5 zvláštních chyb, kterých jste si nikdy nevšimli ve Star Wars

05.02.2019

Jakýkoliv režisér vám okamžitě potvrdí, že neexistuje dokonalý film. Vzhledem k tomu, že musíte při natáčení neustále myslet na nespočet věcí zároveň, se zkrátka stane, že vám nějaká maličkost unikne. Takovou chybu nemusí odhalit ani střihač, a tak může dostat až do konečné verze filmu, která jde do kin.

Abyste nám věřili, že se větší či menší chybičky dostávají i do opravdu slavných filmů, rozhodli jsme se, že si dnes posvítíme na původní trilogii Hvězdných válek. Ano, i v takto milovaných filmech naleznete různé filmové přešlapy, které rozhodně v původním scénáři nebyly. Jejich odhalení je většinou velmi těžké, ale my jsme za nimi odhodlaně vyrazili do dávných časů v předaleké galaxii. Koneckonců, kdo potřebuje další důvod pro opětovné sledování původních Star Wars?

5. Rychlé ruce na Endoru

Nejčastějšími chybami ve filmovém průmyslu jsou problémy s kontinuitou. Pokud natáčíte nějakou scénu na několik různých záběrů z několika úhlů, může se vám snadno stát, že ztratíte pojem o tom, co jste natočili před chvíli a na co bude nový záběr navazovat. Rámcově to samozřejmě víte, ale některé detaily vám mohou snadno uniknout.

K tomu ve Star Wars došlo hned několikrát, ale my jsme jako nejlepší příklad vybrali šestou epizodu s podtitulem Návrat Jediho. Jde o scénu, v níž se Leia ocitne osamocená v přítomnosti plyšového medvídka z rasy Ewoků. Když se mu pokouší vysvětlit, že mu nechce ublížit a natahuje k němu ruku se sušenkou v mírovém gestu, drží ji v levé ruce.

Po střihu na obličej ozbrojeného plyšáka si však můžete všimnout, že ruka, ze které si Ewok jídlo bere je ve skutečnosti Leinou pravačkou. Onen prostřih na roztomilého mimozemšťana měl diváka rozptýlit natolik, aby si podivné výměny nevšiml, ale ostřílení fanoušci, se tak snadno zmást nenechali.

4. Amatérský Ford

Aby si herci zapamatovali své scénáře a věděli, kdy přesně mají se svou replikou „vyrukovat“, často se učí i repliky svých kolegů. Podle toho přesně vědí, kdy přestane jejich kolega mluvit a kdy je čas na nich. Pokud vědí (nebo se alespoň domnívají), že jsou při natáčení jejich kolegů mimo záběr, často si svou práci ulehčují tím, že neslyšně odříkávají texty svých kolegů.

Občas ale záběry kamer podcení a jejich neslyšné vyslovování se ocitne přímo v záběru. To se stalo i Harrisonu Fordovi (76) při natáčení scény, ve které se s jeho vesmírnou lodí Millennium Falcon nevědomky skrývá uvnitř vesmírného červa. Přestože měl Ford tou dobou na své filmografii už několik snímků, neodpustil si tuto amatérskou pomůcku v momentě, kdy měl reagovat na peskování Carrie Fisher v roli princezny Leiy.

3. Falešné vzpomínky

Té se týká i další chyba dnešního seznamu, která pochází ze šesté epizody. Poté, co se Luke dozví, že je synem Dartha Vadera a že je Leia jeho sestrou, rozhodne se jí tuto skutečnost prozradit. Tu poté přesvědčí, aby se pokusila vzpomenout na její dětství, což v ní vyvolá vzpomínky na její matku, kterou podle jejích slov trápil neskutečný smutek.

To je z hlediska kontinuity celé série samozřejmě nesmysl, protože ani jeden ze sourozenců svou matku nepoznal. Tou totiž byla Padmé Amidala, která zemřela při jejich porodu. Je ale jasné, co tuto chybu zapříčinilo. Stojí za ní posloupnost, se kterou byly jednotlivé filmy natáčeny. První natočená epizoda byla chronologicky až čtvrtým příběhovým dílem, takže za tuto chybu nemůže původní trilogie, ale prequelové filmy, které George Lucas (74) natáčel až na přelomu tisíciletí.

I tak je ale zvláštní, že tuto chybu „nepodchytil“ a že pro Amidalu nevymyslel jiný konec než smrt při porodu. Vzhledem k důležitosti oné scény z Návratu Jediho by to bylo vhodné, ale Lucasovi tato chyba zřejmě nepřišla podstatná.

2. Neposedný přízvuk

Právě jistá režisérská neschopnost George Lucase vedla i k další podivnosti, které si můžete všimnout hned v prvních scénách prvního natočeného dílu s podtitulem Nová naděje. Lucas totiž často točil své filmy s nějakou základní příběhovou myšlenkou a zbytek nechával na svých hercích. To občas může přinést ovoce, ale také se to může nepěkně vymstít.

Lucas si například moc nevěděl rady s rolí princezny Leiy (kromě jeho pevného přesvědčení, že se ve vesmíru nenosí podprsenky). Dal tak Carrie Fisher poměrně volnou ruku v jejím ztvárnění. Proto na začátku filmu mluví Carrie s britským přízvukem, ale po několika scénách jej opustí a vrátí se ke svému rodnému americkému akcentu. Ač nejde o nějak zásadní chybu, která by podrývala zážitek z filmu, pro anglicky mluvící diváky je tato nedůslednost poměrně zvláštním překvapením.

1. Neopatrný Stormtrooper

Na závěr jsme si schovali chybku, která se stala naprosto legendární, a kterou uznali i tvůrci filmu. Opět ji naleznete v epizodě s názvem Nová naděje a odehraje se v momentě, kdy se Luke a Han rozhodnou zachránit Leiu z jejího vězení, do kterého ji umístil Darth Vader.

Všichni hrdinové se však ocitnou v nesnázích, když skočí do drtičky odpadů, kterou obývá neznámé monstrum a jejíž stěny se začínají nebezpečně přibližovat. Jedinou šancí na záchranu jsou droidi C-3PO a R2-D2, kteří mohou stěny zastavit. To však komplikuje jednotka imperiálních vojáků zvaných Stormtroopeři, která vnikne do místnosti, kde se oba roboti skrývají.

V momentě, kdy do ní vejdou, si ale nemůžete si nevšimnout momentu, kdy se jeden z vyšších vojáků uhodí o rám dveří do hlavy. Tato chyba se stala tak proslulou, že se ji George Lucas rozhodl v pozdějších remasterovaných verzích filmu doplnit o komický zvukový efekt tupé rány, který scénu ještě umocňuje. Celá scéna pak trochu působí jak z animovaného seriálu pro děti.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Harrison Ford, Carrie Fisher, George Lucas

Filmy:
Star Wars: Epizoda V - Impérium vrací úder, Star Wars: Epizoda IV - Nová naděje, Star Wars: Epizoda VI - Návrat Jediho

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, Hvězdné války, Harrison Ford Hvězdné války, Harrison Ford Star Wars, sci-fi filmy, Harrison Ford filmy, Harrison Ford role, kultovní sci-fi, filmové chyby, Princezna Leia, Star Wars chyby, Star Wars natáčení, Hvězdné války chyby, Harrison Ford tvorba, Stormtroopeři, Stormtrooper nehoda, Stormtroopeři videa, Stormtroopeři Hvězdné války
TOPlist