7 nejslavnějších záběrů ze Spielbergových filmů

28.10.2018

Oscarového režiséra Stevena Spielberga (71) dnes zná snad každý. Jen s velkými obtížemi byste hledali někoho, kdo neviděl alespoň jeden z jeho filmů. Je totiž autorem mnoha naprostých klasik, které navíc daly tvář současné podobě filmů. Například jeho Čelisti prakticky definovaly termín blockbuster.

Spielberg má však na svém kontě mnoho dalších veleúspěšných snímků. My jsme se proto pro dnešní článek rozhodli, že si ty nejznámější z nich společně s vámi připomeneme. To v Showbizu většinou děláme skrze zajímavosti z filmů. Dnes však chceme připomenout více filmů najednou, a proto jsme zvolili trochu jiný postup.

Spousta Spielbergových filmů je totiž spojována s některými z jejich ikonických záběrů, které jsou také tím prvním, co se divákům při vzpomínání na tyto snímky vybaví. Showbiz vám proto dnes přináší sedm nejslavnějších z nich. Poznáte, z kterého Spielbergova filmu jsou, aniž byste si jejich název přečetli?

7. Vesmírné chobotničky

Děj tohoto filmu je adaptací stejnojmenného sci-fi románu anglického spisovatele H.G. Wellse. Spielberg se rozhodl tento slavný příběh převést z devatenáctého století do současného světa a do hlavní role dělníka Raye Ferriera obsadil hollywoodské eso Toma Cruise (56).

Cruise se v tomto filmu snaží uniknout před strašlivou mimozemskou hrozbou, která z ničeho nic přistála na planetě Zemi a začala terorizovat její obyvatele. Právě první pohled na tato třínohá monstra je prvním ikonickým záběrem ze Spielbergových filmů, který vám dnes chceme představit.

Asi jste už uhádli, že jde o Válku světů z roku 2005. Přestože nejde o jeden ze Spielbergových nejúspěšnějších filmů, jedna věc se mu nedá upřít. Tou je samozřejmě onen ohromující vizuál, který snímek povyšuje na novou úroveň.

6. Výrazná holčička

Další snímek na dnešním seznamu je sice z roku 1993, ale přesto je téměř celý laděn do černobílých odstínů. Děj tohoto filmu se odehrává v nacisty okupovaném Krakově roku 1939. Židovské obyvatelstvo je čím dál více utlačováno a hnáno do koncentračních táborů. Přesto je tu jeden člen nacistické strany, kterému jsou zvěrstva páchaná jeho kolegy odporná.

Rozhodne se proto využít svého vysokého postavení a nemalého jmění, aby zachránil téměř 1 100 lidských životů, které jsou odsouzeny k zániku kvůli rasové nenávisti. Záběr, který vám dnes chceme ukázat je ve filmu výjimečný, jelikož je to téměř jediný okamžik, kdy se ve filmu objeví barva. Sytě rudý kabát malé holčičky ostře kontrastuje s hrůzami a smrtí, které se kolem ní odehrávají.

Oním hrdinou není nikdo jiný než Oskar Schindler, kterého si zahrál Liam Neeson (66). Schindlerův seznam vyhrál hned sedm Oscarů, a to včetně ocenění za nejlepší film i nejlepší režii. Na ČSFD má snímek v hodnoceních navíc 92 % a rozhodně je filmem, který by neměl uniknout nikomu.

5. Zhasni už!

Pro tento bod našeho dnešního žebříčku se vrátíme zpátky k žánru sci-fi, a to až do roku 1977. V tomto roce totiž vznikl jeden z nejslavnějších sci-fi filmů, který Spielberg nejen režíroval, ale napsal k němu i vlastní scénář. Opět jde o střet s mimozemskou civilizací, jenže tentokrát nejde ani tak o akci, jako o záhadnost neznámých tvorů.

Záhad je ve filmu opravdu mnoho. Tou největší jsou ale tajemná světla brázdící noční oblohu a létající talíře, kterým patří. Stejně revoluční, jako příběh filmu byly i efekty, které Spielberg ve filmu použil. Nejdůležitější v celkovém vzezření snímku je osvětlení, které hraje klíčovou roli i v námi vybraném záběru. Skrze otevřené dveře totiž do domu, ve kterém žije svobodná matka se svým synem, totiž proudí jasný kužel světla, který oranžovou barvou ozařuje celý dům.

Výsledkem je nezapomenutelná scéna, která v sobě mísí úžas i strach z neznámého, což přesně odpovídá celkovému tónu Blízkých setkání třetího druhu.

4. Plážová dovolená

Tom Hanks (62), Matt Damon (48) a Edward Burns (50) jsou hrdinové dalšího filmu, který vám dnes chceme představit. Ten se podobně jako Schindlerův seznam odehrává během druhé světové války, s tím rozdílem, že tentokrát divák sleduje druhou stranu konfliktu. Hrdiny tohoto příběhu jsou totiž američtí vojáci během pověstného vylodění v Normandii.

Záběr, který vám chceme dnes ukázat je jeden z těch, který se odehraje během dvaadvacetiminutové scény, která se věnuje jen brutálnímu momentu vylodění. Kulometné salvy z nacistických bunkrů, vybuchující čluny a víc mrtvol, než dokážeme spočítat, se mohlo na plátně objevit jen díky dvanácti milionům dolarů a patnácti stům komparzistů, které si scéna vyžádala.

Pokud jste nepoznali, o který film jde z fotografie, určitě vám to došlo na základě hvězdného hereckého obsazení. Ani Zachraňte vojína Ryana neodešlo z udílení Oscarů s prázdnou. Jeho tvůrci si domů odnesli hned pětici zlatých sošek.

3. Podivné zemětřesení

Nyní se dostáváme do třech nejlepších okamžiků ve Spielbergových filmech. Scéna, kterou máme nyní na mysli je tak legendární, že se ji pokusil zparodovat kde kdo. Jen s velkými obtížemi byste hledali nějaký takhle jednoduchý záběr, který by byl schopen v sobě skrývat tolik informací.

Strach, obdiv a překvapení jsou jen některé z emocí, které prostý záběr na rozpohybovanou hladinu sklenic s vodou vyvolává. Objevil se totiž ve Spielbergově snad nejambicióznějším snímku, který vypráví příběh zábavního parku, ve kterém jsou však místo tradičních adrenalinových atrakcí naklonovaní dinosauři.

Tady asi není o čem spekulovat. Je vám asi úplně jasné, že jde o první Jurský park z roku 1993. Je zajímavé, že i když si tento film pustíme dnes, stále to v nás vyvolává ono dětinské nadšení.

2. Vyvstala potřeba prostornějšího plavidla

Název tohoto bodu je parafrází snad nejznámější hlášky z tohoto revolučního filmu z roku 1975. Spielberg zde prokázal, že budování napětí a strachu z neznámého je zkrátka něco, v čem opravdu vyniká. Když navíc spojíte strach, který film vyvolává s nezaměnitelnou hudbou Johna Williamse (86), dá se děsivá atmosféra téměř krájet.

„Budeme potřebovat větší loď“ zazní ve filmu téměř okamžitě po záběru, který jsme pro vás dnes vybrali. Poprvé je v něm totiž vidět obří žralok, který terorizuje plážové letovisko města Amity. Když se šéf policie, zoolog a lovec žraloků vydají tohoto požírače lidí ulovit, vůbec netuší, co na ně v hlubinách oceánu čeká.

Tento záběr je skoro stejně legendární, jako film samotný. Čelisti jsou jedním z nejznámějších thrillerů a právě proto jsme je posadili na druhé místo dnešního žebříčku.

1. Přímá linka Země - Domov

Jaký film by mohl být známější a nezapomenutelnější než Čelisti, Jurský park nebo Schindlerův seznam? Možná vám napoví, že jsme o tomto filmu nedávno psali. Týká se mladého chlapce, který získá opravdu zvláštního kamaráda. Zvláštního, protože nepochází ze Země.

Asi nemá cenu vás dál napínat, asi vám je totiž jasné, že máme na mysli legendární snímek s názvem E.T. – Mimozemšťan. A když už jsme vám prozradili jméno tohoto nezapomenutelného rodinného filmu, je asi jasné, který záběr obsadil první místo v dnešním žebříčku.

Je to totiž záběr, který se objevil na všech propagačních materiálech k filmu a když se řekne E.T., vsadíme se, že je to právě silueta chlapce a mimozemšťana na létajícím kole proti zářícímu měsíci, která většině lidí vyvstane na mysli.

Souhlasíte s dnešním žebříčkem, nebo byste zvolili jiné scény z jiných filmů této hollywoodské legendy? Který ze Spielbergových filmů je podle vás jeho nejlepším počinem? Podělte se s námi v komentářích!

(tod)

Fandím
6 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Matt Damon, Tom Cruise, Tom Hanks, Steven Spielberg

Filmy:
Blízká setkání třetího druhu, E.T. - Mimozemšťan, Čelisti, Jurský park, Zachraňte vojína Ryana, Schindlerův seznam, Válka světů

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
ukázky z filmů, Steven Spielberg filmy, military, slavní režiséři, kultovní filmy, army, Tom Hanks filmy, mimozemšťané ve filmu, nejlepší scény, Steven Spielberg scény, Steven Spielberg legendární scény, Steven Spielberg tvorba, E.T. scény, vojín Ryan scény, nejlepší filmy Stevena Spielberga, Světová válka režisér, vojenské filmy, filmy druhá světová válka, filmy o druhé světové
TOPlist