7 skvělých hororových komedií, které stojí za vidění

22.08.2018

Žánry horor a komedie na prví pohled zdánlivě nemohou fungovat vedle sebe. Existuje ale spousta filmů, které vám dokáží, že takové spojení může nabídnout dokonalou zábavu. Spojení humoru a zombií, litrů krve či podivných událostí má totiž prostě něco do sebe. Záměrně vynecháváme nejznámější počiny jako Beetlejuice, Krotitelé duchů nebo Scary Movie.

7. What We Do in the Shadows (2014)

Co děláme v temnotách patří do skupiny takzvaných Mockumentary, což jsou komediální filmy, které staví na vzoru dokumentů. Snímek sleduje spolubydlení Viaga, Deacona, Petyra a Vladislava. Tato partička na první pohled jasných podivínů má jeden zajímavý společný prvek: Jsou to upíři. Divák detailně sleduje jejich potřeštěné zážitky od konfliktů při domácích pracích až po snahu dostat se do nočního klubu.

Snímek nemá hlubší příběh, ale jde o milou oddychovku, která je naprosto jedinečná námětem i zpracováním. Humor stojí zejména na trapnosti a bizarnosti situací a dokonale si tak utahuje z upírů, kteří jsou primárně zobrazování jako děsivé, temné a těžko porazitelné bytosti.

Tyhle upíry byste přitom mohli poslat brečet do kouta, pokud jim zkritizujete oblečení. Mimochodem spolupráce na režii a ztvárnění jedné z hlavních rolí se ujal Taika Waititi, který velmi zdařile režíroval nejnovější snímek o Asgardském vládci hromů Thor: Ragnarok a pobavil při tom fanoušky potrhlými „behind the scenes“ videi.

6. Lesní duch/Evil Dead (1981) + Smrtelné zlo II/Evil Dead II (1981)

Nelekejte se dvou filmů ani odlišných českých názvů. Lesní duch (řeč je o původím filmu, nikoliv o novodobém remaku) je vynikající kultovní gore horror, který se naprosto vyžívá ve své béčkovosti. Základní premisa je naprosto standardní: skupinka kamarádů přijíždí do chaty uprostřed lesa a omylem zde probudí temné zlo, se kterým se musí poprat. Záplatka je ale u tohoto filmu to nejmenší, ty hlavní kvality se totiž skrývají v něčem jiném.

 O ztvárnění hlavní role Ashe Williamse se postaral báječný Bruce Campbell, o režii neméně skvělý Sam Raimi, který později natočil například původní filmy o Spider-Manovi. Na filmu Lesní duch je vidět, že jak pro Campbella, tak i pro Raimiho bylo natáčení srdeční záležitost. Snímkem se vine bizardnost, vyhrocenost, naprotosto přiznané mizerné efekty a o to větší dávka humoru. Jedná se tak o perfektní mix, který je navíc okořeněný skvělou kamerou.

Druhý díl, tedy Smrtelné zlo II, zmiňuji proto, že je svým koncem důležitý pro navazující film Armáda temnot. Raimi s Campbellem chtěli v příběhu pokračovat, nevlastnili ale práva k původnímu filmu. Museli proto natočit Lesního ducha v podstatě znovu, tentokrát ale s jiným koncem, na který budou moci navázat. Sám Campbell proto Smrtelné zlo II neoznačuje jako sequel, ale jako „requel“.

5. Armáda temnot/Army of Darkness (1992)

Jedná se o výše zmíněné pokračování snímku Smrtelné zlo II opět ve spolupráci Sama Raimiho a Bruce Campbella. Poté, co se Ash Williams propadne portálem do minulosti, musí si opět poradit s temným zlem, které mu zavařilo již v předchozích filmech. Jinak se totiž nebude moci dostat zpět do své doby. Nebyl by to ale Ash, aby něco „nezvrtal“. Probudí tak armádu temnot, kterou dokáže porazit jedině on.

Ve třetím a posledním díle se Raimi zaměřil mnohem více na příbeh. Béčkovost filmu ale ponechal, a navíc ještě více vyhrotil dokonalý humor šarmantního trouby Ashe. Armáda temnot je proto mnohými fanoušky právem považována za nejlepší díl celé trilogie. Celá tato tvorba byla nakonec tolik oblíbená mezi fanoušky béčkových hororů, že vznikl vysoce hodnocený seriál Ash vs. Evil Dead, který začal vycházet od roku 2015 a dokonale pokračoval v zažitém stylu. Bohužel byl ale prý tak moc pirátsky stahován, že se jeho tvorba dále nevyplatila.

4. Braindead – Živí mrtví (1992)

Nesmělý Lionel, který se stará o svou panovačnou matku, se zamiluje do dívky Paquity. Souhrou osudu ale Lionelova matka brání vztahu syna s Paquitou i po smrti. Jednoho dne ji totiž kousne krysí opice, která přenáší virus. Z Lionelovy matky se tak stane odporná zombie a nákaza se navíc začne šířit. Zpočátku se Lionel horkotěžko snaží udržet situaci pod kontrolou. Zombie mu ale nevyhnutelně přerostou přes hlavu a pak už není možné vypořádat se s nimi jinak než těmi nejbrutálnějšími způsoby.

Braidead zpracováním připomíná zmíněnou trilogii Sama Raimiho. Jedná se o béčkový horor, který dává přednost dekadenci, nechutnosti a brutalitě v podobě hektolitrů krve, které vyhrocuje několikanásobně víc než Raimi. Do toho skrz příběh zapracovává bizardní situační humor-například když hlavní hrdina bere zombie mimino na výlet do parku nebo když kněz za pomoci kung-fu bojuje se zombiemi.

3. Soumrak mrtvých/Shaun of the Dead (2004)

Shaun je obyčejný chlapík, který se tak nějak protlouká životem, ale který vlastně nikdy nic nedokázal. Celé dny tráví v hospodě a nejlepším kamarádem Edem a své přítelkyni Liz ani své matce moc radost nedělá. Až když ho Liz pošle k vodě, rozhodne se dát si život do pořádku a napravit s nimi vztahy. Aby to ale neměl jednoduché, plány se mu snaží překazit zombie apokalypsa. Shaun se ale snaží se situací vypořádat poprvé v životě jako pořádný chlap.

Film se vyznačuje zejména typickým britským humorem, o který se postarali hlavně Simon Pegg (Shaun) a jeho oblíbený parťák Nick Frost (Ed), kteří spolu hráli v nejedné komedii. Dokonale navíc vykresluje zoufalý střet skupinky přátel, která na boj se zombiemi opravdu není připravená a dostává se tak do vtipných nenormálních situací. V poslední třetině sice trochu upadá na zábavnosti, ale pokud hledáte neotřelou humornou jednohubku, Soumrak mrtvých stojí za vidění.

Na scénáři Soumraku mrtvých se podílel přímo Simon Pegg s šikovným režisérem snímku Edgarem Wrightem. Wright s Peggem natočil i další komedie jako Jednotka příliš rychlého nasazení nebo U Konce světa, bez něj pak natočil například oblíbené snímky Scott Pilgrim proti zbytku světa, Ant-Man nebo Baby Driver.

2. Zombieland (2009)

Akční zombie komedie sleduje příběh mladíka Columba. Nejedná se o typického hrdinu, který bez mrknutí oka rozcupuje všechny zombie v okolí. Právě naopak-jde o strašpytla, kterému ale jeho bázlivost ironicky pomáhá přežít. Hordami zombíků se snaží dostat za svými rodiči, a přitom potká drsňáka Tallahasseeho, který je Columbovým pravým opakem. Cestu jim navíc zkříží vychytralé sestry Wichita a Little Rock, které jim nejednou zavaří. Přeživší nakonec musí řešit, jestli bojovat každý sám za sebe, nebo zda spojit síly.

Zombieland je vlastně postapokaliptické zombie road-movie, které jednoznačně stojí na výborném hereckém obsazení. V hlavních rolích se totiž objevují Jesse Eisenberg, Woody Harrelson či Emma Stone. Ve filmu se dokonce mihne i Bill Murray, který ve snímku hraje sám sebe a svým osobitým šarmem se podílí na povedeném humoru celého díla. Tuhle komedii jde přirovnat k výše zmíněnému Soumraku mrtvých. Jak to ale mají Američané ve zvyku, Zombieland je o něco akčnější.

1. Tucker a Dale vs. Zlo (2010)

Tucker a Dale jsou dva dobrosrdeční američtí burani. Chtějí si užít dovolenou na polorozpadlé chatě uprostřed lesů, kterou si spolu chtějí opravit a vypít přitom pár piv. Po cestě ale potkají partu středoškoláků, kteří jedou kempovat a duo zaostalých chlapíků považují za nebezpečné zabijáky. To jim ale zatraceně křivdí. I přes mírumilovnou povahu se ale odpočinková dovolená změní v zatraceně krvavý a zábavný boj o život.

Tucker a Dale vs. Zlo staví koncept „vyvraždovačky v opuštěné chatě uprostřed lesa“ na hlavu. Všechno zlé, co se kolem nich stane, je vina nešťastné náhody, která celou situaci naprosto překroutí. Díky tomu je film milou oddechovkou se svěžím nápadem, která nenásilně a zajímavě paroduje již mnohokrát vytěžený žánr.

 

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Woody Harrelson, Tyler Labine, Simon Pegg, Alan Tudyk, Bruce Campbell, Jesse Eisenberg, Edgar Wright

Filmy:
Braindead - Živí mrtví, Armáda temnot, Lesní duch, Soumrak mrtvých, Zombieland

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
hororové komedie, žebříčky, kultovní horory, hororové parodie, komedie s prvky hororu, komedie 80tých let, nejlepí komedie, nejlepší hororové komedie, top komedie, top hororové komedie, kultovní komedie
TOPlist