7 nejdráže vydražených filmových rekvizit

03.11.2018

O tom, že je filmová produkce nelevnou zábavou, jsme psali už několikrát. Kromě prodejů vstupenek do kin mohou filmová studia získat část svých peněz zpět dražbami různých rekvizit, které byly při natáčení jejich filmů použity. Některé z nich pak připraví jejich nové majitele o skutečně pořádný balík peněz.

Jestli si studia výtěžky z těchto dražeb nechají, nebo jestli je pošlou na charitu, je věc jiná. Nás bude dnes ale zajímat, které jsou ty nejdražší filmové rekvizity, a kolik za ně jejich noví majitelé dali. Dokážete uhodnout, který film je v tomto aspektu největším rekordmanem?

7. Závodní oblek Stevea McQueena – Le Mans

22 534 000 Kč

První položkou dnešní aukce, tedy vlastně dnešního článku, je závodní oblek, který nosil Steve McQueen při natáčení sportovního filmu s názvem Le Mans z roku 1977. Snímek vypráví příběh amerického automobilového závodníka, který se zamiluje do vdovy po muži, který zemřel při stejném automobilovém neštěstí, při kterém se zranil i on sám.

Přestože byl snímek zpočátku v kinech propadákem, za ta léta se mu podařilo vybudovat status kultovního filmu. Filmaři totiž nic nenechali náhodě a všechny natáčecí lokace tak byly autentické. Byl to navíc skutečně Steve McQueen, kdo se proháněl po francouzském závodním okruhu Le Mans.

Filmaři tento ikonický oblek nejprve věnovali britským novinám The Observer, které z něj udělali hlavní cenu jednoho ze svých kvízů, zaměřených právě na tématiku Le Mans. Zde ho vyhrál pouze dvanáctiletý chlapec, který oblek v roce 2011 prodal za přibližně 3,5 milionů korun. Jen o zhruba tři měsíce později byl oblek vydražen znovu (tentokrát v Beverly Hills), a to za částku, která převyšovala 22,5 milionů dolarů.

6. Dětské oblečky – Za zvuků hudby

34 350 000 Kč

Pokud znáte oscarový muzikál s názvem Za zvuků hudby z roku 1965, první, co vám při vzpomínce na něj vytane na mysli, bude pravděpodobně scéna na jednom z alpských kopců, kde Maria učí své svěřence zpívat. Do-re-mi je tou nejznámější scénou filmu a zároveň scénou, která obsahuje nejdráže prodané kostýmy tohoto úspěšného muzikálu.

Děj filmu začíná v salzburském klášteře a sleduje energickou Mariu, která se má brzy stát jeptiškou. Do této pozice se však Maria vůbec nehodí, jelikož jí vadí různá pravidla, která se musí v klášteře dodržovat. Její Matka představená jí proto pošle na zkušenou do rodiny vysloužilého kapitána, který žije se svými sedmi dětmi.

Za zvuků hudby byl jedním z vůbec nejvýdělečnějších filmů na světě, a tak není velkým překvapením, že se kostýmy z něj prodaly za úctyhodnou částku. Všech sedm oblečků, které Maria dětem ušila ze záclon, se v roce 2013 prodaly za více než 34 milionů korun.

5. Lví kostým – Čaroděj ze země Oz

68 700 000 Kč

I další položka dnešního seznamu je muzikálovou rekvizitou. Tentokrát však pro datum jeho premiéry musíme jít ještě dále do historie. Legendární Čaroděj ze země Oz totiž vzniknul už v roce 1939.

Tento film je dnes už snad slavnější adaptací pohádkového románu amerického spisovatele Lymana Franka Bauma, poprvé vydaného v roce 1900. Děj se točí kolem osiřelé Doroty, která vyrůstá na farmě i svého strýce a tety v Kansasu. Jednoho dne ji však s jejím pejskem Totem odnese tornádo do země Oz, kde se musí postavit Zlé čarodějnici za pomoci Strašáka, Plecháče a zbabělého Lva.

Právě kostým posledního jmenovaného obsadil na dnešním seznamu páté místo, jelikož byl v roce 2014 vydražen za 3 miliony dolarů, což je v přepočtu přibližně 68 milionů korun. Kostým byl ušit z pravé lví kůže a dodnes ho můžete spatřit v Muzeu televize v americkém Phoenixu.

4. Socha Maltézského sokola – Maltézský sokol

93 890 000 Kč

Maltézský sokol je detektivním románem ze sub žánru, který se označuje jako Film-Noir. Snímek šel do kin v roce 1941 a popisuje příběh soukromého detektiva Sama Spadea, který přijme tu prozatím nejzajímavější, ale také nejnebezpečnější zakázku svého života. Hlavní role cynického detektiva se ujalo tehdy už hodně ostřílené hollywoodské eso v podobě Humphreyho Bogarta.

Rekvizitou, která byla v roce 2013 vydražena za neuvěřitelných téměř 94 milionů dolarů, byl onen pověstný Maltézský sokol, soška, která měla být klíčem k obrovskému bohatství. Později se spekulovalo, jestli byla prodaná soška skutečně tou rekvizitou, používanou při natáčení této světoznámé detektivky.

Údajně se totiž při natáčení používala místo téměř dvacetikilové olověné sošky její plastová náhrada. Tyto pochyby byly však rozehnány díky ohnutému ocasnímu peru, které bylo poničeno během natáčení, když herečce Lee Patrick soška upadla.

3. Aston Martin DB5 – Goldfinger/Thunderball

100 760 000 Kč

Jen těžko byste si představili ikoničtější vůz agenta 007 než je Aston Martin DB5, který se objevil ve filmech Goldfinger nebo Thunderball, ve kterých si Jamese Bonda zahrál Sean Connery (88). V roce 2010 bylo toto úžasně vypadající auto vydraženo za částku přesahující 100 milionů korun.

V obou filmech byl tento sporťák využíván pouze jako „jízdní auto“ a Bondova ikonická vylepšení byla do Astonu přidána až po skončení natáčení. Pro potřeby speciálních efektů existovalo ještě jedno auto, které bylo zbraněmi a výměnnými poznávacími značkami vybaveno už od začátku. To ale potkal horší osud.

„Efektové auto“ bylo totiž v roce 1997 ukradeno z letištního hangáru na Floridě a dodnes se nikde neobjevilo.

2. Dostihové šaty – My Fair Lady

103 050 000 Kč

Možná vás překvapí, že nejdražšími položkami na žebříčku prodaných filmových rekvizit nejsou další vozidla, ale obyčejné kostýmy. Dobrá, nejsou tak úplně obyčejné. Druhé místo obsadily černobílé dostihové šaty, které na sobě měla Audrey Hepburn v muzikálu My Fair Lady.

Ten vypráví příběh zámožného profesora lingvistiky, který se svým dobrým přítelem vsadí, že dokáže přeměnit nevycválanou květinářku s příšerným přízvukem a nevhodným chováním v opravdovou dámu z vyšších vrstev.

103 050 000 korun českých. Za tolik byly přibližně vydraženy černobílé šaty s kloboukem, které na sobě měla Audrey Hepburn ve scéně, odehrávající se na světoznámých dostizích městečka Ascot v britském hrabství Berkshire. Kostým byl součástí sbírky herečky Debbie Reynolds, ale možná vás překvapí, že dostihový oblek není nejdražší rekvizitou, kterou kdy Reynolds vlastnila.

1. Bílé šaty – Slaměný vdovec

105 340 000 Kč

Tou jsou totiž šaty, které na sobě měla Marilyn Monroe ve snímku Slaměný vdovec. I v případě, že jste tento film o souboji věrnosti a pokušení z roku 1955 neviděli, tyto šaty rozhodně znáte. Jde totiž o bílé letní šaty, jejichž sukně se Marilyn zvedne, když stojí nad jedním z pouličních větráků na Manhattanu.

Přesně tato scéna se většině lidí vybaví, když se řekne jméno Marilyn Monroe. I díky tomu se dá do jisté míry ospravedlnit neskutečně vysoká cenovka 105 340 000 korun, za kterou byly šaty vydraženy. Tyto bílé šaty jsou tak nejen nejdražším filmovým kostýmem, ale také nejdražší vydraženou rekvizitou všech dob.

(tod)

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
1 antifanoušek
Celebrity:
Steve McQueen, Audrey Hepburn, Sean Connery, Marilyn Monroe

Filmy:
My Fair Lady, Čaroděj ze země Oz, Maltézský sokol, Slaměný vdovec, Za zvuků hudby, Goldfinger, Thunderball, Le Mans

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Hollywood, Hollywood zajímavosti, Sean Connery filmy, filmové rekvizity, nejdražší filmové rekvizity, rekvizity ve filmech, slavné filmové rekvizity, dražby, dražby filmových rekvizit, Sean Connery tvorba, Steve McQueen filmy, Steve McQueen natáčení
TOPlist