ten samý příběh o nebezpečném Khanovi jen s několika malými rozdíly.

Khan Noonigan Singh se chce pomstít Jamesi Kirkovi, který to z kapitána vesmírné lodi dotáhl už na admirála hvězdné flotily. Z toho, co původně vypadalo jako malý spor, se vyklube obrovský konflikt, jenž může mít nedozírné následky. Khan se totiž ve své honbě za pomstou nezastaví před nikým a před ničím.

5. Akta X – Film

Z poněkud nenápaditého názvu dalšího filmu na našem dnešním seznamu se dá poměrně snadno usoudit, o jaký seriálový film půjde tentokrát. Samozřejmě že dalším v pořadí jsou mysteriózní Akta XDavidem Duchovnym (57) a Gillian Anderson (49) v hlavních rolích.

Film z roku 1998 funguje jako klasický díl seriálu, jen s tím rozdílem, že má 117 minutovou stopáž. Mulder a Scullyová spolu pro FBI pracují už dlouhých pět let a jejich dalším úkolem je vyšetřování bombového útoku v Dallasu. Netrvá to dlouho a Mulder zjistí, že měl výbuch ukrýt čtyři těla, která byla nakažena neznámým smrtelným virem.

To co následuje, sleduje tradiční mustr tohoto seriálu. Mulder okamžitě předpokládá různé konspirace, zatímco se Scullyová snaží přijít s logickým a racionálním vysvětlením. A pravda je mnohem záhadnější než všechny předchozí odhady.

4. Sex ve městě

Seriál stanice HBO s názvem Sex ve městě je vedle Hry o trůny nebo Westworldu jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších pořadů, které tato stanice kdy vyprodukovala. Úspěch Sexu ve městě je skutečně mimořádný a seriálu zajistil hned šest řad.

Carrie, Charlotte, Samantha a Miranda jsou čtyři newyorské kamarádky, které spolu tráví spoustu svého volného času vysedáváním v kavárnách, navštěvováním rozličných akcí či chozením na různé večírky. Seriál byl na přelomu nového tisíciletí skutečně převratným počinem, jelikož otevřeně hovořil o ožehavých tématech, jako je sex a vztahy, a to na pozadí kvalitní komedie.

I Sex ve městě dal vzniknout hned dvěma filmům, ale jejich kvality se dost podstatně liší. Zatímco se ten první na ČSFD drží na 62 procentech, ten druhý se těsně propadl pod hranici padesátiprocentní oblíbenosti. První film z roku 2008 je přímým pokračováním seriálu a snaží se zakončit všechny jeho dějové linky včetně vztahu Carrie a pana Božského, Samanthiny náruživosti, Charlottiny bezdětnosti či Mirandiny neschopnosti vybudovat si trvalý a šťastný vztah.

3. Serenity

Další z filmů na našem dnešním seznamu má zvláštní místo v srdcích sci-fi seriálu Firefly. Serenity je totiž závěrečným filmem k tomuto skvělému pořadu, který byl však za podivných okolností zrušen hned ve své první sérii.

Stanice Fox jej zrušila už po odvysílání prvních 12 dílů kvůli nízké sledovanosti, ale ta nastala pouze kvůli rozhodnutím této stanice. Fox totiž díly seriálu uváděl na přeskáčku a navíc v různých vysílacích časech, takže si k němu skoro žádný z diváků nemohl vytvořit silnější citovou vazbu. Slávu seriál získal až v době, kdy jeho díly vyšly na DVD. Fanoušci si ho pak okamžitě zamilovali, ale na obnovení tohoto sci-fi s prvky westernu už bylo pozdě.

Malou náplast fanouškům seriálu přineslo až studio Universal Pictures, které tři roky po ukončení Firefly vydalo snímek s názvem Serenity, který měl uzavřít všechny rozpracované dějové linky. Film sleduje osudy posádky vesmírné lodi Serenity pod velením kapitána Reynoldse a vzhledem ke své stopáži se s oblíbenými seriálovými hrdiny nijak „nemaže“. Přestože Serenity funguje úplně v jiném tempu než seriál, ze kterého vychází, je film pro fanoušky seriálu zkrátka povinností.

2. Simpsonovi ve filmu

Je jich pět, jsou špatným příkladem pro všechny americké rodiny a spolu s většinou ostatních obyvatel Springfieldu sdílejí žlutou barvu kůže. Samozřejmě je řeč o disfunkční rodině Simpsonových.

I tento animovaný seriál z pera kreslíře Matta Groeninga (64) se v roce 2007 dočkal své výpravy do světa filmových pláten. Homer, Marge, Lisa, Bart a Maggie se na plátna kin podívali díky snímku Simpsonovi ve filmu, který funguje jako jedna dlouhá epizoda oblíbeného seriálu, který se v příštím roce dočká své třicáté řady.

Film se věnuje řadě tehdejších světových problematik, mezi které patří například globální oteplování, znečišťování ovzduší, ale nebojí se „dloubnout si“ i do americké politiky, ze které si jeho seriál střílí dodnes. Jediné, co fanouškům filmu a potažmo seriálu vadí, je, že stále nebylo oznámeno žádné filmové pokračování.        

1. South Park: Peklo na Zemi

I poslední záznam na našem dnešním seznamu spadá do kategorie animovaných filmů. Jen je určen pro trochu jiné publikum, než jsou diváci žluté rodinky. Jde totiž o South Park a jeho Peklo na Zemi z roku 1999.

I tvůrci seriálu o městečku South Park Trey Parker (48) a Matt Stone (47) jsou proslulí svou ostrou satirou, kterou častují různá témata, politiky či celebrity a Peklo na Zemi není výjimkou. Jeho tvůrci si zde střílí z přílišné korektnosti a jejích důsledků, které mohou vést až k ozbrojeným konfliktům a doslovnému peklu na Zemi.

Ve filmu se také objeví karikatury herecké rodiny Baldwinů, Billa Clintona, Saddama Husseina a mnoha dalších. Jak je ale u filmů z dílny Parkera a Stonea zvykem, i Peklo na Zemi je určeno spíše pro otrlejší diváky, kterým nevadí sprostý slovník a animované násilí brutálního kalibru.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Matt Stone, Sarah Jessica Parker, Matt Groening, Gillian Anderson, David Duchovny

Filmy:
South Park: Peklo na Zemi, Akta X - Film, Serenity, Simpsonovi ve filmu, Sex ve městě

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované filmy, oblíbené seriály, slavné seriály, Akta X herci, úspěšné seriály, hororové seriály, filmové žebříčky, seriálové žebříčky, animované seriály, filmy podle seriálů, tvůrci South Parku, Simpsonovi film, seriály s vlastním filmem, seriály devadesátých let, Akta X seriál, Akta X obsazení
TOPlist