5 zrušených projektů režiséra Guillerma del Tora

13.03.2019

Guillermo del Toro (54) je původem mexický režisér a scénárista, který se může chlubit opravdu obsáhlou filmografií plnou úspěšných snímků. Mezi jeho filmovými projekty najdete takové klenoty jako je Hellboy, Faunův labyrint, Pacific Rim – Útok na Zemi nebo například Tvář vody, která mu vloni vysloužila Oscary za nejlepší film i režii roku.

Ani tak slavnému režisérovi se však nemůže vždy podařit dotáhnout každý projekt do konce. Hollywoodští režiséři totiž musí často čelit mnohem složitějším překážkám, než by se mohlo na první pohled zdát. Žádný z nich tak během své kariéry z nějakých důvodů nemohl uskutečnit každý projekt, na který si vzpomněl.

My vám proto dnes přinášíme pětici projektů, které musel z různých důvodů opustit právě del Toro.

5. V horách šílenství

Pokud kdy existoval spisovatel, kterému se tvorba Guillerma del Tora podobá nejvíce, pak to byl nepochybně H.P. Lovecraft. Tento americký autor měl na svědomí nespočet děsivých knih, které byly ve své době opravdu revoluční. Velmi neotřele totiž mísil prvky fantasy, sci-fi a hororu a dal tak vzniknout zcela novému žánru, kterému se říká „weird fiction“.

Nejslavnějšími Lovecraftovými vynálezy jsou zcela určitě jeho prazvláštní monstra, kterým vévodí chapadlovitý Cthulhu. Podobné nestvůry se do svých filmů snaží dávat i slavný režisér, a tak se fanouškům těchto dvou autorů rozzářily oči, když na povrch vyplula zpráva o del Torově připravované filmové adaptaci jedné z Lovecraftových slavných povídek.

Tou měla být kniha V horách šílenství, kterou autor sepsal v roce 1931 pouhých šest let před svou předčasnou smrtí. Představa, že bude del Toro využívat Lovecraftovy „Prastaré“, se ale nakonec bohužel ukázala až příliš skvělá, než aby to byla pravda. Režisér totiž ještě před začátkem prací na snímku film opustil a Lovecraftův příběh tak stále zůstává jen na stránkách jeho knihy.

4. Hobit

Možná vás to překvapí, ale Hobití trilogii neměl původně natáčet Peter Jackson (57), režisér původních filmů ze světa Pána prstenů, ale právě Guillermo del Toro. Ten byl sice jedním ze scénáristů, kteří společně pracovali na převedení Tolkienovy povídky na filmová plátna, ale původně měl sedět i v režisérském křesle.

Je asi bezpečné tvrdit, že kdyby se del Toro skutečně ujal celého natáčení, dopadly by všechny tři díly Hobita naprosto jinak. Nechceme tvrdit, že jsou to špatné filmy, to v žádném případě, ale asi všichni jsme od této trilogie čekali něco víc. Nějakou tu „přidanou hodnotu“.

Podle del Torových vlastních slov bylo rozhodnutí, že se stane režisérem těchto filmů téměř definitivní a údajně už hledal natáčecí lokace a vytvářel design postav. Vedení Warner Bros. se však nakonec rozhodlo najmout Jacksona kvůli jeho dřívějšímu propojení s Tolkienovým světem a del Toro tak skončil jen u scénáře.

3. Fantastická cesta

Fantastická cesta z roku 1966 měla opravdu přiléhavý název, jelikož šlo o opravdu fantastický snímek, který naprosto změnil způsob, jakým filmové science fiction do té doby vypadalo. Snímek vypráví příběh posádky atomové ponorky a vědců na její palubě, kteří jsou zmenšeni na velikost mikrobu a vpraveni do oběhového systému člověka, jež leží v kómatu po embolii mozkové cévy. Posádka ponorky má procestovat až k jeho mozku a odstranit tak krevní sraženinu, která jej ohrožuje na životě.

Tento příběh byl nesčetněkrát recyklován v jiných snímcích a seriálech, a to ani nemluvíme o mnoha parodiích, které s tou to tématikou vznikly. Čas je však neúprosný, a tak veškeré trikové efekty, které byly v té době revoluční, dnes působí zastarale a dost směšně. Právě proto se zdálo být darem z nebes, když se měl remaku slavného filmu ujmout Guillermo del Toro. Ani tomuto projektu však nebylo přáno, a tak z natáčení poměrně záhy sešlo. Přesto si však snímek moderní remake zaslouží, a to i v případě, že jej měl režírovat někdo jiný.

2. P.T.

Pro předposlední políčko dnešního seznamu od filmové tvorby poněkud odbočíme a téma zrušených projektů stočíme k videoherní tématice. I tam totiž slavný režisér „zabrousil“. Sám sebe označuje za velkého fanouška videoher, které přirovnává ke „komiksům moderní doby“. Jeho vášeň k hrám jej spojila s legendou videoherního průmyslu Hideem Kojimou (55), se kterým začal spolupracovat na hře ze série Silent Hill.

K té vyšlo i hratelné demo, jehož podivnost a děsivost opravdu naháněly husí kůži po celém těle. Jak del Toro, tak Kojima jsou totiž mistry v převádění vašich nočních můr na obrazovky počítačů a plátna kin. Kojima se však rozhádal se společností Konami, která měla jejich společné dílo vydat, a tak bylo ono demo označované jako P.T. vším, čeho se fanoušci Silent Hillu od spolupráce těchto géniů dočkali.

Ani tak však nemusí herní nadšenci zoufat. Oba pánové zůstali v úzkém kontaktu a momentálně spolupracují na zbrusu nové hře s názvem Death Stranding. Přestože z propagačních materiálů a trailerů k připravované hře zatím nikdo zatím moc netuší, o čemže vlastně Death Stranding bude, všechny ukázky vypadají slibně. Trailery jsou plné typických podivností a s projektem jsou spojována i herecká jména jako Norman Reedus (50) nebo Mads Mikkelsen (53).

1. Hellboy 3

První díl poslední filmu dnešního seznamu byl snímkem, který dostal del Tora do hledáčku široké veřejnosti. Ona pověstná podivnost jeho projektů totiž spoustu lidí odrazovala, ale když se ujal komiksového Hellboye v roce 2004, rozhodlo se dát jeho tvorbě šanci i publikum, které o ní dříve nejevilo sebemenší zájem.

Kvalita prvního Hellboye si však vysloužila pokračování, které šlo do kin o čtyři roky později a neslo název Hellboy 2: Zlatá armáda. Ani to fanoušky komiksů o zplozenci pekla, který brání lidstvo před útoky démonů, nezklamalo a tak diváci netrpělivě očekávali uzavření trilogie, které však nepřicházelo a nepřicházelo. Del Toro si údajně nevěděl rady s tím, jak příběhy Hellboye uzavřít, a tak od třetího dílu nakonec odešel.

Hellboy se však přeci jen do kin podívá, a stane se tak dokonce už letos v dubnu. Už jej však nebude režírovat Guillermo del Toro a v hlavní roli Rona Perlmana (68) vystřídá David Harbour (43).

(tod)

Fandím
1 fanoušek
Nesnáším
0 antifanoušků
Celebrity:
Mads Mikkelsen, Ron Perlman, Peter Jackson, Guillermo del Toro

Filmy:
Fantastická cesta, Hellboy, Hobit: Neočekávaná cesta

Kategorie:
Filmy, Filmové novinky,

Tagy:
Peter Jackson film, Guillermo del Toro filmy, slavní režiséři, Hellboy 3, Guillermo Del Toro projekty, Guillermo Del Toro horory, Guillermo Del Toro připravované filmy, zrušené filmové projekty, hra P.T., hororové hry, hororové videohry, weird fiction, V horách šílenství, Cthulhu, H.P. Lovercraft
TOPlist