7 nejzásadnějších věcí, které filmový Harry Potter změnil oproti knihám

21.11.2018

Když natáčíte film podle knihy, jen s velkými obtížemi dokážete postihnout vše přesně tak, jak stojí v knihách. Většina filmových tvůrců se proto uchyluje k různým zkratkám a zjednodušením a často se rozhodnou vynechat i jednu z mnoha příběhových linek, které jim pro celkový děj nepřijdou zase tak nosné.

Ani filmy o mladém čarodějnickém učni jizvou na čele nejsou v tomto aspektu výjimečné a s postupně narůstajícím objemem knih narůstal i počet věcí, které museli filmaři změnit. Filmová stopáž je totiž neúprosná a tak tvůrci museli do děje knih hodně zasahovat, aby se nakonec vešli do časového limitu.

Pokud vás zajímá, jaké nejzásadnější věci autoři filmů oproti knižním předlohám pozměnili, pak se rozhodně pusťte do dnešního článku.

7. Protivný Protiva

Přestože jsou první dva díly svým knižním předlohám skutečně velmi věrné, režisér Chris Columbus (60) se přesto rozhodl, že pár změn učiní. Jedné z nich se týkala i postava ducha Protivy. Pokud jste viděli jen filmy, pak vám toto jméno pravděpodobně nic neříká. Postava tohoto škodolibého ducha byla totiž z filmů naprosto odstraněna.

Na první pohled vám může vymazání Protivy přijít jako nepochopitelný krok, ale když vezmete v potaz neuvěřitelný počet různých postav ve světě Harryho Pottera, dá se toto rozhodnutí pochopit. Jedinou charakterovou vlastností Protivy byla totiž jeho láska k dělání neplechy a vytváření co největšího možného zmatku. Přestože by jeho zařazení do příběhu bylo zábavné, celkovému příběhu by nic zásadního nepřinesl.

6. Hermionin test

Když už jsme zmínili první díl série s názvem Harry Potter a Kámen mudrců, nesmíme zapomenout na závěrečnou zkoušku, kterou museli hrdinové podstoupit, aby se k pověstnému artefaktu dostali. Zdá se ale, že na něj s klidem mohli zapomenout tvůrci tohoto filmu. Poslední zkouškou, kterou trio hrdinů ve filmu podstoupí, je šachový zápas, který sice vyhrají, ale Ron zůstane v bezvědomí.

Ve filmu po jeho boku proto zůstane i Hermiona, která pošle Harryho vstříc jeho souboji s Voldemortem samotného. V knihách se však Harry s Hermionou shodnou, že bude lepší, když budou dál postupovat spolu a pro Rona se vrátí, až půjdou zpět. Jen díky tomu se jim podaří vyřešit hádanku, kterou jim přichystal Snape. Ta spočívá ve vybrání správného lektvaru, díky kterému může ten, kdo ho vypije, projít magickým ohněm, který artefakt udělující nesmrtelnost chrání.

V lahvičce je však poslední doušek, a tak musí dál pokračovat pouze Harry. Tvůrci filmu se však rozhodli, že Chloupek, ďáblovo osidlo, hledání klíče a šachový souboj jako protiopatření proti krádeži kamene mudrců stačí, a tak poslední lektvarovou zkoušku vynechali.

5. SPOŽÚS

I další záznam na našem dnešním seznamu byl z filmu vynechán pravděpodobně z časových důvodů, ale tentokrát jde o celou dějovou linii, týkající se Hermiony a jejího Spolku pro podporu občanské a životní úrovně skřítků, v knihách zkráceně nazývaného jako SPOŽÚS.

Tento spolek Hermiona založí během událostí čtvrtého dílu s názvem Harry Potter a Ohnivý pohár, po tom, co zjistí, jak špatně kouzelníci zacházejí s domácími skřítky. Rozhodne se proto vytvořit organizaci, která by jejich práva hájila a bojovala za ně. Její urputný boj za práva těchto tvorů jí však poněkud zatemňuje úsudek, jelikož nedokáže pochopit, že někteří skřítci jsou se svou pozicí sluhů spokojení.

Přestože by bylo hezké vidět Hermionu bojovat za něco ušlechtilejšího než jsou jen dobré známky, bohužel však tato dějová linka zkrátka nebyla pro celkový příběh dostatečně důležitá.

4. Turnajové úkoly

Když už jsme zmínili pozměněné zkoušky z prvního dílů, neměli bychom opomenout ani ty, které se režisér Mike Newell (76) rozhodl upravit pro čtvrtý díl série. V Ohnivém poháru je hlavní příběhovou složkou Turnaj tří kouzelníků, ve které čarodějové ze tří kouzelnických škol zápasí o vítězný pohár.

První dva úkoly – draky a jezero – filmaři zpracovali vcelku přesně tak, jak byly popsané v knize. Bludiště se však dočkalo poměrně zásadních změn. Ve filmu to vypadá, že jsou jeho koridory jen začarované. V knize však nebyli studenti v začarovaném bludišti sami.

V knize museli soutěžící bojovat s akromantulemi (obřími pavouky), bubáky, třaskavými škovrejši a navíc jim v cestě stála i oživlá sfinga, která nechala projít jen ty, kteří vyřešili její hádanky. Filmové zpracování je sice mnohem temnější, ale bylo by hezké vidět, jak by si Harry poradil s těmito překážkami bez svých dvou kumpánů.

3. Strašidelný kukuč

Maskéři se na Ralphu Fiennesovi (55) skutečně vyřádili. Jeho Voldemort je skutečně děsivý, za což může kombinace nezdravě bílé pleti, absence nosu a v neposlední řadě i velký herecký talent, kterým se tento anglický herec rozhodně může chlubit. K dokonalosti mu však stále něco chybí. Něco, co z něj v knihách dělalo nestvůru hned na první „pohled“.

Voldemort skutečně z velké části vypadá jako had, ale pokud by měl i rudá bělma, byla by jeho transformace v děsivého pána zla naprosto dokonalá. Tvůrci filmů se však rozhodli, že bude mít normální oči, což nakonec možná bylo moudrý tah. Rudě zářící oči by nakonec možná působily trochu nepatřičně.

2. Dursleyovic vykoupení

Následující změna oproti knižní předloze skutečně rozhněvala spoustu jejích fanoušků. Filmoví diváci znají Dudleyho Dursleyho jen jako agresivního tlouštíka, jehož jedinou zábavou je šikanování jeho bratrance. Harry si s Dudleym opravdu „užil své“ a nedivili bychom se, kdyby mu za své zkažené dětství nikdy nedokázal odpustit.

Ve filmech je Dudley pořád tím stejným agresorem, ale v knihách přeci jen prošel jistou proměnou. Právě Dudley totiž přesvědčil své rodiče, aby překonali svou nenávist k magii a svěřili se pod ochrannou ruku Fénixova řádu. Navíc Harrymu při jejich posledním rozloučení dokonce poděkoval za záchranu před mozkomory.

Dokonce i Harryho teta Petunie prošla drobnou proměnou, když se ukázal původ její hluboce zakořeněné nenávisti k magii. Jako malá totiž psala do Bradavic, jestli by mohla spolu se svou sestrou navštěvovat kouzelnickou školu, ale její žádost byla striktně odmítnuta. Sice to neospravedlňuje její činy, ale částečně můžete pochopit, co jí k jejímu chování vedlo.

1. Harryho hůlka

Poslední bod dnešního seznamu se týká dvou kouzelnických hůlek. Ta první z nich je bezovou hůlkou, vůbec nejmocnější kouzelnickou hůlkou na světě, a ta druhá patřila Harrymu už od prvního ročníku na Bradavické škole čar a kouzel.

Právě tahle hůlka si ho v jedenácti letech vybrala za svého vlastníka a jen díky ní se mu podařilo několikrát těsně uniknout smrti. Bohužel se mu však jeho hůlka nenávratně zlomila a musel se proto spokojit s náhradou. Nenávratnost tohoto poškození však přeci jen jedna věc dokázala zvrátit. Tou nebylo nic jiného než ona pověstná bezová hůlka.

V poslední knize ji proto Harry využil, aby si svou starou dobrou hůlku opravil, a tu bezovou pak pohřbil s jejím minulým vlastníkem – Albusem Brumbálem. Ve filmu však obě tyto hůlky potkal úplně jiný osud. Nejenže si Harry tu svou neopraví, ale bezovou hůlku navíc schválně zlomil vedví, aby ji už nikdy nikdo nemohl znovu zneužít.

(tod)

Fandím
3 fanoušci
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Chris Columbus, Mike Newell, Ralph Fiennes

Filmy:
Harry Potter a Kámen mudrců, Harry Potter a Ohnivý pohár

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Harry Potter série, Lord Voldemort, Harry Potter herci, Lord Voldemort herec, Harry Potter postavy, Harry Potter kniha, Harry Potter obsazení, Lord Voldemort obsazení, Harry Potter knižná předloha, Harry Potter Joanne Rowlingová, Joanne Rowlingová, Joanne Rowlingová spisovatelka
TOPlist