6 věcí, které jste nevěděli o Justice League!

28.01.2018

To, že je loňská Justice League založená na komiksové předloze, není žádným tajemstvím. Ale víte, kdo byl jejich prvním nepřítelem? Víte co má Justice League společného s baseballem nebo kdo je čestným členem oblíbeného superhrdinského týmu? To a mnohem víc se dozvíte v následujícím článku.

  1. 1. Téměř první superhrdinský team-up

Přiznejme si, že startovací pozice pro loňskou filmovou Ligu Spravedlnosti nebyla úplně výhodná. Hrdinové z konkurenční Avengers je předběhli o celých pět let, a tak byly komentáře o snaze DC napodobit úspěchy Marvelu takřka nevyhnutelné. Jak je to ale ve světě pestrobarevných ilustrací dialogových bublin a papírových stránek?

Mezi komiksovými sešity má Justice League před Avengers náskok. Poprvé se totiž tým Justice League objevil už v roce 1960, celé tři roky před Avengers. Ve světě komiksů byli za plagiátory tedy často označováni tvůrci studia Marvel. Přesto však Justice League není prvním superhrdinským týmem.

Tohle prvenství patří jiným hrdinům z dílny DC, a to konkrétně týmu s názvem Justice Society of America. Ten má totiž na obě známější skupiny pořádný náskok. JSA se totiž na komiksových stránkách poprvé objevili už v roce 1940.

Původní tým se skládal z mnoha obskurních postav včetně Hour-Mana, Sandmana (pozor, neplést s padouchem z Marvelu), Spectra či Hawkmana, ale JSA představila i postavy, které se staly stálicemi pro DC. Hrdinové jako Flash, Doctor Fate nebo Green Lantern také začínali pouze jako součást Justice League of America.

  1. 2. Baseball zachraňuje komiksy

Liga spravedlnosti se zjednodušeně řečeno vyvinula z Justice Society of America. V šedesátých letech zájem o komiksové hrdiny poměrně opadal, a tak musela studia přijít s něčím novým. U Marvelu to byli Avengers a DC přišlo s novým týmem, který obsahoval některé z hrdinů týmu předchozího. Přechod z JSA do Justice League přežili především Flash a Green Lantern.

Po tom, co byl vytvořen nový tým, bylo potřeba přijít i s novým názvem. Pozornějším čtenářům možná neujde, že názvy Justice Society of America a Justice League of America se zase tolik neliší. Co tedy stálo za tak malou změnou ze „společnosti“ na „ligu“? Odpověď je jednoduchá. Baseball.

Tvůrci ve studiu DC se chytili trendu rostoucí popularity baseballu a amerického fotbalu a svezli se právě na vlně fanouškovství těchto ligových sportů. Jestli obnovenou popularitu přinesla změna názvu nebo přidání oblíbených postav jako byl Batman, Superman nebo Wonder Woman už necháme na vás.

  1. 3. Podivné superpadoušské začátky

Tým oblíbených superhrdinů a chytlavé jméno však nejsou vším, co superhrdinský komiks potřebuje. Klíčem každého příběhu jsou i silní padouši. Tak schválně, kdo vás napadne, když se řekne záporák z DC? Joker? Generál Zodd? Lex Luthor? Špatně, špatně, špatně. Prvním nepřítelem, se kterým se totiž Justice League pustila do boje, byla… Obří mořská hvězdice z vesmíru.

 

Ano, čtete dobře. Starro měla hned několik superschopností včetně vrhání menších hvězdic na své nepřátele, létání, telepatii a ovládání myslí.

No, všechny začátky jsou těžké.

  1. 4.  Spolupráce Justice League a Avengers

Ač se to může zdát neuvěřitelné, i takoví konkurenti, jako je DC a Marvel se dokázali pro své fanoušky spojit. Už v roce 1979 vznikly první plány na chystaný cross-over, ale kvůli vnitřním neshodám byl projekt nakonec zrušen.

Naštěstí se o více než dvacet let později studia ke spolupráci vrátila a dala v roce 2002 vzniknout komiksu s názvem Justice League/Avengers.

V rámci nové spolupráce nakonec studia otiskla i stránky, které byly připravené pro zrušený projekt z roku 1979. Konec dobrý, všechno dobře?

  1. 5.  Zabiják Batman?

Batmana má většina z nás zařazeného jako spravedlivého hrdinu, který sice používá tvrdé metody plné násilí, ale nikdy, NIKDY nezabíjí. Proto byla většina diváků překvapena, když ve svém filmu Batman vs Superman: Úsvit spravedlnosti představil Zack Snyder (51) Batmana jako někoho, kdo se zabíjení svých nepřátel neštítí. Ať už šlo o přejíždění nepřátel batmobilem nebo brutální pěstní souboje na život a na smrt, diváci zůstali v šoku.

Je však potřeba mít na paměti, že Batman své „nezabíjecí“ pravidlo přijal v průběhu několika let od svého vzniku. Není se ostatně čemu divit, jelikož se maskovaný hrdina poprvé objevil na komiksových stránkách už v roce 1939. Válečná léta znamenala, že měl Batman kromě svých klasických vynálezů i příruční zbraň, kterou se nebál používat.

  1. 6.  Nenáviděný osmý člen

Nejznámější složení Justice League je následující: Batman, Superman, Wonder Woman, Aquaman, Flash, Green Lantern a Martian Manhunter, kterého později vystřídal Cyborg. Málo se ale ví, že je jejím čestným členem i Lucas Carr, zvaný „Luskač“. Ten se poprvé objevil v komiksovém sešitě The Brave and the Bold #28 z roku 1960, kde debutovala celá Justice League.

Budete se divit, ale role této postavy je skutečně tak hloupá, jak se na první pohled zdá. Luskač se mu říká z toho důvodu, že často luská prsty. To je vše. Dobrá, možná mu trochu křivdíme, jelikož později dostal schopnost teleportace, jenže tu získal až v komiksu Invaze! z roku 1989. To znamená, že si celých devětadvacet let luskal jen tak naprázdno.

Ne nadarmo se proto Luskač často označuje jako Jar Jar Binks komiksového světa.

Fandím
5 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Gal Gadot, Henry Cavill, Ben Affleck

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Batman, komiksy, liga spravedlnosti, wonder woman, justice league, DC, DC filmy, DC komiksy, superhrdinové, zajímavosti o filmech, komiksový svět, zajímavosti o komiksech, hrdinové komiksů, komiksové předlohy
TOPlist