7 nejdražších filmů, které byly kdy natočeny

26.03.2018

Jak asi všichni víme, natáčení filmů rozhodně není levnou záležitostí. Musíte zaplatit celý štáb, herce, pronajmout lokace k natáčení a celkově je těch položek nespočet. Některé filmy se snaží ušetřit, kde mohou, ale některé jdou do natáčení s neuvěřitelným rozpočtem, ze kterého zůstává rozum stát.

My vám teď přinášíme seznam sedmi nejdražších filmů, které kdy kdo natočil. Naštěstí se všem snímkům na našem seznamu podařilo v kinech zabodovat a své peníze tak jakžtakž získat zpět. Existují však i filmy, které navzdory svým vysokým rozpočtům dopadly katastrofálně. Pokud vás zajímá, které filmy své tvůrce zruinovaly, mrkněte se na článek 7 nejdražšíích filmových propadáků.

7. Harry Potter a Princ dvojí krve (279 milionů dolarů)

Dobrodružný / Fantasy / Mysteriózní / Romantický

Velká Británie / USA, 2009, 147 min

Režie: David Yates

Scénář: Steve Kloves

Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson

Když už natáčíte šestý díl úspěšné série, založené na úspěšných knihách, možná si můžete dovolit trochu rozhazovat. Sedmé místo na našem žebříčku obsadil Harry Potter a Princ dvojí krve, jehož produkce stála 279 milionů dolarů.

Šestý díl série o čarodějnickém učni s jizvou ve tvaru blesku se od ostatních poměrně podstatně liší. Zápletka je sice stále stejná – Harry se snaží porazit Voldemorta – ale během událostí Prince dvojí krve je trio hlavních hrdinů v nejvýraznější části svých teenagerovských let. I proto se film často jeví jako komedie pro dospívající.

Přesto však film vypráví v podstatě temný příběh, který přímo vede k vyvrcholení celé série. Na konci filmu je navíc velmi nečekaný zvrat, který šokoval už čtenáře knih. My vám ale žádné spoilery prozrazovat nebudeme, přestože jste na zhlédnutí filmu měli devět let a na přečtení knih ještě mnohem déle.

6. Avengers: Age of Ultron (283 milionů dolarů)

Akční / Dobrodružný / Sci-Fi

USA, 2015, 141 min

Režie: Joss Whedon

Scénář: Joss Whedon

Hrají: Chris Evans, Robert Downey Jr., Chris Hemsworth

Asi jen málokoho překvapí, že na našem seznamu nejdražších filmů figuruje i komiksový gigant, kterým je studio Marvel. Tak schválně, který film si myslíte, že stál komiksové filmaře nejvíce? No dobře, už jste si to přečetli. Byl to snímek Avengers: Age of Ultron, na jehož zaplacení bylo potřeba 283 milionů dolarů.

Iron Man, Thor, Kapitán Amerika, Hulk a mnoho dalších superhrdinů, patřících do programu Avengers, se spojí, aby se vypořádali se zlotřilou umělou inteligencí zvanou Ultron. Ten se sám vyvinul z pokusu Tonyho Starka vytvořit robotické policejní složky, které by byly nasazovány namísto lidských policistů.

Age of Ultron je ještě ambicióznější než byli první Avengers z roku 2012. Letos nás čeká premiéra třetího dílu série s podtitulem Infinity War a její tvůrci slibují, že bude ještě větší a bude obsahovat mnohem více oblíbených hrdinů, než jakýkoliv jiný film. Projekt je to jistě monstrózní a dá se předpokládat, že letošní Avengers: Infinity War budou útočit na první příčku na tomto seznamu.

5. Na vlásku (286 milionů dolarů)

Animovaný / Komedie / Rodinný / Muzikál / Romantický / Fantasy

USA, 2010, 100 min

Režie: Byron Howard, Nathan Greno

Scénář: Dan Fogelman

Hrají: Mandy Moore, Zachary Levi, Donna Murphy

Pravděpodobně vás překvapí, že je jedním z nejdražších filmů kreslený animák. Tomu totiž odpadají různé výdaje za lokace, kameramany, osvětlovače a podobně. U animovaných filmů jsou však potřeba jiné profese, které hraný film nepotřebuje. Na vlásku byl například první animovaný film, který šel do kin plně ve 3D a velká část rozpočtu tak šla do různých počítačových programů, které takto náročnou tvorbu umožnily.

Celková částka za animovanou rodinnou komedii se nakonec vyšplhala na neuvěřitelných 286 milionů dolarů a Na vlásku se tak zařadilo na pátou pozici na našem seznamu.

Na vlásku vypráví klasický příběh princezny, kterou její zlá macecha zavřela do věže. Naštěstí ji však přijede vysvobodit krásný princ, který do nejvyšší komnaty věže, kde ji macecha vězní, vyšplhá po princezniných dlouhých zlatých vlasech. Jen… úplně přesně takhle to není.

Krásný princ je totiž charizmatický zlodějíček, macecha je ve skutečnosti zlá čarodějnice a nejoblíbenějším hrdinou filmu je drsňácký policejní kůň. Animovaný muzikál nabízí pořádnou dávku humoru, které se budou smát nejen děti, ale i jejich rodiče.

4. Spider-Man 3 (298 milionů dolarů)

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA, 2007, 139 min

Režie: Sam Raimi

Scénář: Sam Raimi, Ivan Raimi, Alvin Sargent

Hrají: Tobey Maguire, Kirsten Dunst, Thomas Haden Church

Spider-Man 3 měl být vyvrcholením první skutečně úspěšné série o komiksovém superhrdinovi. Tomu nasvědčovala i astronomická částka 298 milionů dolarů, kterou filmaři do třetího dílu o pavoučím muži investovali. Bohužel, plán na důstojné ukončení trilogie režiséra Sama Raimiho (58) tak úplně nevyšel a z nejdražšího Spider-Mana se stal zároveň i ten nejhůře hodnocený.

Ve třetím díle Peter Parker alias Spider-Man nebojuje pouze s maskovanými padouchy, ale i se svým agresivním a nevypočitatelným „druhým já“.  To vypluje na povrch poté, co se Peter dostane do kontaktu s mimozemským symbiontem, který jednak přebarví Spider-Manův oblek na černo, ale také zesílí temné stránky Peterovy osobnosti.

Třetí díl série nejspíš utrpěl právě kvůli tak velkému počtu zápletech a protivníků. Kromě zajímavého vnitřního souboje totiž Peter stojí proti Sandmanovi, novému Goblinovi a Venomovi. Takový přehršel protivníků nakonec nedal vyniknout ničemu a jediné, co si diváci z filmu pamatují je Peterova podivná „emo“ fáze.

3. Titanic (298 milionů dolarů)

Katastrofický / Drama / Romantický / Historický

USA, 1997, 194 min

Režie: James Cameron

Scénář: James Cameron

Hrají: Leonardo DiCaprio, Kate Winslet, Billy Zane

V roce 1997 byl Titanic jedním z nejambicióznějších projektů filmové historie. Dodnes se film Jamese Camerona stále drží na třetím místě nejdražších snímků, které byly kdy natočeny, s téměř třemi sty milionů dolarů. Titanic je ale jeden z mála filmů, kterým se tak vysoký rozpočet nakonec skutečně vyplatil.

Cameronův film vypráví milostný příběh dvou mladých lidí, kteří se setkají souhrou několika nepravděpodobných náhod. Jejich vztah však bohužel nemá dlouhého trvání, jelikož se odehrává na pozadí jedné z nejhrůznějších námořních katastrof, ztroskotání největší dopravní lodi té doby, proslulého Titaniku.

Filmaři utratili tak velikou částku nejen za skvělé speciální efekty, které obstojí i z dnešního o dvacet let staršího pohledu, ale i za skutečné výpravy k troskám výletní lodi. Sám režisér je totiž nadšený potápěč a ve své miniaturní ponorce byl u vraku Titaniku hned několikrát.

2. Piráti z Karibiku: Na konci světa (347 milionů dolarů)

 

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2007, 161 min

Režie: Gore Verbinski

Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio

Hrají: Johnny Depp, Orlando Bloom, Keira Knightley

U námořních příběhů ještě zůstaneme, protože „stříbrnou medaili“ za druhý nejdražší film získávají Piráti z Karibiku: Na konci světa. Studio Disney, které za tvorbou třetích Pirátů stálo, za film utratilo neuvěřitelných 347 milionů dolarů.

Na konci světa navazuje na předchozí díl s názvem Truhla mrtvého muže. Film z roku 2007 sleduje své hrdiny, Willa Turnera (Orlando Bloom) a Elizabeth Swann, při jejich horečnatém hledání proslulého kapitána Jacka Sparrowa, do jehož role se opět vrátil Johnny Depp (54). Na konci druhého dílu se totiž Jack „obětoval“, aby tím své přátele zachránil před jistou smrtí. Ti ho teď za pomoci jeho magického kompasu a tajuplné mapy musí najít, i kdyby měli dojít až Na konec světa.

Zajímá vás, co mohlo Piráty z Karibiku v počtu utracených dolarů předstihnout? Možná budete překvapeni!

1. Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna (403 milionů dolarů)

Dobrodružný / Akční / Fantasy / Komedie

USA, 2011, 131 min

Režie: Rob Marshall

Scénář: Ted Elliott, Terry Rossio

Hrají: Johnny Depp, Penélope Cruz, Geoffrey Rush

První místo totiž obsadili… Piráti z Karibiku. Ač se to může zdát neuvěřitelné, tvůrcům druhého nejdražšího filmu tak obrovská částka za třetí díl zjevně nestačila a při natáčení dalšího pokračování utratili o více než padesát milionů navíc. Snímek Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna je totiž nakonec stál 403 milionů dolarů.

Čtvrtý díl Pirátů opouští hlavní dvojici Willa Turnera a Elizabeth Swann, ale ponechává si Deppova Jacka Sparrowa a kapitána Barbosu, kterého opět ztvárnil Geoffrey Rush (66). Jedné z nových hlavních rolí se proto ujme Penélope Cruz (43), která ve filmu hraje tajuplnou ženu z Jackovy minulosti.

Vydávají se spolu hledat legendární Pramen mládí, ale situace se poměrně zkomplikuje, když jim cestu zkříží obávaný kapitán Černovous.

(tod)

Fandím
24 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Tobey Maguire, Chris Evans, Johnny Depp, Mandy Moore, James Cameron, Leonardo DiCaprio, Daniel Radcliffe

Filmy:
Spider-Man 3, Piráti z Karibiku: Na konci světa, Harry Potter a Princ dvojí krve, Na vlásku, Piráti z Karibiku: Na vlnách podivna

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
akční filmy, slavné filmy, komiksy, komiksové filmy, romantické filmy, James Cameron filmy, fantasy filmy, žebříčky, filmové žebříčky, žebříčky filmů, Harry Potter zajímavosti, nejdražší filmy, nejdražší hollywoodské filmy, zajímavosti z filmu, nákladné filmy, Titanic náklady, Daniel Radcliffe filmy, Harry Potter náklady
TOPlist