7 animovaných filmů, které by měly vidět hlavně dospělí

20.03.2018

Animované filmy byly dlouhou dobu považovány za záležitost čistě pro děti a většina dospělých diváků se jim s oklikou vyhýbala. Díky filmovým počinům jako Shrek nebo Úžasňákovi se však postupně tento formát proplížil i do hledáčku starších generací a nyní se již animované filmy ženou plnou parou vpřed.

Pokud však stále patříte mezi diváky, kteří nad „animáky“ ohrnují nos, měli byste si udělat čas na alespoň pár námi vybraných filmů v následujícím seznamu. Čeká na vás směs drsných komedií i vážných filmů.

7. Team America: Světovej policajt

Team America sice není technicky tak úplně klasický animák, protože se jedná o loutkový film.

Snad mi tohle lehké odbočení ale odpustíte, protože pro milovníky humoru ve stylu South Park je tohle dílko prostě nutnost. A taky aby ne, když režie se ujal Trey Parker, jedne z otců South Parku, který navíc spolupracoval i na scénáři.

Film je tudíž plný podobného humoru, vulgarit, občasných nechutností a sprostých chytlavých písniček. I boj s největšími zloduchy světa prostě může být sranda.

6. Paprika

Přestože se již pohybujeme ve světě téměř dokonalých CGI efektů, jsou stále hranice, přes které nás CGI zatím nepřenese. S nimi a s mnohým dalším se však snadno vypořádá animace.

Co kdybychom Vám prozradili, že existuje film podobný obdivovanému Počátku, který se však díky animovanému formátu vůbec nezdráhá zanořit se do surrealistického a fantaskního snového světa až po uši? 

Pokud Vám Počátek zamotal hlavu, tak se připravte na pořádnou jízdu, kterou představuje japonský animovaný film s názvem „Paprika“.

Paprika (ano, jako ta zelenina) je totiž neohrožená hrdinka mysteriózního filmu, který boří hranice mezi realitou a snem. Detektivní, akční příběh se Vám sice může zdát již trochu ohraný (stroj, který umožňuje člověku vstoupit do cizích snů, je ukraden), ale Paprika stojí za vidění hlavně pro svou vizuální nápaditost a neuvěřitelnou fantasii.

5. Valčík s Bašírem

Jestliže Vás fantaskní Paprika neláká, a naopak vyhledáváte realistické až dokumentární filmy, nenechte si ujít „Valčík s Bašírem“.

Již jen z úvodní scény Vám vyskočí husí kůže a když si uvědomíte, že se jedná o příběh inspirovaný skutečnými událostmi, mráz Vám poběží po zádech ještě pár dní. Film vypovídá o hrůzách, které nastaly v roce 1982 při útoku izraelských obranných sil na jižní Libanon.

Snaha hlavního hrdiny získat zpět své vzpomínky ho nutí navštěvovat ostatní vojáky a skrze jejich vyprávění najít svou ztracenou minulost. Animovaný formát dává divákovi možnost sledovat válečné hrůzy bez větší psychické újmy.

Proto narovinu varujeme před posledními několika minutami filmu, kde se od animace opustí a divák je náhle vhozen do autentických záběrů ze zdevastovaného města.

4. Buchty a klobásy

Po Valčíku s Bašírem vám trochu ulehčím další komedií. Buchty a klobásy jsou prý první počítačem animovaný film nepřístupný mládeži.

Vypráví o světě potravin, které bez vědomí lidí prožívají vlastní životy, mysli, milují. Jednoho dne se rozplyne krásný sen o představě, že když si je lidé koupí, dostanou se do ráje. Ty odvážnější se proto rozhodnout odhalit pravdu o své existenci.

Za vchodem supermarketu je čeká krutá realita. Nebojte, nejde o žádné drama ani horor. Na filmu spolupracovali například Seth Rogen a James Franco, takže o drsný humor a sexuální narážky není nouze.

3. V hlavě

Než nás úplně zatratíte za tenhle Disneyovský úlet, tak nám dejte šanci ho vysvětlit. Pestrobarevný film totiž vznikl jako zvláštní kombinace mezi Disney a Pixarem.

Zatímco Disney je diváky po právu považován za princeznovský, dětský mišmaš, Pixar byl vždy pokládán za jeho náročnější a příběhově zajímavější ekvivalent. Smíchejte tyto dva přístupy k animovaným filmům pro děti a vznikne film V hlavě.

Rodiči a psychology opěvovaný snímek se zaobírá emocemi a jejich vlivem na dětskou psychiku. Velmi zdařile vysvětluje, jak důležité jsou pro člověka negativní pocity a že někdy nemůže prostě být vše růžové a dokonalé. Přese všechno si však zachovává optimismus a dětskou naivitu.

2. Princezna Mononoke

Další zajímavý počin pocházející z Japonska. Mohls bych vám tu místo Mononoke doporučit také japonský Ghost in the shell z roku 1995. Ten totiž přináší zajímavý pohled na vztah mezi umělou inteligencí a člověkem.

Je nám jasné, že díky nedávnému filmu bude ještě pár let tváří Ghost in the shell sexy Scarllet Johansson, takže si tuto perlu necháme na někdy jindy. Ale můžete to brát jako malé bonusové neoficiální doporučení.

Princeznu Mononoke vytvořilo světoznámé studio Ghibli, které má obrovskou zásluhu na zpopularizování japonského animovaného filmu v Čechách. Film popisuje vyostřený konflikt mezi lidskou expanzí propojenou s technologickým pokrokem a trpící přírodou, posledním útočištěm zvířecí přirozenosti.

Na každé straně stojí jedna žena plná nenávisti vůči té druhé a mezi ně přichází nebojácný válečník. Možná to zní trochu jako film pro ekology, ale kvůli jeho upřímné surovosti by ho měl vidět každý.

1. South Park: Peklo na zemi

A zase něco trochu „odpočinkového“. Kultovní seriál známý pro svůj neotřelý humor vyvrcholil v roce 1999 snímkem, který si hravě poradil s tehdejšími „hatery“.

Vypráví totiž příběh o tom, jak jeden hloupý, sprostý, kanadský film, a ještě hloupější reakce pobouřeného publika vede k válce mezi Kanadou a USA. Samozřejmě vás stejně jako v seriálu čeká hromada vulgárních vtipů, tentokrát ale v delší stopáži.

Pro milovníky seriálu je pustit si tento film povinnost, pro diváky, co seriálem opovrhují ovšem také. Neříkáme, že nutně změníte názor, ale je nasnadě uvědomit si, že svými „haty“ jen přiléváte olej do ohně, protože ke každému argumentu má South Park připravených aspoň osm protiargumentů.

Filmy:
South Park: Peklo na Zemi, Princezna Mononoke, Team America: Světovej policajt, Valčík s Bašírem

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
animované filmy, filmy pro dospělé, žebříčky, filmové žebříčky, animáky, žebříčky animovaných filmů, animáky pro dospělé, animovaný film Paprika, Buchty a klobásy, vulgární animované filmy
TOPlist