5 ztřeštěných sci-fi filmů

28.02.2022

Žánr science-fiction je mnohými často považován za příliš složitý a náročný na pochopení. Takové filmy skutečně existují a spadají do podžánrové skupiny s názvem hard sci-fi. Dnes se ale podíváme na opačnou stranu této mince, jelikož se zaměříme na sci-fi filmy, které se rozhodně neberou vážně.

Vítejte na Showbiz.cz, kde vám dnes představíme pětici těch nejujetějších, nejšílenějších a nejztřeštěnějších sci-fi, které v Hollywoodu vznikly.

Free Guy

Ne každé sci-fi se musí točit kolem mimozemšťanů, futuristických zbraní a světových válek. Mezi sci-fi filmy spadají i snímky, které vypráví příběh vystavený na nějakém vynálezu či technologii. I proto jsme do dnešního článku mohli zařadit loňský hit s názvem Free Guy.

Ten vypráví příběh řadové postavy z počítačové hry, která najednou získala vědomí. Překvapeného Guye si v tomto šíleném sci-fi plném akce a šílených událostí zahrál Ryan Reynolds (45), který se z charizmatického herce romantických komedií v posledních letech stal jednou z největších akčních hvězd Hollywoodu.

Guy se snaží zbořit hranice hry a přes nespočet odkazů na popkulkurní záležitosti a takzvané „prolomení čtvrté zdi“ diváky baví necelé dvě hodiny. Svět, ve kterém se jeho příběh odehrává, připomíná herní světy série Grand Theft Auto či Saints Row, kde si hráči mohou s nehratelnými postavami (jako je právě Guy) dělat, cokoliv se jim zlíbí.

Muži v černém

Nyní se posuneme o více než dvacet let zpátky do roku 1997, kdy se v kinech objevili první Muži v černém s Willem Smithem (53) a Tommy Lee Jonesem (75) v hlavních rolích. Agenti J a K jsou trénovaní specialisté, kteří nespadají pod žádnou tradiční vládní agenturu, jako je CIA nebo FBI.

Jejich zaměstnavatelem jsou takzvaní Muži v černém, kteří se na zemi snaží utajit existenci mimozemských civilizací. Mimozemšťané totiž dávno žijí mezi námi a někteří z nich jsou dokonce aktivními a nápomocnými členy společnosti. Nikdo si ale nedokáže představit, co by se stalo, kdyby se široká veřejnost dozvěděla o tom, že „emzáci“ kráčí mezi námi.

Tu a tam se však stane, že se některý mimozemšťan rozhodne převzít vládu nad světem, což se dá utajit jen těžko. Zde začíná druhý úkol Mužů v černém, které spočívá v nekompromisním zacházení s každým, kdo by chtěl obyvatelstvo Země nějak ohrozit. Poté je však vše potřeba opět zamést pod koberec, a proto bychom vás poprosili, jestli byste se podívali na tohle světýlo.

Absurdistán

Ačkoliv je Absurdistán s Lukem Wilsonem (50) v hlavní roli v první řadě komedií, odehrává se tenhle snímek v daleké budoucnosti roku 2505. Hlavní postavou filmu je obyčejný chlapík Joe s podprůměrným IQ, který se po nevydařeném vládním experimentu přenese o pět set let do budoucnosti.

Společnost roku 2505 však vůbec není tím, co si představujeme. Sledováním hloupých televizních pořadů a neustálým náporem otravných reklam totiž lidé zdegenerovali, a prosťáček Joe je tak najednou tím nejchytřejším člověkem na planetě. Právě na jeho bedrech tak visí budoucnost celého světa, jelikož jen on může všechno vrátit do správných kolejí.

Zůstává však otázkou, jestli je šílená budoucnost Absurdistánu pouze vtipnou myšlenkou scénáristů, nebo jasnovideckou předpovědí budoucnosti. Současný vývoj světa bohužel naznačuje druhou variantu.

Spy Kids 3-D: Game Over

Původní Spy Kids jsou samy o sobě ztřeštěným špionským filmem plným sci-fi prvků, ale každý další díl téhle rodinné série posunul hranici absurdity dál. Hranice únosnosti dosáhl až třetí díl se stejně ujetým názvem Spy Kids 3-D: Game Over. V tom se mladí Cortezovi opět staví silám zla, ale tentokrát to mají ještě složitější než obvykle.

Se ďábelskými intriky obávaného Hračkáře se totiž utkávají v kyberprostoru videohry jménem Game Over. Hračkář chce pomocí této hry ovládnout všechny děti, tedy celou budoucnost lidské rasy. Celá zápletka, vizuální zpracování i herecké výkony jsou tak přitažené za vlasy, že často nejde rozlišit, jestli se Robert Rodriguez (53) snažil vytvořit pohádku pro děti, nebo bláznivou parodii.

Wild Wild West

Posledním filmem dnešního seznamu se ještě jednou vrátíme k Willu Smithovi (53), ale tentokrát nepůjde o film, na který jeho fanoušci vzpomínají s láskou. Wild Wild West trpí řadou problémů a jde tak o jeden z nejhorších filmových počinů tohoto hollywoodského herce, což si sám Smith moc dobře uvědomuje.

Mísit žánry westernu a sci-fi není nic jednoduchého, ale když se někdo snaží, může jít o naprosto skvělý nápad. Stačí se podívat na oblíbenost seriálu Firefly. Wild Wild West ale představuje odvrácenou stranu této mince. Přestože však nejde o žádný filmový klenot, když vypnete mozek a přistoupíte na ztřeštěnost filmu o obrovských pavoučích robotech brázdících divoký západ, možná si film ke svému vlastnímu překvapení užijete.

(tod)

Fandím
9 fanoušků
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Will Smith, Luke Wilson, Robert Rodriguez, Ryan Reynolds

Filmy:
Wild Wild West, Muži v černém, Spy Kids 3-D: Game Over, Absurdistán

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
sci-fi, bláznivé filmy, tipy na filmy
TOPlist